WERK Te oud om te beginnen aan een nieuwe baan Waarom we onze prestaties saboteren Invalleerkracht HOEVEEL VERDIEI 18 Je brein op het werk Nog altijd vinden oudere werkzoekenden moeilijker een nieuwe baan. Vooroordelen zorgen ervoor dat werkgevers liever kiezen voor een jongere kandidaat. Drie werkzoekenden vertellen over hun ervaringen. ,,Als je ouder dan 45 jaar bent, zit je bij veel bedrijven in een verdomhoekje.'' oe bereid je een examen, sportwedstrijd of presentatie voor? Dat weten we allemaal: vroeg naar bed, niet te veel drinken en op tijd begin nen met voorbereiden. Toch zijn er mensen die het tegenovergestelde doen. Ze stellen einde loos uit, gaan laat slapen of verschijnen met een kater. Niet eens expres, het gebeurt gewoon. Dit heet self-handicap ping, je zorgt ervoor dat je door omstandigheden slechter presteert. Op zich dom, maar het beschermt ook je ego. Ik kan het weten, ik deed mijn hele schooltijd aan zelfsabotage. Huiswerk maakte ik niet, vlak voor het tentamen sloeg ik eens mijn boek open en tijdens de les lag ik te sla pen. Dit was te terug zien aan mijn magere cijfers. Waarom deed ik zoiets? Het antwoord is simpel: als ik hard zou leren en een onvoldoende zou halen, voelde ik me dom. Als ik niet leerde en een slecht cijfer haalde, kon ik de schuld geven aan mijn slechte voorberei ding of de 'hond die mijn huiswerk opat'. Haalde ik per ongeluk een goed cij fer, dan was ik blijkbaar toch behoorlijk slim. Self-handicapping voelt prettig. Wat je ook doet, er hangt werkelijk niks van je prestaties af. Dat blijkt ook uit onderzoek naar studenten die wor den uitgedaagd voor een wedstrijdje flipperen. Vooraf mochten ze oefe nen, maar studenten die hoog scoren op self-han dicapping deden dat am per. Zij hadden echter de meeste lol en vonden dat ze het prima deden. Achter dit losbollerige gedrag zit faalangst en schaamte. Geen wonder dat ik niet geholpen was met slimme studeerstra- tegieën of goed agenda beheer. Ik had nooit geleerd om te gaan met tegenvallende resultaten. Slecht presteren voelt naar, maar ik leerde later dat dat gevoel maar kort duurt. Uiteindelijk kun je alleen beter worden door soms op je plaat te gaan. Wat doet een eer dan de helft van de werkenden zegt ooit tij dens het sollicitatiepro ces of op de werkvloer te zijn gediscrimineerd. Dit blijkt uit recent onderzoek van de Nationale Vacaturebank in samen werking met marktonderzoeks bureau Motivaction onder ruim 2100 respondenten. Voor het grootste aantal respondenten gaat het hierbij om leeftijdsdiscriminatie. Marty Menning (60) is sinds okto ber 2019 werkzoekend. Hij werkte veertig jaar in leidinggevende func ties in de ict- branche en zit nu voor de derde keer in de WW. ,,Er zijn maanden waarin ik 44 sollicitaties de deur uitdoe'', vertelt hij. ,,Als ik al een reactie terugkrijg, is het vaak een nietszeggend mailtje. Van andere werkzoekenden hoor ik hetzelfde. Het is lastig aan de slag te komen, omdat we voelen dat werkgevers ons veroordelen op onze leeftijd.'' Moeilijk te bewijzen De verhalen die hij normaal gespro ken van zijn uitzendkrachten hoort, gaan ineens ook op voor Jan Boerefijn (64), oprichter van uitzendbureau ErvaringWerkt. Hij besloot op zoek te gaan naar een baan toen zijn uitzendbureau tijdens de pandemie steeds minder aanvragen binnen kreeg. ,,Ik werd nergens voor uitge- 'Mijn leeftijd is juist een voordeel. Ik ga niet jobhoppen en raak niet zwanger' nodigd'', zegt hij. „Daarnaast hoor je geen uitleg over een afwijzing. Je weet dat het waarschijnlijk met je leeftijd te maken heeft, maar het is onmogelijk om dat te bewijzen.'' Mickey van der Werf (56) sluit zich bij Menning en Boerefijn aan. ,,Ik heb vooral ervaren dat er niet wordt gere ageerd op sollicitaties die ik stuur, terwijl ik wel in het profiel pas'', ver telt de opticien. Zij verloor afgelopen juni haar baan door de pandemie en heeft sindsdien op allerlei tijdelijke functies gesolliciteerd. ,,Ik ga er bij een afwijzing automatisch van uit dat het vanwege mijn leeftijd is, maar je komt er nooit achter of dat echt het geval is.'' Menning benadrukt dat het vooral een gevoel is dat hij na een sollicitatie overhoudt. ,,Er is me maar één keer eerlijk gezegd dat ik te oud was om ergens te solliciteren. Dat was voor de functie van politieagent. Toen werd me verteld dat daarvoor geen mensen boven de 45 worden aange nomen." Snelle afwijzingen Menning schat dat hij op slechts een derde van zijn sollicitaties een reactie krijgt. Vooral snelle afwijzingen wijzen volgens hem op discriminatie. ,,Ik heb tijdens mijn carrière veel mensen aangenomen en weet uit ervaring dat het selecteren van kandidaten een tijdrovend proces is waar weken overheen kan gaan'', legt hij uit. ,,Als ik binnen twee dagen een afwijzing heb, weet ik dat er niet serieus naar mijn sollicitatie is geke ken. Dan heeft een recruiter besloten: deze kandidaat is 60 jaar, daar gaan we niet mee in gesprek.'' In anoniem solliciteren zien de werkzoekenden geen oplossing. Zo kreeg Boerefijn van mensen in zijn omgeving het advies zijn leeftijd niet op zijn cv te vermelden. ,,Ik vind dat zo'n onzin'', reageert hij. ,,Als werk gevers naar je ervaring kijken of je voor een gesprek uitnodigen, zien ze toch wel hoe oud je bent. Daarna word je alsnog niet uitgekozen.'' Rust en ervaring Van der Werf begrijpt niet waarom het aannemen van ervaren werkne mers als iets negatiefs wordt gezien. ,,Als ik van mezelf uitga, denk ik juist dat het een voordeel is voor werkge vers'', zegt ze. ,,Ze hoeven niet bang te zijn dat ik ga jobhoppen of zwan ger word. Het lijkt me voor mijn vak Doe mee en win een extra maandsalaris! Het Nationaal Salaris Onderzoek geeft inzicl Nederland. Ga naar lntermediair.nl/salaris. vul modaal maandsalaris t.w.v. 2.816. DONDERDAG 1 APRIL 2021 GO DENNIS VERWOERT (46) is interim leerkracht bij Proominent in Ede. Wat doe je precies? ,,Als een leerkracht ziek is of verlof heeft, val ik in op de school.'' Wat vind je het leukste aan je werk? „Last minute gebeld worden door een school waar ik nog niet geweest ben. Kan ik daar even in de keuken kijken.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Zij komen niet aan de bak door hun leeftijd SANNE MEIJER Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Ml m GA NAAR INTERMED Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18