h Wybren van Haga 4 8 NIEUWS FORMATIE TWEEDE KAMER A woensdag 31 maart 2021 De carrière van Tweede Kamerlid Wybren van Haga leek een jaar geleden nog voorbij. Vandaag wordt hij opnieuw geïnstalleerd als de gevierde tweede man achter Thierry Baudet bij Forum. ,,Hij heeft toch op het juiste paard gewed.'' Tobias den hartog Den Haag Dat 241.193 Nederlanders op hem hebben gestemd, noemt Wybren van Haga in de gang van de Tweede Kamer 'een enorme eer'. Het is volgens hem de 'erkenning' dat Nederlanders de 'onge loofwaardige en onnodige coronamaatre gelen zat zijn'. ,,En dat wij dat geluid ver tolken en die mensen mogen vertegen woordigen is prachtig.'' Met dat forse mandaat wordt Van Haga vandaag op nieuw geïnstalleerd als Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie. En de vol macht vanuit de achterban is groot: Van Haga haalde slechts 4130 stemmen min der dan Thierry Baudet zelf. Lang was er juist weinig 'eer' voor Van Haga en 'vertegenwoordigde' hij even niemand, nadat hij in het najaar van 2019 zonder pardon uit de VVD was getrapt. Het was het slotstuk van een politieke carrière waar toch al geen muziek in zat. Commando Tot zijn overstap naar Den Haag ging het allemaal crescendo. Hij was commando, gevierd ingenieur namens Shell in Ga bon, Schotland en Oman en werd steen rijk met een zorgonderneming en door meer dan honderd panden te vergaren en verhuren. Zijn firma Sjopperdepop was in 2016 nog zo'n 17 miljoen euro waard. Politiek was toen nog een bijbaan, als raadslid voor de VVD in Haarlem. Bij de scoutingcommissie van de partij kwam vanuit die stad bericht: Van Haga, die kan wel eens geschikt zijn als Tweede Kamerlid.Van Haga financierde zijn eigen campagne en wist zich zelfs gesteund door PvdA-burgemeester Bernt Schnei ders die hij nota bene als oppositielid had bestreden. ,,Omdat hij een Haarlemmer is met een groot hart voor onze stad'', aldus Schneiders toen. Maar vooral: de twee waren al langer bevriend. Toch zat er voor Van Haga 'slechts' plek 41 op de lijst in. Pas toen anderen in 2017 het kabinet betrokken, stroomde hij voor de VVD de Kamerbankjes in. In de Tweede Kamer zit er aanvankelijk slechts een bescheiden rol voor hem in. Niemand bij de VVD die daar erg rouwig om is, want al snel komt Van Haga in op spraak. Hij zou zijn huurpanden zonder vergunning aan te grote groepen hebben verhuurd. Ook werd hij ervan beschul digd huurders soms te intimideren. Wil de de VVD eerst niet van hem af, in 2019 wordt Van Haga alsnog aan de kant gezet, omdat hij zich tegen afspraken in met zijn panden zou hebben bemoeid. Wat niet helpt, is dat hij die zomer nog is gepakt voor rijden onder invloed. ,,Een optelsom van gedoetjes'', besluit fractie voorzitter Klaas Dijkhoff. Van Haga wordt uit de fractie gezet, maar houdt zijn zetel. Bij de VVD doet het verhaal de ronde dat 'de VVD Haarlem' van Van Haga 'af wilde' en ze er zijn 'ingetrapt'. W Na een 'optelsom van gedoetjes' werd Van Haga in 2019 uit de VVD gezet Zo lijkt Van Haga zijn tijd uit zitten als Kamerlid. Hoewel... Zijn stoel grenst bijna aan die van Thierry Baudet. De twee kennen elkaar uit Haarlem, waar de Forum leider opgroeide. Van Haga organiseerde daar wel eens 'debatcafés' waar hij Baudet ook voor uitnodigde. „Er was al een klik", zegt Van Haga later. Toch houdt Baudet publie kelijk de boot af: „Wij moe ten niets heb ben van zetel rovers." Maar in de achterkamer tjes groeit de band. Van I Iaga stemt met de moties van Forum mee en laat de zijne aan Baudet lezen. ,,Thierry had er gewoon een soldaat bij. Een meegaande, aardige kerel. Zo groeide dat'', weet een ingewijde. Als de bom barst binnen Forum voor Democratie over discriminerende en an tisemitische opmerkingen tijdens het etentje van de partijtop in Tiel, is Van Haga er toevallig niet bij. ,,Hij kon daarom de ontkenningen van Thierry moeiteloos voor waar aannemen en doorgaan'', aldus een betrokkene. ,,Hij heeft toch op het juiste paard gewed.'' Complottheorieën De coronacrisis is vervolgens een kataly sator van jewelste. Van Haga ontpopt zich tot de voorvechter van 'vrijheden'. Hij be weert dat de PCR-test die besmettingen aantoont 'volkomen onbetrouwbaar' is, de 'dystopische maatregelen' zijn onno dig en als 'één van de weinige onderne mers in de Tweede Kamer' komt hij ten minste in actie nu de 'euthanasie op het mkb een feit is.'' Van Haga heeft zo zijn niche gevonden, al levert het hem ook kritiek op als hij met rappers Tisjeboy Jay en Lange Frans heult, terwijl die complottheorieën spuien. Intern zegt Theo Hiddema dat ze moeten 'kappen' met het heulen met complotdenkers. Maar Hiddema blijkt al leen te staan als gematigde stem. In de campagne geeft Baudet hoog op van 'strijder' Van Haga. Terwijl Baudet met een vrijheidskaravaan stemmen werft in het land, verdedigt 'Wybren onze rechten in de debatten in de Tweede Kamer'. Al krijgt hij steeds meer weerstand: tot zijn woede waarschuwde minister De Jonge W dit weekend nog dat met Forum het geluid van 'viruswappies' de Tweede Kamer is binnengekomen. Bij de verkiezingen blijkt ruim een half miljoen Nederlanders de lijn van Forum toch te steunen. Dat h.. de nek-aan-nekuitslag van Baudet en Van Haga wat betreft het aantal voor keursstemmen een machtsstrijd zou ont ketenen, ontkennen ze. De 'zetelroof heeft de FvD-ach- terban hem verge ven of is vergeten. De nummer 41 van de VVD, is nu de nummer 2 van Forum ge worden. GO Van schlemiel bij de VVD tot partijkopstuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8