zet je vacatures in de spotlight. i ECONOMIE 17 CPB wel positief over lage werkloosheid I I I chers van de pakketreisaanbieders zijn namelijk door het garantie fonds gedekt. Als het om een vou cher van luchtvaartmaatschappij gaat, dan is het advies om daar aan de bel trekken én bij de Inspectie Leefomgeving en Transport. Maat schappijen horen bij annulering van de vlucht binnen acht dagen terug te betalen. Wie niet langer wil of kan wachten op zijn geld, kan altijd nog de gang naar de rechter maken of naar de Geschil lencommissie Reizen. Nou verre van, leert een rondgang langs verschillende reisbedrijven en de reiskoepel ANVR. Met het voucherfonds kunnen de bedrij ven hun klanten de vouchers te- rugbetalen, maar dit gaat ze niet redden van de ondergang. De red ding komt pas als er weer volop gereisd kan worden, klinkt het. Nu de vooruitzichten onzeker blij ven, beloven er spannende maan den aan te breken voor reisbedrij ven, denkt Frank Oostdam van de ANVR. Hij verwacht dat de pak ketreisaanbieders dit jaar op een omzetverlies van 50 tot 80 procent uitkomen ten opzichte van 2019. ,,Geen enkel bedrijf houdt het een jaar vol zonder inkomsten. Als we een tweede mislukte zomer krij gen, dan is het klaar'', vreest Oost- dam. Reisonderneemster Elske Doets van Doets Reizen laat in een reac tie weten haar hoop op een goede zomer al te hebben laten varen. Zij heeft haar pijlen al gericht op Terwijl de coronapandemie nog niet is bezworen, is de Neder landse economie op de weg terug. Dit jaar komt de groei uit op 2,2 procent. Daarmee is het CPB iets pessimistischer dan eind vorig jaar, toen het instituut nog re kende op een groeicijfer van 2,8 procent. In 2022 gaat het echter verder crescendo en komt de groei uit op 3,5 procent. De echte opsteker zit echter bij de werkloosheid. Die stijgt veel minder hard dan gevreesd, naar 445.000 mensen zonder baan. Ter vergelijking: het CPB ging eerder nog uit van bijna 600.000 werklo zen. De ruime steunpakketten van de overheid - kosten: circa 60 mil jard euro - maken het verschil. Hoewel het verloop van de pan- demie grillig is, en nog altijd grote delen van de economie op slot zit ten, gaat het in andere sectoren juist al wel heel goed. Volgens CPB-directeur Pieter Hasekamp laat de Nederlandse economie veerkracht zien: ,,Ondanks de lockdown die specifieke sectoren zwaar treft, doet de economie als geheel het juist relatief goed.'' Zodra de pandemie onder con trole is, moet het steunbeleid vol gens Hasekamp 'snel worden afge bouwd' en plaatsmaken voor be leid gericht op herstel. Op 1 juli loopt de huidige steun af. Verlen ging tot bijvoorbeeld eind volgend jaar vindt hij niet verstandig. ,,We verwachten dat sommige bedrij ven het alsnog niet zullen redden en dat de werkloosheid tijdelijk zal oplopen. Dat is in zekere zin on vermijdelijk: de economie moet zich ook weer kunnen aanpassen.'' Wel suggereert het CPB bedrij ven die door hun buffers heen zijn veel langer de tijd geven om hun uitgestelde belastingen te kunnen betalen. En omdat vooral jongere werknemers hun baan zijn kwijt geraakt, zou het kabinet hun meer WW-rechten kunnen geven. Wie nog wel een baan heeft boft, al staan de lonen onder druk. Dat heeft gevolgen voor de koop kracht. Voor dit jaar verwacht het CPB nog een klein plusje van 0,7 procent, mede dankzij lasten verlichting die dit jaar nog door loopt. Maar in 2022 levert de door snee Nederlander zonder ingrij pen zelfs iets in: -0,1 procent. Toch zullen de straks forme rende partijen enigszins opgelucht kunnen ademhalen. Het ver wachte groeicijfer van 3,5 procent in 2022 is bijzonder hoog. Vooral het begrotingstekort knapt daar van op. Voor dit jaar rekent het CPB nog op een fors tekort van 5,9 procent van de het bruto binnenlands pro duct, ofwel het totaalbedrag dat in Nederland wordt verdiend. Dat gat op de begroting komt echter vooral doordat er momenteel nog vele miljarden via steun in de eco nomie gepompt worden. Volgend jaar zal die steun niet langer nodig zijn, denkt het CPB, en trekt ook de economie fors aan. Daardoor stijgen de belastinginkomsten. Hierdoor daalt het tekort naar 1,7 procent. Dat is ruim binnen de Groei economie 3-procentgrens die in Europees verband is afgesproken. Tegelijkertijd neemt de staats schuld in euro's nog wel toe, maar als percentage van het bbp voor ziet het CPB in 2022 alweer een da ling, naar 56,9 procent. Ook dat is ruim binnen de Europese schul- dengrens van 60 procent. Middellange termijn Het belangrijkste nieuws voor de formerende partijen zit echter vooral in de bijstelling van de mid- dellangetermijnverkenning, die het CPB vanochtend ook heeft ge presenteerd. Het groeicijfer is daarin naar boven bijgesteld, van gemiddeld 1,5 naar 2 procent per jaar en ook het begrotingstekort valt daarin lager uit. Dit betekent dat het volgende kabinet jaarlijks 1,5 tot 2 miljard euro meer financiële speelruimte heeft dan eerder gedacht. Al tekent het CPB er wel bij aan dat de ra ming onzeker is en dat het niet per se verstandig is die ruimte meteen uit te geven. Als bijvoorbeeld de rente flink stijgt, zoals nu in de VS, dan dreigt de staatsschuld alsnog onhoudbaar te worden. Bijna alle partijen willen de overheidsuitgaven opschroeven. Het CPB is daar sceptisch over: geld laten rollen om de economie te stimuleren is niet effectief. Vooral banken en beleggers profi teren daarvan. Het is beter als in vesteringen vergezeld gaan met besparingen elders, stelt het CPB. Werklozen ngn8 HqNS kies je vacaturepakket op nationalevacaturebank.nl/boost Lanceer eenvoudig zelf je eigen vacaturecampagne. J En vind de kandidaten die je nergens anders vindt. i 40% nationale fêr vacaturebank donderdag 1 april 2021 GO Een groot deel van de vakanties kan nog steeds niet doorgaan. foto ramon van flymen de zorgen Zijn de financiële zorgen voor reisbedrijven met het voucher fonds nu verleden tijd? 2022. Herstel economie trager dan gedacht De Nederlandse economie herstelt zich langzamer dan gedacht, maar de werkloosheid valt juist mee. Volgens het Cen traal Planbureau is verlenging van het steunpakket na 1 juli niet verstandig. Laurens Kok Den Haag Na de dip in 2020 voorspelt het CPB weer groei van het bbp. 3,5%- 2,2%— 2010 Het aantal werklozen stijgt minder hard dan in november voorspeld. x 1000 600 Novemberraming: 565.000 100 0 ©010421 BRON: CPB 2020 2015 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17