'Ik wist dat het salaris in de zorg niet hoog was' N JIJ EIGENLIJK? Nationaal Salaris Onderzoek Hoeveel verdien je? intermediair I bnyenrode 19 €1580 Verdient Chris genoeg? ,,Dat verschilt per maand, maar gemiddeld 1580 euro netto. Bruto is mijn salaris 1519 euro. Dat bedrag is lager dan mijn nettosalaris, omdat ik onregelmatigheidstoeslag krijg als ik in de week enden, avonden en nachten werk. Ik draai voorna melijk avonddiensten, van 16.00 tot 22.45 uur. Op een doordeweekse avond krijg ik er dan 11,50 euro extra bij. Ook krijg ik mijn overuren uitbetaald, daar krijg ik hetzelfde tarief voor als m'n stan daardsalaris. Afgelopen maand heb ik 25 overuren gemaakt, vooral door corona en zieke collega's.'' ,,Het is een salaris waar je in je eentje niet van rondkomt, zeker niet als je een vrijesectorwoning hebt. Ik vind het schandalig dat het loon zo laag is voor oudere werknemers, maar voor mijn leeftijd is het een prima bedrag. Ik wist dat het salaris niet hoog was toen ik koos voor de zorg.'' c Hoe zie jij je toekomst? ,,Ik wil palliatief verpleegkundige worden. Dan ben je gespecialiseerd in de laatste levensfase. Dat vind ik een heel mooie fase, niks moet en alles mag. Ik ben bezig met een opleiding. Over een paar maanden ben ik verzorgende. Dan ga ik een schaal omhoog en krijg ik 3,50 euro per uur extra. Ik ben denk ik nog zes tot zeven jaar bezig met opleidin gen. Dat is niet erg, in de zorg blijf je altijd leren.'' „Reiskosten krijg ik vergoed en mijn werkgever betaalt opleidingen volledig. Als je een laptop of telefoon nodig hebt, kun je die aanvragen. Ik heb bijvoorbeeld een telefoon gekregen omdat ik in een jongerenbestuur zit.'' ,,Toen ik twee jaar in dienst was heb ik ernaar gevraagd, maar mijn leidinggevende zei dat het niet kon. Zodra ik het papiertje van mijn opleiding heb, probeer ik het weer. Ik denk dat het succesvol gaat zijn, er is een gigantisch tekort in de zorg. Via LinkedIn krijg ik vaak uitnodigingen om te komen solliciteren. Mocht ik niet tevreden zijn bij deze werkgever, dan kan ik het altijd elders proberen.'' Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1884 euro. ,,Ik weet niet waarom dat van mij lager is. Misschien zit in de berekening de onregelmatigheidstoeslag erbij? Dan klopt het wel.'' juist een voordeel als je wat ouder bent. Dankzij mijn levenservaring kan ik meer toevoegen.'' Volgens Menning wordt er met veel vooroordelen naar leeftijd geke ken. ,,Je hoort vaak dat wij niet meer flexibel en snel genoeg zijn om bij te blijven, dat je een oude hond geen trucjes meer kunt leren. Dat is onzin. Ik ben weliswaar 60, maar heb een uitstekende conditie. Geestelijk en lichamelijk ben ik in prima staat, maar als je alleen naar mijn geboorte datum kijkt zie je dat niet.'' Toen hijzelf nog in de positie was om mensen aan te nemen, zorgde Menning naar eigen zeggen voor diversiteit in zijn teams. ,,Ik heb ooit een man aangenomen die 65 was en al met pensioen had gekund'', licht hij toe. ,,Oudere mensen zorgen voor rust binnen het bedrijf en nemen veel ervaring mee, wat ook gunstig is voor de jongere werknemers. Die voordelen worden vaak niet gezien.'' Geld als oplossing Van der Werf ziet een oplossing in het verplichten van werkgevers om waar mogelijk een 55-plusser uit te nodigen voor een gesprek. ,,Ik denk dat je al geholpen bent met een uit nodiging. Je wordt nu waarschijnlijk al op je cv en je leeftijd afgewezen, zonder dat je je verhaal kunt doen.'' Volgens Menning moet er gekeken worden naar het financiële plaatje. ,,Je ziet in vacatures af en toe belache lijke eisen voorbijkomen'', zegt hij. ,,Bedrijven doen er alles aan om de kosten te drukken en zoeken jonge werknemers voor functies met veel verantwoordelijkheid. En dat voor een laag salaris.'' Volgens hem zouden werkgevers een financiële prikkel van de over heid moeten krijgen om ouderen aan te nemen, zodat de werkloosheid in die groep omlaaggaat. ,,Dan zullen werkgevers gaandeweg anders tegen ouderen aan kijken én loopt de som van de uitkeringen voor de Neder landse staat drastisch terug. Je moet ergens beginnen. Als geld het probleem is, laat geld dan ook de oplossing zijn.'' Boerefijn is het daarmee eens en vindt dat er gekeken moet worden naar de cao's. ,,Ik vind dat je betaald moet worden voor de kwaliteit die je levert en niet per se meer moet ver dienen omdat je ouder bent'', zegt hij. ,,We worden daardoor minder aantrekkelijk gemaakt voor de werk gever. Verandering op dit gebied is hard nodig, want door vergrijzing wordt deze groep werkenden de komende jaren alleen maar groter.'' GO DONDERDAG 1 APRIL 2021 Vandaag: Chris (22) werkt 28 uur als helpende in de ouderenzorg. l c Wat verdien je? c Blij mee? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Heb je over je salaris onderhandeld? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 22 Aantal jaar werkervaring: 4 Aantal werkzame uren per week: 28 Opleiding: mbo 2 Functie: helpende in de ouderenzorg Branche: zorg Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl it in salarissen en arbeidsvoorwaarden in de vragenlijst in en maak kans op een bruto IIAIR.NL/SALARIS am^a BUSINESS UNIVERSITEIT E Jan Boerefijn (64) krijgt nooit uitleg over een afwijzing, maar vermoedt dat het met zijn leeftijd te maken heeft. foto joost hoving E Marty Menning (60): „Geestelijk en lichamelijk ben ik in prima staat, maar als je alleen naar mijn leeftijd kijkt, zie je dat niet.'' foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19