EU heeft het gehad met Poolse koppigheid NIEUWS 15 Zorg om kwik Tata in riool Frans Boogaard Brussel Een Poolse wet die al van kracht is sinds februari vorig jaar, laat toe dat een speciale disciplinaire kamer de onschendbaarheid van Poolse rechters kan opheffen, hen kan schorsen of op hun sala ris kan korten. Ook kan zij ingrij pen in hun pensionering en so ciale zekerheid. Dat is een regel rechte ondermijning van hun onafhankelijkheid, aldus de Bel gische EU-Commissaris van Jus titie Didier Reynders. De Euro pese Commissie vraagt het Hof ook de Poolse maatregel met on middellijke ingang op te schor ten 'om ernstige en onherstel bare schade te voorkomen'. Reynders verweerde zich te gen kritiek dat Brussel laat is met zijn reactie. ,,We probeerden eerst de dialoog.'' Maar die heeft dus, net als bij vorige gelegenhe den, niets opgeleverd. Brussel en Warschau liggen al sinds 2015 overhoop over steeds nieuwe in grepen van de rechtse regering in de eigen rechtsmacht. ZAANDAM Via staalfabri kant Tata Steel Neder land is kwik in het lokale rioolstelsel terechtgeko men, terwijl het bedrijf geen vergunning had om het zware metaal te lozen. Dat stelt de Omgevings- dienst Noordzeekanaal- gebied, die het bedrijf op draagt direct maatregelen te nemen om die lozing zo veel mogelijk tegen te gaan. Wat de gevolgen van de lo zing zijn voor de omge ving, is onduidelijk. ,,Feit is wel dat dit een stof is die je liever niet, of in ieder geval zo min mogelijk in het wa ter wilt hebben'', aldus een woordvoerster van de om- gevingsdienst. Tata Steel stelt wel degelijk toestemming te hebben om kwik in het openbaar rioolstelsel te lozen. Het concern verwijst daarbij naar een vergunningsaan vraag uit 2001. Daarnaast heeft de omgevingsdienst de concentratie kwik in ri oolwater berekend voordat die wordt gezuiverd. Daar door is het lang niet zeker of de concentratie nS zui vering te hoog is, stelt een woordvoerder van Tata. RINDA DEN BESTEN PO-RAAD oen haar ouders hoorden dat hun Rinda naar het vwo mocht, schrokken ze zich 'het leplazarus'. ,,Ik ben een kind van twee ouders die jong gingen werken. Die vonden dat doodeng, kenden het vwo niet, ik moest naar de grote stad fietsen'', vertelt Den Besten. Maar haar toen malige hoofdonderwijzer had er alle vertrouwen in dat ze het kon. En na een reeks gesprekken met de school gingen ook haar ouders akkoord. Het bracht Den Besten (48) ver. Ze schopte het tot wethouder in Utrecht, leidde acht jaar lang de be langenbehartiger voor het primair onderwijs PO-Raad en gaat per 1 april aan de slag als bestuurder bij Jeugdbescherming Brabant en twee Veilig Thuis organisaties. Dat de Onderwijsinspectie in 2016 constateerde dat kinderen van laag opgeleide ouders een grotere kans hadden om op een te laag niveau te recht te komen dan kinderen met eenzelfde intelligentie maar met hoogopgeleide ouders, hakte er bij Den Besten in. Het werd voor haar een belangrijk thema tijdens het voorzitterschap bij de PO-Raad. ,,Op een ledenvergadering heb ik dat rap port behoorlijk uitvergroot en aan mijn eigen verhaal opgehangen. In Nederland word je geen kwartje meer als je een dubbeltje bent. Dat laten wij toe. Ik heb gezegd: dit kun nen we niet accepteren. Het onder wijs als kansenmachine is voor mij de kern waarom we bestaan. Toen stond een flink aantal leden boos op, die zeiden dat ze dat gejammer van de voorzitter niet accepteerden. Ze wilden dat ik juist tegen het rapport inging.'' ,,Ja. De inspectie was namelijk ook heel kritisch op de schooladviezen en het vooroordeel van leraren dat on bewust meespeelt in hun beoorde ling. Het waren heel gevoelige dis cussies.'' ,,Nee, er zijn de afgelopen acht jaar geen leden weggelopen, dus daar ben ik wel trots op. We gingen steeds weer met bestuurders om tafel, pak- Het onderwijs als kansenmachine is voor mij de kern waarom we bestaan ten de cijfers erbij. Iedereen zei: dit zijn misschien de cijfers, maar op onze scholen gebeurt dit niet. Totdat de Onderwijsinspectie die cijfers verder analyseerde. Daarin zag je dat in de Randstad, waar kansenonge lijkheid tot veel discussie in de ge meenteraden had geleid, de onderad- visering was afgenomen. Maar in de- Dat er nog steeds kinderen zijn die op school niet alle kansen krijgen, baart Rinda den Besten, scheidend voorzitter van sectororganisatie PO-Raad, zorgen. Maar ze is optimistisch: „Vier jaar geleden was de discussie over kansenongelijkheid lastiger.'' len van Nederland - in het oosten en zuiden - werden vorig jaar nog steeds kinderen te laag ingeschat op basis van waar ze opgroeien. In de ooste lijke mijnstreek vertelden scholen me deze winter zelf nog dat dit uit cijfers bleek.'' ,,Ik vind de verhalen van jongeren die een te laag advies hebben gehad en zijn onderschat, altijd heel schrij nend. Dat doet iets met je, het knakt je. Onderwijs is altijd dé kansenma chine geweest. We moeten dit niet meer laten gebeuren. Geef kinderen alle kansen. Maar het zijn nog steeds heel moeilijke gesprekken, omdat alle mensen denken dat ze te goeder trouw kinderen beoordelen. Het is heel moeilijk te accepteren dat je er misschien naast zit. Maar ik heb er wel van genoten om die ontwikke ling te zien in acht jaar tijd. Dat was vier jaar geleden een veel moeilijker discussie dan nu.'' ,,In zo'n grote olietanker als het on derwijs heb je de koers misschien een beetje verlegd. Maar veel grootser kun je het helaas niet maken. Ook tij dens corona kwam er specifiek aan dacht voor kwetsbare kinderen. Die mochten wél naar school en kregen extra begeleiding tijdens vakanties.'' ,,Wat ik eeuwig zonde vind, is dat het niet is gelukt om de bezuinigingen op het wegwerken van onderwijs achterstanden terug te draaien. Die pot geld is over de jaren keihard naar beneden geduikeld, terwijl er veel meer kinderen recht op hebben.'' ,,Je ziet dat het moeilijk is om hard te maken wat voor goede dingen er met dat geld gebeuren. Je moet laten zien wat je met het geld moet en doet. Verhalen van jongeren die een te laag advies hebben gehad, zijn altijd heel schrijnend Soms is dat niet duidelijk genoeg. Dat wordt ook lastig met het geld dat we krijgen voor het wegwerken van ach terstanden door corona.'' Minister Arie Slob (Basis- en Voort gezet Onderwijs) maakte recentelijk 8,5 miljard euro vrij met het Natio naal Programma Onderwijs. Vorige week kregen alle basisscholen een brief waarin stond dat er in april 'een scan' moet liggen van de leerresulta ten van alle leerlingen. Een paar we ken later moeten scholen uit 'een menukaart' kiezen welke reparaties kinderen nodig hebben. En aan het einde van de rit vraagt het kabinet gedetailleerde verantwoording over de besteding van het geld. De snelheid waarmee scholen re sultaten moeten laten zien, leidt tot woede bij onderwijspersoneel. Het houdt Den Besten tot op haar laatste werkdag bezig. ,,Scholen zijn elke dag bezig met de vraag wie positief is, welke klassen naar huis moeten en of de school wel open kan blijven. Heb ben ze in Den Haag wel door hoe hard er momenteel in de sector wordt gewerkt? Scholen moeten nu een scan maken, terwijl ze over vier weken misschien weer gedeeltelijk dicht zijn. Dat is absurd. Het kan veel effectiever als we de tijd krijgen.'' donderdag 1 april 2021 GO De Europese Commissie ligt opnieuw op ramkoers met Polen. Zij besloot gisteren de Poolse regering voor het Hof van Justitie te slepen wegens, alweer, ondermijning van de rechterlijke macht. 'Weet Den Haag wel hoe hard scholen werken?' Omdat het niet waar zou zijn? Zijn er leden opgestapt? Ellen van Gaalen Wat doet dat met u, gezien uw eigen jeugd? Rinda den Besten: ,,Onderschatting doet iets met je, het knakt je.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN Juist met corona is kansen ongelijkheid een nóg actueler onderwerp geworden. Heeft u zelf kansen laten liggen? Verwijt u zichzelf daarin iets?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15