II Jonge klimaatactivisten voelen zich in de kou gezet 10 NIEUWS De radar meet in de lucht. Dan praten we vooral over véél gegevens Sinds afgelopen week wordt elke vogel die boven dierentuin Artis in Amsterdam fladdert, vastgelegd door een wit kastje dat bij de olifanten staat. Met deze vogelradar willen deskundigen inzicht krijgen in de biodiversiteit. Niets ten nadele van de Nationale Tuinvogeltelling natuurlijk, die da gen eind januari waarop vogelaars - van professionals tot enthousias telingen - zich storten op het tel len van alles wat langs komt vlie gen in de tuin. Maar de vogelradar die onlangs is geïnstalleerd in Ar tis doet de inzet van deze liefheb bers verbleken, in elk geval voor wat betreft de hoeveelheid data die hij oplevert: heel de dag door voedt het apparaat de computers van de vogeldeskundigen van de Universiteit van Amsterdam (UvA) met informatie over zo'n beetje alles wat vleugels heeft. Van een afstandje lijkt het een beetje alsof R2-D2, de robot uit de Star Wars-films, zich heeft genes teld tussen de rotsen langs het oli- fantenverblijf. Een kast met een ronde bovenkant staat er maar een beetje te staan. Een vreemde eend in de bijt, fonkelend van wittige nieuwigheid. Als er bezoekers zouden zijn, zouden ze er waarschijnlijk langs slenteren alsof het de eerste de beste meterkast is. Nu zijn het slechts de olifanten aan de andere kant van het water die zich op Radar geeft meer inzicht in invloed van klimaatverandering geen enkele wijze bewust zijn van de technologische sprong voorwaarts die vogelonderzoe kers hier bewerkstelligen. Vleermuizen Maar het is heel wat, wat hier ge beurt, zegt Judy Shamoun-Bara nes, hoogleraar Animal Movement Ecology aan de UvA. Zij is een van de mensen die aan de basis staan van de plaatsing van deze vogel radar op deze precieze plek. Het apparaat is onderdeel van Arise, een nationaal infrastructuurpro ject. ,,Alles wat over Artis vliegt, wordt erdoor geregistreerd. Tot op honderden meters hoogte. Vo gels natuurlijk, maar ook vleer muizen en zelfs insecten. Met de informatie die de radar ons levert, krijgen we veel meer inzicht in de vogeltrek, maar ook in de in vloed van klimaatverandering daarop.'' Radar wordt al langer gebruikt om inzicht te verwerven over het gedrag van vogels. Bij luchthavens bijvoorbeeld worden vaak soort gelijke apparaten geplaatst, om te voorkomen dat vogels en vliegtui gen botsen. En ook bij het plaatsen van windmolens wordt gebruik gemaakt van informatie die af komstig is van radar. Maar zo midden in Amsterdam is het een noviteit. Shamoun- Baranes: ,,Artis is een soort park en daardoor een geschikte plek voor veel vogels.'' Het aantal vogels dat over of rond Artis vliegt, wordt met behulp van de moderne tech niek opgeslagen in computers. Net als de hoogte waarop wordt gevlogen, de snelheid, de richting en zelfs de vleugelslag. ,,Daardoor kunnen we groepen vogels onder scheiden, zoals zangvogels, grote vogels en vogels die in groepen vliegen. Soms kunnen we zelfs vleermuizen onderscheiden.'' En je hebt er ook echt iets aan om te weten hoe het zit met de in secten, zegt Shamoun-Baranes. „Insecten zijn er steeds vroeger in het seizoen, doordat het klimaat warmer wordt. Insecten dienen als voedsel voor de vogels die langs komen. Het heeft effect op de bio diversiteit als dergelijke patronen veranderen.'' Bezoekers Er is nog een voordeel aan Artis als locatie, zegt Shamoun-Baranes. ,,Nu gaan de gegevens nog naar onderzoekers, maar op den duur willen we onze bevindingen ook beschikbaar maken voor de bezoe kers. Op die manier brengen we de natuur nog dichter naar de men sen.'' En de Nationale Vogeltelling, is die dan nog wel nodig? Shamoun- Baranes is daarvan overtuigd. ,,Die tellingen leveren altijd heel speci fieke kennis op, ook bijvoorbeeld van vogels die zich op de grond be vinden. De radar meet in de lucht. Dan praten we vooral over véél ge gevens. Van 24 uur per dag, zeven dagen per week, 365 dagen per jaar. Ik zie de Nationale Vogeltelling als complementair.'' Ze praatten met de voor klimaat verantwoordelijke vicevoorzitter van de Europese Commissie over het Europese landbouwbeleid. Timmermans heeft gezegd dat hij de onderhandelingen over het Ge meenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) nog een kans geeft. De voor stellen worden niet teruggetrok ken, zoals de activisten willen. Greta Thunberg, Luisa Neubauer, Adélaïde Charlier en Anuna De Wever spraken dinsdagavond online met Timmermans. In een eerder onderhoud had de PvdA'er volgens de klimaatactivisten ge zegd dat hij de voorstellen zou in trekken als de onderhandelingen niet goed zouden verlopen. Na het overleg tweette Timmer mans dat de 'Europese Commissie toegewijd blijft om ervoor te zor gen dat het GLB de doelstellingen van de Europese Green Deal zal vervullen. Het is niet makkelijk, maar wel mogelijk.' Op tafel liggen onder meer voor stellen om de uitstoot van broeikas gassen terug te dringen en plannen om de biodiversiteit beter te be schermen, bijvoorbeeld door boe ren alleen subsidie te geven als ze ruimte houden voor natuur op hun land. Maar de voorstellen gaan vol gens de activisten lang niet ver ge- noeg om de klimaatdoelen te halen. ,,Dit GLB onderhandelen staat ge lijk aan het weggooien van de Green Deal en het Akkoord van Parijs'', reageert Anuna De Wever. „Timmermans weet dat, maar hij is veel te positief over de toekomst en nuanceert te veel. Dat is enorm te- t Onderhandelingen landbouwbeleid in Europa krijgen toch nog een nieuwe kans leurstellend. We hebben gezegd dat we hem hiervoor verantwoordelijk zullen houden.'' #WithDrawTheCap De activisten staan achter klimaat beweging #WithDrawTheCap (Trek het GLB in) die een akkoord over het Europese landbouwbeleid 'onverantwoordelijk' noemt. ,,Het maakt de biodiversiteit kapot en geeft geen kansen aan lokale boe ren'', aldus De Wever. ,,We blijven campagne voeren." donderdag 1 april 2021 De olifanten in Artis zien weinig, de onopvallende radar ziet juist alles. FOTO NINA SCHOLLAARDT -Judy Shamoun-Baranes Ze zien ze vliegen bij de olifanten"^! Marc Kruyswijk Amsterdam - Judy Shamoun-Baranes, hoogleraar Animal Movement BRUSSEL De internationaal be kende Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg en drie jonge medestanders zijn teleurgesteld over het overleg dat ze met Frans Timmermans hebben ge had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10