Corona op basisscholen: 4 CORONA VACCI NATIES De vaccinatiecampagne is een ingewikkelde lappendeken geworden. Veel doelgroepen wachten op een vaccin, en dat leidt tot frustratie en onduidelijkheid. Wie krijgt welk vaccin wanneer op welke plek, en waarom ook alweer? Ook klaar met normoonzalf tegen eczeem? ^Grahams noeg is om naar een GGD- locatie te gaan, heeft haar eerste vaccinatie inmiddels waarschijn lijk al lang en breed gekregen. Maar haar buurvrouw van 88 die zo'n verplaatsing fysiek niet aan kan, moet maar hopen dat ze snel een bericht krijgt van de huisarts, die haar thuis kan komen vaccine ren. Wanneer de brief komt? Dat verschilt dan weer per provincie. Zo zijn er veel meer gevallen te bedenken. Wat zegt dit? Dit zegt dat het Nederlandse vaccinatieschema een doolhof is geworden, of iets vriendelijker gezegd: een lappendeken waar de beste naaisters nog een hele kluif aan zouden hebben. Afgelopen maanden zijn tientallen vaccina tiedoelgroepen ontstaan. Deels noodgedwongen, deels omdat sommige doelgroepen - het zorg- personeel bijvoorbeeld - succesvol lobbyden om voorrang. Daarbij zijn er drie verschillende vaccins - volgende maand vier - en worden die per doelgroep ook nog eens op verschillende locaties toegediend. Soms in de grote GGD-locaties, soms bij de huisartsen, soms in ziekenhuizen. Zo 'vechten' nu veel doelgroe pen om een nog steeds beperkt aantal vaccins, daar komt het op neer. Bovendien weten veel men sen niet wanneer ze precies aan de beurt zijn, welk vaccin ze waar Is het echt zo'n chaos? Het woord chaos is misschien overdreven. Logistiek lijkt het vaccineren inmiddels soepeler te lopen dan aan het begin van de campagne, toen vooral de GGD's bakken kritiek kregen. Dat wil niet zeggen dat alles goed gaat. Vorige week was de telefoonlijn van de GGD soms overbelast, wat tot flinke wachttijden leidde voor het maken van een afspraak. Het online inplannen van een prik gaat ook nog weleens mis. Tegelijker tijd zijn op verschillende plekken in het land soms pijnlijke beelden te zien van lege vaccinatielocaties, waar prikkers zitten te wachten op beschikbare bovenarmen. Het voedt de frustratie van de duizenden Nederlanders die niet kunnen wachten tot ze het vaccin krijgen, maar nog steeds geen uit nodiging hebben en dat niet goed begrijpen. Bij hen komt het be richt hard aan dat Nederland er vorige week wéér niet in slaagde om zijn weekdoel te halen - er Aantal patiënten werden in plaats van ruim 400.000 slechts 285.000 inentin gen toegediend. Vooral als je be denkt dat er genoeg vaccins be schikbaar waren om dat doel te halen. Noem eens een paar voorbeelden van mensen die wachten? Denk aan een 68-jarige man met gezondheidsproblemen die ge trouwd is met een kerngezonde 10.000 ic-opnamen 64-jarige vrouw. Waar hij nog weinig zicht heeft op een vaccin, is zijn vrouw al naar de huisarts ge weest voor de eerste AstraZeneca- prik. Dat voelt gek. Of: een vrouw van 47, zwaar longpatiënt, die zichzelf al een jaar lang opsluit in huis. In de krant las ze deze winter verhalen over ver pleeghuizen die zelfs hun keuken en kantoorpersoneel aanmeldden voor een inenting, maar zelf heeft ze geen idee wanneer ze eindelijk uit haar gedwongen kluizenaars bestaan wordt verlost. Een 91-jarige vrouw die mobiel ge- Advertentie Holland8Barrett Klassen die in quarantaine moeten door een besmette leerling of leer kracht. Scholen die zelfs helemaal dichtgaan, omdat de ene na de an dere klas thuiszit. Er zijn nogal wat besmettingen op basisscholen sinds ze op 8 februari opengingen. Uit de cijfers van het RIVM blijkt dat er momenteel vierhonderd actieve clusters (waarbij drie of meer mensen besmet zijn) op ba sisscholen zijn. Voor de herope ning lag dat aantal op tachtig, in de noodopvang. Het RIVM noemt een cluster actief als er binnen twee weken besmettingen zijn in een bepaalde groep. Op een kleine 6 procent van de ruim 6700 basisscholen zijn meer dere mensen zo besmet geraakt. Het RIVM ziet dat ruim een derde van deze clusters alleen uit kinde ren bestaat, bijna twee derde be treft leerkrachten én kinderen. Het komt nauwelijks voor dat alleen leraren besmet raken. Het aantal clusters loopt op naarmate de kinderen ouder wor den. Met name in de bovenbouw zijn leerlingen besmet geraakt. ,,In de praktijk blijkt dat oudere kinde ren meer worden getest, dus dat is te verklaren'', aldus Susan van den Hof, hoofd van het centrum voor epidemiologie en surveillance van infectieziekten bij het RIVM. De heropening van basisscholen leidde tot zorgen over besmettin gen van leraren en leerlingen. Vlak voor de kerstvakantie was er een grote uitbraak op een basisschool in Bergschenhoek door de besmet- telijkere Britse variant. Hoewel het aantal clusters hoger is dan voor de kerstvakantie, vindt het RIVM het aantal nog relatief laag. ,,Als er echt veel uitbraken op basisscholen zouden zijn, zouden de percentages veel hoger liggen. woensdag 31 maart 2021 GO Wie weet de weg nog in het Nederlandse vaccinatiedoolhof Chris van Mersbergen Het aantal meldingen van nieuwe patiënten blijft stijgen. Patiënten per week, x 10.000 1-7 dec jan feb 23-29 mrt 310321 BRON: RIVM, STICHTING NICE Gisteren werd mijlpaal bereikt van 10.000 ic-opnamen. 10000 7500 5000 2500 0 mrt 2020 2021 Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème, C+ Crème, Psorias Crème, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' natural alternatives Op een kleine 6 procent van de basisscholen zijn momenteel clusters van coronabesmettin gen. Het aantal loopt zo hard op dat het OMT bezorgd is. Met name in de hogere groepen zijn veel besmettingen. Ellen van Gaalen Bilthoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4