Wie wordt de nieuwe Kuipers of Ockels? Weer gedoe: deel Kamer wil partijloze verkenners NIEUWS 3 woensdag 31 maart 2021 Tonny van der Mee getest De Europese Ruimtevaart organisatie ESA start vandaag de zoektocht naar nieuwe astronauten. Vooral vrouwen en mensen met een fysieke handicap worden uitgenodigd te solliciteren. Charlotte Pouwels (24) en Mindy Howard (55) gaan zich aanmelden. Voor de een begon het met Star Trek. Voor de ander met de televisieserie De Man van Zes Miljoen. Om met die laatste te beginnen. Acteur Lee Majors, die een astronaut speelde, was voor Mindy Howard (55) de grote inspiratiebron voor haar ruimtevaartdroom. ,,Ik was verliefd op die man en wilde met hem de ruimte in.'' Howard is een Zoetermeerse, getrouwd met een Nederlander en heeft zowel de Amerikaanse als Nederlandse nationaliteit. Ze runt een trainingscentrum voor astronauten en gaat in 2023 mis schien als eerste Nederlandse vrouw de ruimte in. Howard droomt al sinds haar kindertijd van een baan als astro naut. In 1996 solliciteerde ze bij de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie Nasa. Ze kwam op de lijst van tweehonderd highly qualified astronauts, maar redde het net niet tot de laatste vijftig. Vacature Nu gaat ze solliciteren bij de Eu ropean Space Agency (ESA). De ruimtevaartorganisatie heeft van daag de vacature voor nieuwe as tronauten opengezet. Europeanen kunnen tot 28 mei solliciteren. Bij de laatste zoektocht, elf jaar gele den, solliciteerden 8413 mensen, onder wie tweehonderd Neder landers. Deze selectieprocedure duurt tot oktober 2022. Na de eerste schifting van de sollicitatiebrie ven volgen zes selectierondes, waarin kandidaten worden op cognitieve en techni sche kennis, fysieke en psycholo gische gesteldheid. Aan het eind volgen gesprekken met een com missie en de directeur-generaal van ESA. Uiteindelijk worden vier tot zes astronauten geselecteerd, net als zo'n twintig 'reserve' as tronauten. Kandidaten moeten een mas- terdiploma hebben in een exact vak, drie jaar werkervaring heb ben en vloeiend Engels spreken. Ze moeten veel reizen, op onre gelmatige tijden werken en lang weg zijn van familie en vrien den. ,,Het is veeleisend", zegt Het is hoog tijd dat er meer vrouwen in het astronautenkorps komen - Mindy Howard, sollicitant Lucy van der Tas, hoofd talenten werving bij ESA. „Kandidaten moeten zich daar mentaal op voorbereiden.'' ESA hoopt dat veel vrouwen solliciteren, maar ook mensen met een handicap - zonder been of voet Charlotte Pouwels wil de ruimte in. v of kleiner dan 1.30 meter. ESA on derzoekt hoe deze 'parastronau- ten' in de toekomst een ruimte- vlucht kunnen maken. Mindy Howard doorstond psy chologische en fysieke testen bij commerciële astronautenpro gramma's. ,,Het is hoog tijd dat er meer vrouwen in het astronau tenkorps komen. Het is altijd een mannenbolwerk geweest. Er zijn vrouwen geweest die gekwalifi ceerd genoeg waren, maar zij werden nooit toegelaten." Ruimtevluchten Haar enige 'probleem' is de maxi mumleeftijd van 50 jaar, die ESA hanteert. Dat is omdat ESA wil dat elke astronaut twee ruimte- vluchten maakt. Inclusief trai ningstraject kan dat vijftien jaar duren. Howard: ,,Ik ben fit en sport nog veel. Mijn lichaam is niet meer zoals toen ik 20 was, maar ik ben vastberaden, heb ge duld en ben alive and kicking." De volgende astronautenploeg markeert 'een nieuw tijdperk van ruimteverkenning'. ESA werkt met de VS, Canada en Japan aan bemande reizen naar de maan, en misschien naar Mars. Tot nu toe zijn drie geboren Ne derlanders de ruimte in geweest: Lodewijk van den Berg (1985), Wubbo Ockels (1985) en André Kuipers (2002 en 2011). Charlotte Pouwels (24) uit De Lier wil ooit ook in dat rijtje staan. Lachend: „Ik droom soms al dat ik op Ju piter, Neptunus of Mars ben." Ze studeert technische na tuurkunde, is testingenieur bij Airbus en 'analoog as- tronaut'.„Jedoeton- V derzoek op plekken onder extreme om standigheden, zo als woestijnen, bergen of vul kanische gebie den, om te trai nen hoe het is om op de maan of Mars te leven." Ze kent weinig Nederlandse vrouwen die gaan solliciteren. „Vrouwen vinden zich vaak niet goed genoeg of durven niet." c"» 4* Een groot deel van de Tweede Kamer wil wéér nieuwe verken ners aanstellen om de vastgelo pen formatiegesprekken vlot te trekken. Veel partijen zien liever dat een partijloze verkenner gaat proberen partijen met el kaar om de tafel te krijgen. Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag Zo is er opnieuw turbulentie in het formatieproces. Vorige week wer den ministers Wouter Koolmees (D66) en Tamara van Ark (VVD) aangesteld als vervangers van de opgestapte verkenners Kajsa Ollon- gren en Annemarie Jorritsma. Van daag zal een flink deel van de par- tijen in de Tweede Kamer in een debat over de formatieproblemen pleiten voor een andere verkenner. ,,Er lijkt niets te zijn geleerd van het echec met Ollongren en Jor- ritsma'', zegt SP-leider Lilian Marij- nissen. ,,Nu zitten er wéér twee verkenners die zelf veel te veel be trokken zijn bij de komst van een nieuw kabinet.'' Ook de PVV wil een onafhankelijke begeleider van het formatieproces, CDA en Chris tenUnie vinden het onverstandig mensen aan te stellen die zo dicht bij het vuur zitten. Notitie De formatie ligt stil sinds vorige week een notitie uitlekte. Daarin stonden aantekeningen voor een gesprek dat de verkenners Ollon- gren en Jorritsma zouden hebben met de lijsttrekkers van VVD en D66 over een nieuwe regeringsco alitie. In steekwoorden was te lezen dat er gepraat kon worden over een 'functie elders' voor het CDA-Ka- merlid Pieter Omtzigt. Daarop ont staken het CDA en andere partijen in woede. Zij weigerden verder te praten met elkaar. De verkenners legden hun functie neer. In een brief aan de Tweede Kamer schre ven Ollongren en Jorritsma maan dag dat zij verantwoordelijk zijn voor het 'bestaan en de inhoud' van de notitie. Maar daarmee is de kous niet af. Vrijwel alle partijen willen vandaag antwoord op de vraag van wie het idee kwam om te praten over de positie van Omtzigt. Onderste steen CDA-leider Wopke Hoekstra zal in het Kamerdebat nogmaals eisen dat 'de onderste steen boven moet'. Ge beurt dat niet, dan verwacht het CDA dat het moeilijk zal worden Het mondkapje van Omtzigt. De tekst speelt in op de 'functie elders'-kwestie. foto twitter om het ontstane 'wantrouwen' over samenwerking met andere partijen in een nieuw kabinet weg te nemen. VVD en D66 willen juist graag met het CDA en minstens een andere partij onderhandelen. PVV-leider Geert Wilders: ,,Ik wil gewoon weten van wie dit zin netje kwam.'' Omtzigt heeft gisteren voor het eerst zelf gereageerd. Hij is vandaag aanwezig bij de beëdiging van de nieuwe Tweede Kamer. 'Geen functie elders dus', schrijft hij op Twitter. 'Daarmee doe ik recht aan de 342.472 mensen die mij dit man daat hebben toevertrouwd.' Overi gens zal de CDA'er de komende tijd nog niet aan het werk gaan. Omt- zigt is oververmoeid en het herstel duurt langer dan gedacht. GO FOTO'S EMMIHS, BETT- MANN ARCHIVESI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3