Eigen versie The Passion in Terneuzen: 'Het was wel een klus' 7 NA JAREN VAN VERWAARLOZING PLANNEN OM MONUMENTALE HUISJES OP TE KNAPPEN Zou het dan eindelijk echt gaan gebeuren? Al jaren staan de monumentale tramhuisjes en tramremise in Draaibrug te verpieteren, maar er lijkt hoop te gloren. ,,Ik geloof er niet meer in", reageert Theo Buijsse uit Draaibrug, die zich heeft vastgebeten in de kwestie. „Hopelijk heb ik het verkeerd." Het zijn Rijksmonu menten, de negen tramhuisjes, het oude wachtlokaal van de Trammaatschappij Breskens-Maldegem waarin vier woninkjes zijn gebouwd en de tramremise erachter. Voor wie er oog voor heeft, vormen ze een prachtig historisch geheel, een aandenken aan het tramwezen dat eind negentiende eeuw, begin vo rige eeuw floreerde. Ware het niet dat het complex is verwaarloosd. Eén tramhuisje is door het plaat selijke aannemingsbedrijfVan de Kerkhove in originele stijl opge knapt. Het zou Draaibrugger Buijsse een lief ding waard zijn, als dit met alle panden zou gebeuren. Hij staat daarin niet alleen. ,,Twee jaar geleden zijn de wethouders en burgemeester van Sluis in Draai brug op bezoek geweest. Zo'n 45 bewoners waren erbij, de helft van de bevolking." Ontwikkelingen De moed is Buijsse inmiddels wel wat in de schoenen gezakt, maar hij moet toegeven, er zijn nieuwe ontwikkelingen. De Vlaamse fa milie De Leyn, eigenaar van vijf van de negen tramhuisjes en drie woninkjes in het oude wachtlo kaal, heeft bouwadviseur Stefan Huigh uit Aardenburg ingescha keld. Hij heeft plannen ontwik keld om de huisjes weer in fat soenlijke staat te brengen en van binnen te vernieuwen. ,,Als de vergunningen binnen zijn, willen we beginnen", aldus Huigh. Een planning is er nog niet. Opslagloods En dan de tramremise, die sinds 1950 in handen is van de familie Mabesoone die er een opslagloods voor landbouwproducten van maakte. Al een tijdje geleden heeft de remise deze functie verloren. Zet niet alle troeven in op de ontwikkeling van de kust, gun het achterland ook wat Wat moet je ermee? De gemeente Sluis liet Stichting BOEi onder zoek doen. Eén van de ideeën is: Maak er een bed and breakfast in en ernaast enkele woningen om het project financieel haalbaar te maken. Peter Mabesoone uit Aarden burg, die het woord voert namens zijn familie, heeft er wel oren naar. De tijd is er rijp voor, denkt hij. ,,Er komt steeds meer vraag naar wo nen in het buitengebied, van Bel gen en door de coronacrisis ook uit de Randstad. Grijp die kans", richt Mabesoone zich tot de gemeente Sluis. ,,Zet niet alle troeven in op ontwikkeling van de kust, gun het achterland ook wat." Verkopen Het project zelf trekken, ziet Ma- besoone niet zitten. ,,We zijn be reid de remise te verkopen, en dan hoeven we er niet de hoofdprijs voor." Het is een opening. waar wet houder Peter Ploegaert van Sluis op zich blij mee is. Ook hij zit met het verloederende monumenten complex in Draaibrug in zijn maag. Hij vertelt persoonlijk naar de familie De Leyn te zijn gereden om hen ertoe te brengen de tram huisjes eens op te knappen. Over het idee van BOEi voor de tramre mise is hij voorzichtig. Van de pro vincie mag Sluis niet al te veel nieuwbouw toestaan, maar, geeft Ploegaert aan, 'als er een concreet, uitvoerbaar verzoek komt, zullen we dat zeker serieus nemen'. Draaibrugger Buijsse is nog lang niet overtuigd. ,,Maar, wie weet komt er toch wat van de grond." Geïnspireerd door The Passion op televisie, waarvan dit jaar de elfde editie is, is The Passion Terneuzen ge boren. ,,En ook omdat wij door de coronacrisis minder bij elkaar kun nen komen", vertelt Jesper. ,,The Passion maken was een heel gezel lige manier om samen iets te doen." The Passion vertelt het verhaal over het lijden, sterven en de op- standing van Jezus. De groep pro testantse jongeren uit Terneuzen heeft een eigen thema toegevoegd dat aansluit bij deze coronatijd: 'Ik sta naast je, het komt goed.' Zo'n vijftien jongeren werkten Er zijn opnames gemaakt op bekende plekken in Terneuzen zoals de Scheldedijk mee. ,,We hebben drie keer afge sproken om de opnames te maken, in achtertuinen en op bekende plekken in Terneuzen, zoals de Scheldedijk", vertelt Jesper die het filmen en monteren voor zijn reke ning nam. ,,Ik heb daar wat ervaring mee en een aardige camera." Serieus werk Serieus werk is ervan gemaakt. Eén van de zangscènes beviel niet. Die is gisteravond bij één van de deel nemende jongeren thuis opnieuw opgenomen. Jesper, die eindexa men havo doet waardoor het film werk soms lastig in te plannen was, is tevreden over het eindresultaat. ,,We hebben The Passion nageaapt, maar er toch een eigen draai aan kunnen geven." The Passion Terneuzen is te vinden via de Facebookpagina van Jop Ter- neuzen. De dertig minuten du rende uitzending begint donderdag om 20.00 uur, voorafgegaan om 19.30 uur door de viering van het laatste avondmaal. woensdag 31 maart 2021 VL Er is hoop voor tramremise Draaibrug Harmen van der Werf Draaibrug De voormalige tramremise in Draaibrug, een Rijksmonument gebouwd in 1886-1887, met rechts de achterzijde van één van de eveneens monumentale tramhuisjes. foto camile schelstraete -Peter Mabesoone, mede eigenaar tramremise Draaibrug The Passion krijgt een Terneu- zense versie. Jongeren van de Protestantse gemeente Terneu zen namen het paasverhaal op dat donderdagavond te zien is via internet. ,,Het was wel een klusje", zegt één van de makers, Jesper Scheele. Harmen van der Werf Terneuzen Jesper Scheele en Sarah de Blaeij nemen de laatste beelden op voor hun versie van The Passion. Het eindresultaat is morgenavond te vinden op de Facebookpagina van Jop Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE iïw«r'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70