Lego-bendes bouwen met rooftochten aan eigen imperium NIEUWS 13 MYANMAR ONDERDRUKKING De beelden uit Myanmar zijn gruwelijk. Het leger dreigde demonstranten door het hoofd te schieten en deed dat ook. Daarbij werden kinderen niet gespaard. Door wreed op te treden hopen de machthebbers betogers te stoppen. Elke Kuijper houdt zich al lange tijd bezig met het lang gesloten land in Zuidoost-Azië. Voordat ze bij mensenrechtenorganisatie Amnesty International aan de slag ging, trok ze zich het lot aan van de bewoners van het voormalige Birma. Haar gesprekken in vluch telingenkampen langs de grens legde ze - samen met de Birmese monnik Ashin Kovida - vast in Burma Voices. Dat Engelstalige boek werd ille gaal het land binnengesmokkeld, wat er later toe leidde dat Kuijper zou worden tegengewerkt en ook bedreigd door de autoriteiten. Som mige mensen die ze destijds inter viewden zag ze jaren later terug in de regering van de onlangs afge zette regeringsleider Aung San Suu Kyi die vandaag voor het eerst weer met de buitenwereld communi ceert. In Myanmar draait alles om het leger, dat volgens schattingen 500.000 man sterk is. Militairen beheren in het land de economie. Ze leiden eigen banken, hebben eigen ziekenhuizen en sluiten lucratieve deals met buitenlandse investeerders, met name uit China. Of het nu etnische groepen zijn die voor hun rechten opkomen of jongeren die de afgelopen weken de straat opgingen uit protest te gen de staatsgreep van i februari: wie de macht van het leger aan tast, wordt met grof geweld afge straft, weet Kuijper. ,,Het leger heeft het land altijd met keiharde hand geregeerd vanaf het moment dat het in 1962 de macht greep. Er zijn studentenopstanden geweest in de jaren tachtig. In 2007 was er een monnikenopstand. Nu gaan vooral jongeren de straat op. Je ziet dan een patroon. Ook na de pro testen tegen de staatsgreep in fe bruari was het weer wachten op bloedbaden. En die kwamen.'' ,,Ik heb destijds een gedeserteerde legercommandant geïnterviewd. Het leger functioneert volgens de regels van het oude Japanse leger, zei hij. Een legeronderdeel wordt collectief afgestraft als een indivi du niet gehoorzaamt aan een or der. ,,Beruchte legereenheden die we kenden uit onze rapporten over wreedheden in etnische gebieden zijn nu ingezet in de steden. Veel van die soldaten zijn arm. Het le ger is een optie om je gezin te kun- Soms krijgen soldaten drugs om in een bepaalde toestand gruwelijke dingen te doen nen voeden. Soms krijgen ze drugs om in een bepaalde toestand de meest gruwelijke dingen te doen. In het verleden bleef dat geweld buiten beeld, vooral in etnische gebieden en in de jungle. Er was geen internet. Myanmar was lang afgesloten. Nu gebeurt het voor het oog van de wereld.'' ,,Er is een grote propagandama chine gaande om het geweld te rechtvaardigen. De militairen ge bruiken ook heel erg het boed dhisme om mensen eronder te houden. Hun ideaalbeeld is dat ie dereen Birmees en boeddhist is. Alle andere etnische groepen wil len ze eigenlijk niet zo. Het leger is een soort aparte kaste in het land. In de onafhankelijksoorlog had je de vader van Aung San Suu Kyi, generaal Aung San. Hij was echt een held van het volk. Het leger heeft ook heel lang een goede sta tus gehad. Het had de mensen be vrijd van de Britten. Dat imago is nu anders.'' ,,We merken dat er op sociale me dia veel aandacht is onder jongen. Als je het hebt over politiegeweld hier en politiegeweld daar, dan is het heel heftig wat er in Myanmar gebeurt. Amnesty vraagt al heel lang aandacht voor de situatie, in heel het land, van Rohingya-ver- volging tot mensenrechtenschen dingen in andere etnische gebie den. We willen dat allemaal door verwijzen naar het Internationale Strafhof, maar in de Veiligheids raad gaan China en Rusland dan dwarsliggen. Er zijn grote zakelijke belangen. Dit speelt al veel langer. Vaak zie je dat het leger zo hard en wreed ingrijpt, dat de bevolking weer een tijdje stil is. En dan is alle macht weer bij het leger. Het is ook complex, omdat Myanmar een land is met etnische groepen. Ge vechten laaien weer op. Je hebt nu wel een jonge generatie die de af gelopen tien jaar met veel meer vrijheid heeft geleefd en die geen zin heeft om die op te geven. Ik vraag me wel af hoe lang ze het op deze manier volhouden.'' ,,Ze heeft ooit ook van ons een be langrijke prijs gekregen voor haar strijd voor mensenrechten. Die prijs hebben we teruggenomen omdat zij zich niet heeft uitge sproken tegen de vervolging van de Rohingya. We hebben nu geen problemen met haar en doen op roepen voor haar vrijlating. Maar we hebben er wel moeite mee dat ze zich niet heeft uitgesproken over de andere gruwelijkheden die zijn gebeurd. De vraag is wel of je dat van haar kan verwachten als politicus. Ze is geen mensenrech tenactivist meer. Het is begrijpe lijk dat ze voorzichtig is.'' Ze bestaan, Lego-dieven. Zoals de 47-jarige Poolse Margololza, die te gen de lamp liep in een speelgoed winkel in Orgeval, zo'n 50 kilome ter ten westen van de Franse hoofd stad Parijs. De vrouw wandelde er tussen de kinderen, langs de schap pen, pikte er een aantal dozen Lego en wilde daarmee ongemerkt en zonder te betalen de winkel uit lo pen. Bewakers betrapten haar. De politie werd gebeld en tegenover de agenten legde ze een bekentenis af, onthulde dagblad Le Parisien. De vrouw maakte deel uit van een 'speelgoedbende', samen met twee andere Polen. Met hun auto reden ze rondjes langs Franse win kels en Lego was één van hun favo riete doelwitten. ,,Ze voerden ware strooptochten uit. Ze kwamen in Frankrijk aan, vestigden zich in een hotel in de omgeving van Parijs, schuimden dan speelgoedwinkels in de omgeving af en reden met hun buit terug naar Polen'', vertelt een agent in de krant. De politie van de Canadese stad Lévis kwam eind vorig jaar zelfs met een opsporingsbericht. Er wer den foto's verspreid van een zwaar lijvige grijze man die voor 3000 euro aan Lego zou hebben gestolen bij twee winkels. ,,De verdachte verplaatst zich soms in een scoot- mobiel en de politie heeft uw hulp nodig om hem te vinden'', schreef de Canadese pers destijds. In Canada, de VS en Australië zijn net als in Frankrijk al Lego-bendes opgerold. In San Diego kwam de politie al in 2015 een gespeciali- seerde 'vrouwenbende' op het spoor. Er werd voor 200.000 euro aan gestolen speelgoed gevonden. De criminele belangstelling is lo gisch, zeggen specialisten. Veel Lego-producten zijn relatief exclu sief. Het Deense merk produceert de speelgoeddozen vaak maar ge durende twee jaar in een grote op lage. Daarna stopt het. Op gespecia liseerde sites bestaat daardoor een lucratieve handel in tweedehands Lego. Zo kostte het populaire Mine- craft Mountain Cave in 2017 in de winkel 250 euro, liefhebbers beta len er nu 1000 euro voor. Boven dien gaf de coronatijd Lego een ste vige duw in de rug. Zo kost zelfs een 'simpel' tweedehands schaapje op internet 49 euro, meldt een verbou wereerde Fransman in Le Parisien. donderdag 1 april 2021 GO Leger smoort protesten al bijna zestig jaar in bloed CHINA MYANMAR CAMB. Bob van Huët Rotterdam Die soldaten schieten op kinde ren. Is er dan geen mededogen? - Elke Kuijper, Amnesty De militairen presenteren zich zelf ondertussen als helden die het land beschermen tegen al lerlei bedreigingen. Myanmar is een tamelijk onbe kend land dat heel lang afgeslo ten is geweest, het is complex met al die verschillende etni- sche groepen, er is veel ander nieuws en het land is ver weg. Hoe staat het met de aandacht voor Myanmar? Amnesty International is geen fan meer van Nobelprijswinna res Aung San Suu Kyi. Lego is zeer in trek, óók bij cri minelen. Bendes stropen win kels in Europa en Amerika af om er met liefst de exclusievere producten vandoor te gaan. De diefstal is lucratief: voor twee dehands Lego wordt vaak flink de portemonnee getrokken. Frank Renout Parijs De Lego-Eiffeltoren. foto lego Weer verdriet bij weer een begrafenis van een betoger tegen het regime, gisteren in Yangon. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13