Minimumloon in Europa gaat flink omhoog Val hedgefonds lijkt op begin kredietcrisis ECONOMIE 17 Wereldwijd neemt het tekort aan chips toe. Autofabrikanten moeten de productie stilleggen en smartphoneproducent Samsung waarschuwt al dat de introductie van nieuwe modellen moet worden uitgesteld. Een snelle oplossing voor het tekort zit er niet in. Datacenters verbruiken evenveel energie als Nieuw-Zeeland woensdag 31 maart 2021 De twee grootste fracties in Europa, van christen- en sociaaldemocra ten, hebben daarover een akkoord bereikt dat ze vandaag naar de rest van het Europees Parlement sturen. Ook de lidstaten, onder leiding van de Portugese socialist António Costa, hebben haast. Premier Costa wil de lidstaten op één lijn hebben voor hij op juli zijn voorzitterschap overdraagt aan zijn Slo veense collega, de con servatieve Janez Jansa. De twee Parlements- rapporteurs, Agnes Jonge- rius (PvdA, foto) en haar Duitse collega Dennis Radtke (EVP), gaan uit van een minimum loon dat Europabreed aan een dub bele drempel voldoet: minimaal 60 procent van het mediaan- (de helft is dan lager, de helft hoger) en 50 procent van het gemiddelde loon. Voor Nederland, aldus Jonge- rius, komt dat neer op een verho ging van het minimum uurloon naar 14 euro. Nu is dat 9,72 euro (40-urige werkweek) of 10,80 euro (bij 36 uur). De ingreep moet een einde ma ken aan een periode van dertig jaar waarin het minimumloon alleen maar achteruit is gegaan. ,,Costa heeft na de bankencrisis al laten zien dat de economie er wel bij vaart als je het minimumloon ver hoogt'', meent Jongerius. Ze wil een minimumloon 'waar van je normaal je gezin kunt onder houden met af en toe een extraatje: een laptop voor de kinderen of een vakantie'. Maar daar zitten we nog ver vandaan. In zeker negen lidsta ten zakken minimumloners door de armoededrempel, in nog veel meer lidstaten vallen hele groepen erbuiten. Jongerius: ,,Corona heeft dat nog verergerd, zeker in slecht- betaalde sectoren als retail en toe risme. De jongeren die in super markten voor ons bleven rennen, deden dat zwaar onderbetaald.'' Jongerius en Radtke beper ken zich in hun voorstel len niet tot een fatsoen lijk uurloon. Het moet er één worden zonder T"* aftrek van werkkleding, 1 y fooien, eindejaarspre- mies of vakantiegeld. Daarnaast moet het nieuwe minimumloon niet alleen gel den voor 'gewone' werknemers, maar ook voor jongeren (nu nog minimumjeugdloon), thuiswer kers, seizoensarbeiders, platform werkers en 'valse' zzp'ers. Dikke studies wijzen uit dat het baanver- lies marginaal is (minder dan 0,5 procent) en dat zeker het MKB (door de groeiende koopkracht) er wel bij vaart. De arbeidsmigratie zou licht afnemen. Jongerius: ,,De loodgieter kan een paar duppies duurder worden, maar als dat de prijs is voor de af schaffing van uitbuiting, moeten we dat graag betalen. De beurs op Wall Street werd vo rige week vrijdag opgeschrikt door massale aandelenverkopen van Amerikaanse mediabedrijven en Chinese techbedrijven. Al snel bleek het om Archegos te gaan, een hedgefonds dat in 2012 was opge richt door Bill Hwang. In 2012 werd hij veroordeeld voor handel met voorkennis in Chinese bankaande len. Daarmee leek de carrière van Hwang voorbij. Maar zo simpel was het niet. Hij richtte een eigen hed- gefonds op, Archegos, waar hij zelf 200 miljoen dollar in stak. Eind fe bruari van dit jaar beheerde Arche- gos 10 miljard dollar. Geen wonder dat de afgelopen jaren de ene na de andere bank Hwang maar wat graag als klant wilde. Hwang bouwde grote posities op in een select aantal aandelen. Daar voor leende hij miljarden dollars bij de banken. Zodoende kon hij met weinig eigen geld toch grote belan gen opbouwen in de bedrijven. De banken leenden hem het geld graag. Een man die van 200 miljoen tien miljard kan maken, die ver trouw je je geld wel toe. Alleen wis ten de banken niet van elkaar hoe veel ze aan Hwang uitleenden. Daar kwamen ze vorige week achter, toen het mis ging. De koer sen daalden en de banken vroegen vervolgens aan Hwang om bij te storten, omdat de aandelen, die als onderpand dienden voor de lening, minder waard werden. Pas toen ontdekten de banken dat Hwang voor tientallen miljarden had ge leend en niet kon bijstorten. De hele gang van zaken doet sterk denken aan de kredietcrisis. Ook toen werd er veel gespeculeerd met geleend geld en gingen banken het schip in toen de markt instortte. van boven de 50.000 dollar is mijnen dus lucra tief. Het gevolg is dat er steeds meer zoge noemde mijnfabrieken ontstaan, wat de vraag naar computerchips flink opjaagt. De vraag naar chips neemt dus zowel struc tureel als incidenteel toe. En daar kan de sector niet voldoende op inspelen. Sowieso wordt de productie beheerst door een paar grote spelers. TSMC uit Taiwan, is bijvoorbeeld verantwoor delijk voor 24 procent van de wereldwijde chipproductie. En die producenten hebben vaste leveringscontracten met afnemers. Snel inspelen op de nieuwe vraag is vaak niet moge lijk. Een andere grote chipproducent, het Kore aanse Samsung, gaf al aan de introductie van de eigen topmodellen smartphones uit te stellen vanwege een gebrek aan chips. En dan spelen er ook nog geopolitieke pro blemen. De vorige Amerikaanse president Trump begon een handelsoorlog tegen China. Daarbij legde hij de export van geavanceerde chips naar China aan banden. Huawei, dat Raketten Ook hier speelt de handelsoorlog tussen China en de VS een rol. SMIC, een grote Chinese chipproducent, krijgt bijvoorbeeld geen nieuwe chipmachines van ASML geleverd. De Amerikanen willen niet dat de Chinezen die hoogwaardige chips zelf kunnen maken. Daarbij is belangrijk dat dergelijke chips ge bruikt worden voor wapens, bijvoorbeeld ra ketten. De vijand moet natuurlijk op een zo groot mogelijke achterstand gezet worden. Die geopolitiek speelt ook mee bij TSMC. Boven Taiwan hangt continu de dreiging van een Chi nese invasie. Je wilt dus niet te afhankelijk zijn van Taiwan als leverancier en al helemaal niet als je tegelijkertijd ruzie hebt met China. De VS en Europa beginnen daardoor meer nadruk te leggen op eigen productie, om verze kerd te zijn van aanvoer. De aankondiging van Intel paste in dat streven. Ook TSMC heeft al aangekondigd nieuwe fabrieken in de VS te gaan bouwen. Het tekort heeft nog niet tot prijsstijgingen van chips geleid. Versteeg verwacht dat ook niet. ,,Het gaat veelal om langjarige relaties en contracten waarbij prijs en hoeveelheden zijn afgesproken." De consument hoeft dus niet bang te zijn dat de smartphone of Xbox ineens een stuk duurder wordt, denkt Versteeg. ,,Maar de schaarste blijft nog zeker tot eind van dit jaar duren. Dus geduld moet de consument wel hebben.'' 5G-apparatuur en smartphones maakt, besloot daarom versneld een grote voorraad chips aan te leggen om de sancties voor te zijn. Dat lokte weer een reactie uit van Apple, dat ook voorra den aan begon te leggen. Zo werd schaarste in de hand gewerkt. De capaciteit uitbreiden is ook niet zomaar geregeld. Intel, de grote Amerikaanse produ cent van computerchips, kondigde aan 20 mil jard dollar te investeren in nieuwe productie capaciteit. Maar het duurt zeker een jaar voor dat die nieuwe fabrieken er staan. „Fabrikanten van chipmachines, zoals ASML, zitten al voor ruim een jaar volgeboekt'', zegt Versteeg. Een machine erbij plaatsen kan dus niet zomaar. GO Peet Vogels Amsterdam Zeker 24 miljoen werknemers in 25 van de 27 EU-lidstaten gaan over uiterlijk twee jaar een klap meer verdienen. Dat komt omdat heel Europa tegen die tijd een fatsoenlijk minimumloon zal hebben. Frans Boogaard Brussel Afgelopen dagen ging het ge heimzinnige hedgefonds Arche- gos met donderend geraas ten onder. Banken verloren miljar den aan het faillissement, dat erg doet denken aan de begin periode van de kredietcrisis. Peet Vogels Amsterdam Chipproductie bij het Taiwanese TSMC voor onder andere auto's, datacenters, telefoons en zelfs wapens. FOTO'S TSMC, REUTERS - Jos Versteeg, Insinger Gillissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17