8 NIEUWS Een jaar lang bestrijden Hugo de Jonge en Jaap van Dissel de coronacrisis. Voor het eerst geven ze samen een interview. Over viruswappies, vaccingetreuzel en leren leven met corona. EEN JAAR CORONACRISIS VAN DISSEL/DE JONGE In december heb ik ook wel verzucht: kan dat niet sneller? WÊi Ef: e begonnen vorig jaar maart samen aan de bestrijding van de crisis met een overzichtelijke missie: zorgen dat zo veel mogelijk mensen en ziekenhuizen de coronapiek overleven. Maar inmiddels hebben minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge en RIVM-directeur Jaap van Dissel er een taaier probleem bij: toenemende coronamoeheid bij de massa en op de flank een groeiend anticorona-activisme. ,,Dat ondermijnt de volksgezond heid, daar wil ik heel duidelijk over zijn'', zegt De Jonge. Van Dissel knikt. Voor het eerst geven ze samen een interview over de crisis- bestrijding, hun samenwerking en onze toekomst met corona. Dat gebeurt in een grote vergaderzaal op de vijfde verdieping van het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag, in de week dat er een 'pas op de plaats' afgekondigd wordt. Versoepelingen zitten er niet in, later komen er betere tijden. ,,Kan de deur dicht'', zegt De Jonge voor het gesprek begint. ,,Of heeft iemand daar een uitgesproken ventilatiegedachte over?'' grapt hij. De Jonge: ,,Dat veel meer mensen door coronamoeheid vatbaar zijn voor alternatieve theorieën is dui delijk. Maar blijkbaar is er ook een groep die valt voor een partij die de ernst van het virus bagatelli seert, die alle maatregelen betwist en ook nog de enige echte weg uit deze crisis, vaccinatie, verdacht maakt. Dat je zo'n viruswappie op Twitter tegenkomt is tot daar aan toe, maar nu hoor je die geluiden ook in de Tweede Kamer en daar maak ik me echt zorgen over.'' Waarom? ,,Het ondermijnt de volksgezond heid, dat is een regelrecht gevaar. Maar met de groep die het virus niet ontkent maar wel twijfelt, wil ik in gesprek. Dat doe ik ook zo veel mogelijk, bijvoorbeeld via Insta livesessies, of op straat, al wordt dat laatste door veiligheids maatregelen steeds lastiger. Mensen die het moeilijk hebben omdat de hele situatie zolang duurt en daarom misschien vatbaar zijn voor twijfel, die wil je er wel graag bij houden. Omdat die groep in potentie dusdanig groot is dat je je daadwerkelijk zorgen moet maken over bijvoorbeeld de vaccinatiegraad die je als land kunt bereiken.'' Van Dissel: „Eerlijk gezegd neem ik dat niet zo in me op. Ik krijg te veel e-mails om te beantwoorden, het druist vaak allemaal zo in tegen de wetenschappelijke kennis. Daar kan ik niks mee. Zo wordt de werking van tests ontkend, terwijl ik uit de ziekenhuizen weet hoe ze werken en wat ze betekenen.'' De Jonge: ,,Nee. Ik hoor vaker dat 'de witte jassen' de dienst uitmaken, maar dat is niet zo. Uiteraard kijken wij voor de virusbestrijding naar het OMT, dat is ervoor opgericht. Maar verder kijken we naar de planbureaus, horen we andere experts.'' Van Dissel: ,,Het is juist goed dat wij als OMT zonder econoom of socioloog zitten. Dat is aan de politiek om die belangen te wegen. zaterdag 27 maart 2021 GO Als Jaap belt, weet ik foute boel' Niels Klaassen en Chris van Mersbergen Eerst over die anticoronaflank. Forum voor Democratie werd vier keer zo groot bij de verkie zingen met een simpele bood schap: corona is een zware griep. Wat zegt u dat? Jaap van Dissel (l) en Hugo de Jonge constateren een toenemende corona moeheid bij de bevolking. Dat maakt hun taak lastiger. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE - Hugo de Jonge, minister Meneer Van Dissel: wat zegt u tegen mensen die het coronavi rus niet serieus nemen? Is het niet ook een gevolg van een te smalle benadering van de crisis? Het kabinet vaart op het OMT, de inbreng van sociologen, welzijnswerkers, economen en psychologen ontbrak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8