knopje; dat wordt ingedrukt en het is zwart. Dat je geest je lichaam zou verlaten; ik ben bang dat ik daar niet in kan geloven.' Het is rond het middaguur, Vrien- ten weet wat hij vanmiddag gaat doen: kabeljauwhaasjes kopen. 'Ik kook vanavond; een Vlaamse stoofpot met room, wijn, broccoli en van die grove mosterd. Heel lekker. Mijn vrouw kan heel goed koken, ik heb een beperkt arsenaal aan gerechten, die ik geperfectio neerd heb. Dus als ik kook, zijn ze hier meestal tevreden.' Hoewel Vrienten in Amsterdam woont, brengt hij het liefst veel tijd door in zijn buitenhuis in Diepen- heim. 'Ik heb allerlei plannen met onze tuin daar. Ik wil er samen met een tuinman een vlindertuin aanleggen, maar ook een deel reserveren voor bijen.' 'Nou, als er iets is dat ik niet ambi eer... Het woord ambitie past nog steeds heel goed bij me. Het prach tige bandje waar ik in zat, Vreemde Kostgangers, kan niet meer optre den nu George Kooymans ziek is geworden. Maar ik loop rond met het idee een nieuw bandje te beginnen. Ik ben 72, dat is toch blinde ambitie?' 'Theaterproducent Jacques Senf had in zijn kantoor vele jaren een groen brieve op zijn prikbord hangen: Vrienten - Von Trapp. Hij zag in ons zo'n muzikale Von Trapp-familie. Maar ik weet het niet.' 'Om dat toe te lichten moet ik een pijnlijk detail van mezelf onthullen. Ik ben van nature heel vriendelijk, maar als ik in een band zit, moet het gaan zoals ik in gedachten heb. Zo zei ik tegen Ernst Jansz toen ik bij Doe Maar kwam: het is een te gek bandje, maar we moe ten alleen reggae maken. Geen calypso meer of andere stijlen. Op zo'n moment ben ik rede lijk dwingend. Zoiets kan ik iemand aandoen die vrijwillig met mij werkt, maar niet mijn kinderen. Zij zeggen ook meteen: ja pap, lijkt ons leuk, maar we gaan natuurlijk niet precies doen wat jij wil. In die strijd heb ik geen zin. Dus ik weet nog niet wat voor band het wordt.' 'Vreselijk, hij is een van de aardigste mensen die ik ken. Veel wil ik er verder niet over zeg gen. George is zelf geen prater, loopt hier niet mee te koop. Wat moet ik erover zeggen? Ik hoop dat hij nog van het leven kan genieten, dat de ziekte zich niet snel ontwikkelt. Ik heb George altijd bewonderd. Ik dacht dat hij tien jaar ouder was, omdat hij al optrad toen ik dat nog niet deed. Later bleek dat we even oud zijn. Hij had precies dezelfde eerste gitaar als ik en we leerden hetzelfde eerste liedje spelen: Tom Dooley. Twee akkoorden.' Vreemde Kostgangers mag dan na de pandemie de tour niet meer hervatten, Doe Maar is er ook nog. Er staat voor oktober een tour in de agenda voor de band die begin deze eeuw uit het graf werd getrokken, zoals Henny Vrienten het omschrijft. Doe Maar, de band waarmee hij tussen 1979 en 1984 Dat klinkt bijna als een gepensio neerd bestaan. Met zoveel muzikale kinderen ligt een familiebandje voor de hand. Want? U noemde net George Kooymans. Wat deed het met u toen u hoorde dat hij lijdt aan de spierziekte ALS? 16 MEZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96