f orse stijging besmettingen Achter de afspraak voor vaccinatie aan! 860.178 doses 1.085.627 doses 5 Hoeveel vaccins komen eraan? 588.060 doses 687.046 doses A - - IN AANTOCHT - Week 13 (nu) - - Week 14 - - Week 15 - - Week 16 644.262 doses - Week 17 (26 april) - gaan krijgen, en waarom anderen eerder mogen. Bij het RIVM of het ministerie van Volksgezondheid snappen ze nog wel waarom de volgorde is zoals die is, voor mensen thuis is het lastiger. Alle verschillen heb ben zo hun reden en oorsprong, maar het maakt de boel er niet makkelijker of begrijpelijker op. Zo gaat het AstraZeneca-vaccin nu onder meer naar 60- tot 64-ja- rigen, omdat de Gezondheidsraad eerder vaststelde dat het effect van de prik op 65-plussers in de studies niet goed was onderzocht. Inmiddels is het advies aangepast en mogen ook senioren Astra- Zeneca krijgen. Maar de cam pagne onder de 60- tot 64-jarigen was toen al in gang gezet, en lijkt eerst te worden afgemaakt. Een destijds gedwongen keuze, die nu tot gevolg heeft dat bij voorbeeld de 65- tot 74-jarigen nog niet aan de beurt zijn, terwijl ze gemiddeld kwetsbaarder zijn voor het coronavirus dan de leef tijdsgroep daaronder. Ze weten zelfs nog niet welk vaccin ze straks krijgen. Dat van Pfizer, net zoals de alleroudsten? Toch AstraZeneca? Of wordt het Jans sen, dat volgende maand begint met leveren? Komen we de komende weken dan eindelijk op stoom? Het goede nieuws: er komen veel vaccins aan (zie tabel hiernaast). Deze week zijn het er in totaal zelfs meer dan 800.000, als alle farmaceuten tenminste leveren wat ze hebben beloofd. Ook in de weken daarna komen veel meer vaccins naar ons land dan in de voorbije maanden. De hoop van het kabinet is dat de vaccinatie campagne daarmee eindelijk echt in een stroomversnelling komt. De grotere leveringen zorgen voor flinke voorraden in het cen trale distributiecentrum in Oss. Volgens de planningen van het RIVM zal die voorraad in de da gen daarna steeds razendsnel slinken. Maar dan moet de com plexe verdeling van de vaccins over het land wel goed gaan. Genoeg mensen moeten thuis een brief krijgen om een afspraak te maken, de telefooncentrale, in ternetservers en prikstraten van de GGD moeten op de grotere vraag berekend zijn, en de dui zenden huisartsen in Nederland moeten op tijd hun bestellingen doen, het liefst in de hoeveelhe den waar het RIVM op rekent. Niet onbelangrijk om te melden: de huisartsen moeten de com plexe vaccinatiecampagne naast hun reguliere werkzaamheden uitvoeren, en dat kost sommigen nu al ontzettend veel kruim. Conclusie Makkelijk wordt het de komende maanden niet. Daarvoor is de Ne derlandse lappendeken te inge wikkeld. Nu maar hopen dat er niet nog meer lapjes aan de deken worden vastgenaaid. De helft van de clusters is niet gro ter dan drie a vier personen. Vaak moet een klas in quarantaine en blijft het bij één besmette persoon. Het quarantainebeleid lijkt dus te werken'', constateert Van den Hof. In een peiling van de Algemene Vereniging Schoolleiders (AVS) onder ruim 1200 directeuren zegt meer dan de helft de afgelopen week één of meerdere klassen in quarantaine te hebben geplaatst. Om meer te ontdekken over de rol van basisscholen bij de versprei ding van het coronavirus onder zoekt de GGD zes grote uitbraken. Ook gaan RIVM-onderzoekers be kijken welke kinderen op welke momenten besmet raken (of niet) met het virus en in hoeverre ze corona mee naar huis nemen. Karoly Illy, OMT-lid en voor zitter van de Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK), zegt dat er zorgen zijn over het aantal clusters. ,,Het RIVM ziet met name in de hogere groepen meer besmettingen, dus dat is een punt van zorg'', reageert hij. Tegelijkertijd stelt Illy dat het op het gros van de basisscholen wel goed gaat. ,,Het merendeel van de kinderen kan gewoon naar school. Al is het voor de kinde ren die hiermee te maken heb ben natuurlijk heel vervelend.'' Vorige week gingen meer dan 103.000 4- tot 12-jarigen door de teststraat. Daarvan kregen bijna 5000 kinderen een positieve testuitslag, 4,8 procent. Dat per centage ligt bijna de helft lager dan bij andere leeftijdsgroepen. Kinderarts-epidemioloog Pa tricia Bruijning vindt het vooral belangrijk om de trend van het aantal besmettingen te zien. ,,Dit aantal hoeft nog steeds niet ernstig te zijn. Het is de vraag of dat constant is of dat toch een stijgende lijn doorzet", reageert ze. Als het aantal clusters blijft groeien, zullen er nieuwe maat regelen op tafel moeten komen. Bruijning: ,,Het preventief tes ten van alle leerkrachten, zoals gepland staat vanaf half april, zal kunnen helpen om de clusters waar leerkrachten bij betrokken zijn te reduceren.'' IN QUARANTAINE DAG 382 Als je mij belt en ik ben er niet, vertel ik je dat je niets hoeft in te spreken, omdat ik mijn voicemail toch niet afluister. Dat is heel onvrien delijk, ik weet het, maar supereffectief. Ik werd in het verleden gek van alle voice- mailberichten. Nu moet je me gewoon nog een keer bellen. Ik ga ervan uit dat wat belangrijk is toch wel tot mij komt. Goed, effectief en nog nooit last van gehad. Tot afgelopen zaterdag. Toen was er even paniek. Ik was in de tuin aan het werken, mijn telefoon lag binnen. Even na drieën pakte ik 'm op, zag een gemiste oproep van mijn huisarts. Op zaterdag middag! Dat kon maar een ding beteke nen: ze wilden me vaccineren. Ik belde terug, maar kreeg het antwoordapparaat van de praktijk: het is weekend, voor spoed etc. Maar ze hadden me net gebeld! Verdikkie. Ik moet toegeven: in mijn hoofd speelden zich diverse scenario's en O man, wat baalde ik. Wat te doen? Ik sprong op de fiets en racete naar de praktijk van mijn huisarts mogelijkheden af. Een ervan was dat ze op dat moment bij de praktijk aan het vaccineren waren, een shotje over had den en dachten: laten we even mijnheer Poorthuis van de reservelijst bellen. Kregen ze mijn antwoordapparaat. 'Dan niet. De volgende op de lijst.' O man, wat baalde ik. Wat te doen? Ik wou ook voor mezelf niet paniekerig overkomen, maar besefte dat ik onrustig zou blijven als ik dit niet tot op de bodem ging uitzoeken. Het is belachelijk, ik weet het: maar ik sprong op de fiets en racete naar de praktijk van mijn huisarts. Er stond geen rij voor de deur, dus mijn eerste scenario klopte niet. Of ze waren al klaar natuurlijk. Ik belde aan. Kon mij het schelen, ik was toch al over diverse schaamtegrenzen heen. Mijn dokter deed open. ,,Ha, u bent het'', zei ze. ,,Ja, ik dacht, u had gebeld.'' ,,Klopt, maar u luistert nooit berichten af, zei u op uw voicemail.'' Ik: ,,Sorry, sorry.'' Oké, ik mocht binnenkomen, het is een hele aardige dokter. Ze belde patiën ten van de bouwjaren 1956 en 57 om vaccinatieafspraken te maken. Misschien had ze de volgende dag nog een keer ge beld, ik weet het niet. Maar man, wat was ik blij dat ik daar binnen stond en het begeerde formulier mee naar huis kon nemen. Volgende week woensdag krijg ik 'm, mijn eerste prik. woensdag 31 maart 2021 «A-v t.tw <wtt,^ue *-■ Minister Hugo de Jonge laat zich bij vaccinatielocatie Breepark in Breda informeren over de opschaling van priklocaties. foto anp Bron: Min. van Volksgezondheid Ruim 100.000 kinderen in één week tijd getest. foto anp Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5