LINDA AKKERMANS Zijn appjes racistisch of cynisch? Oordeelt u zelf Op alle planten uit 6 Al vanaf Column We zitten midden in de Goede Week, de week waarin Jezus stierf aan het kruis om met Pasen doodleuk weer op te staan. Is Pasen voor veel men sen een dagje extra vrij van de baas en te veel chocolade eten, voor veel christenen vormen de Goede Week en Pasen het hoogtepunt van het kerkelijk jaar. Maar tot dusver is het vooral een beroerde week, met dieptepunten die elkaar blijven opvolgen. De vuur werkontploffing bij de kerk in Krimpen aan den IJssel als laatste wanstaltigheid. Ik weet niet wat ik erger vind: dat in zo'n kerk honderden mensen corona in elkaars gezicht zitten te zingen en bidden, óf dat iemand die dat - terecht! - asociaal 1 vindt, de vandaal uit gaat hangen. Als je dat doet, ben je ook van het padje, hoor. z'n hengelmicrofoon, achtervolginkjes en drammerige klotetoontje. Ik had zijn vragen óók niet beantwoord als ik er met m'n zwarte kousen langs was gelopen, maar om zo'n man omver te rijden, gaat natuurlijk 37 bruggen te ver. Van journalisten blijf je af, hoe irri tant ze ook zijn. En je zegt als goed prater van de kerk dus óók niet dat 'SS'ers in de oorlog vriendelijker handelden dan journalisten afgelo pen zondag op Urk'. Doe effe normaal, zou Rutte zeggen. Nou ja, zéi hij dat nu maar. Het was ook geen goede week voor de politie, die erbij stond en niks deed. En ook niet voor SGP-voorman Kees van der Staaij die het geweld veroordeelde, maar ook schreef dat de kerkgangers 'onheus bejegend' waren. O ironie, dat juist de man J die er zo ongeveer een dagtaak aan heeft om homo's en voorstan ders van abortus onheus te be jegenen, dft zegt. Ik geloof niet dat God be staat, maar mocht ik het mis hebben, dan weet ik wél dat God het zó allemaal niet be doeld had. De Rotterdamse politie is al enige tijd in grote verlegenheid door een appgroep van vijf agen ten waarin over diverse politie zaken keiharde racistische taal wordt geuit. Vorige week werd bekend dat ook over de zaak Hu meyra - de 16-jarige Rotter damse die op school werd ver moord door haar ex Bekir E. - zeer kwetsende opmerkingen werden gemaakt. Onder meer de zin 'weer een Turk minder' kwam voorbij in de appgroep. De korpsleiding liet het bij een schriftelijke berisping, omdat de teksten in de appgroep 'een cyni sche reactie' zouden zijn op een spijtbetuiging van Bekir E. De opmerkingen zouden volgens de korpsleiding uit frustratie zijn geplaatst, 'bedoeld aan het adres van de rechterlijke macht' die Bekir E.'s spijtbetuiging mogelijk mee zou laten wegen in het be palen van de strafmaat. Op die sanctie is zowel intern als extern veel kritiek gekomen. Deze krant zag de exacte tekst van de in totaal elf appjes die over Hu- meyra gaan. Die appjes zijn van 15 januari 2019, de dag van de be kentenis van Bekir E. Een van de agenten plaatste daarna een appje in de appgroep met een linkje naar die bekentenis en zegt daar bij dat Bekir E. heeft bekend en zegt spijt te hebben. Een andere agent reageert dan: 'Flikker' Een derde agent reageert: 'Foutje joh'. Weer een andere agent appt dan: 'Kan gebeuren' Volgende reactie: 'levend vil len' Iets later reageert een agent: 'Hij heeft bekend, spijt betuigd, werkt mee aan een onderzoek. Ik zeg 240 uur taakstraf waarvan 120 voorwaardelijk' De agent die al eerder 'flikker' zei, reageert dan vijf keer op rij: 'Veel te veel' 'Gelukkig ben jij geen rechter' 'Die gozer heeft goed gehandeld, weer een Turk minder' 'Vrijspraak' 'En een schadevergoeding voor de dagen dat hij al gezeten heeft van 300.000' De vraag is in hoeverre de agent die de Humeyra-appjes plaatst een cynische act 'speelt' richting de rechtspraak. Tijdens het in terne politie-onderzoek naar de uitlatingen zegt de agent in kwes tie dat hij niet meer precies weet 'wat hij heeft bedoeld met de misplaatste opmerkingen'. 'Mo gelijk was deze opmerking sarcas tisch bedoeld en kan zij worden gekwalificeerd als een 'foute grap', staat in het rapport hier over. De schijn die agenten tegen hebben is dat er nog enkele za ken zijn waarover in de appgroep harde racistische taal werd ge sproken. Niet alleen over de zaak Humeyra, maar ook over een groep getinte jongens die een witte leeftijdgenoot in elkaar hadden geslagen en over de tramaanslag in Utrecht. woensdag 31 maart 2021 GO En ja, die journalist van Powned was een etter eerste klas met Waren de appjes die enkele agenten stuurden na de dood van Humeyra racistisch of cy nisch? U kunt uw eigen oor deel vellen op basis van de precieze tekstjes over de eind 2018 doodgeschoten tiener. Victor Schildkamp Rotterdam Humeyra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6