h OZCAN AKYOL Opkomst bij verkiezingen toch lager, uitslag staat 7 9 het stadion! Mijn voetbalmaatje op halen, dom ouwehoeren over van al les en nog wat en vooral dit seizoen eindelijk eens iets om naar uit te kij ken. Klaar voor het nieuwe seizoen. Jaap Even De ontmoetingen in ons dorpshuis: bejaardengym, repaircafé, muziekuitvoerin gen van onze muziekvereni ging, eindmusical groep 8. Onze kinderen opzoeken in de VS en Brazilië, maar dat zal waarschijnlijk nooit meer kunnen. Joke Bovekerk Als eerste de TT a.u.b. We kunnen altijd de helmen op houden Ik droom van een volleybaltoernooi met mijn eigen lieve team. Setjes derdeklasseniveau spelen en tussen door de maisbolletjes eten die je de avond ervoor gesmeerd hebt. Kleed kamerpraat, spierpijn door een ma tige warming-up. Een volleybaltoer nooi waar een dertiger zich voelt als op schoolreisje. Silvia Grendelman Als er meer vrijheid is pak ik mijn fietstassen en boek een paar hotels. Even de wind door de kop, even niks; alleen stilte en natuur. 's Avonds lek ker eten, niet op de kamer, maar in het restaurant. Diny Kouwenberg Een klein zaaltje, een bandje. Luis teren met een biertje in de hand. Iemand die mij laat schaterlachen. Dan stilte voor een solo en joelen als het geweld weer losbarst. Ik mis mijn lieve kleine bluespodium, mijn vrienden. Ik wacht op ze. Hella van Honschooten Column Voor Kajsa Ollongren was het een week vol spot en hoon; terwijl ze als een haas naar haar dienstauto liep, fotografeerde een medewerker van het ANP een deel van haar notities, die een in trigerend inkijkje gaven in de werkwijze van de verkenners. Maar we moeten even terug naar dat eerste moment; de vicepremier had zo veel haast omdat ze kort daarvoor op de hoogte was gesteld van een positieve coronatest. De RIVM-regels blijven voor veel mensen moeilijk te volgen, maar wat je in alle redelijkheid kunt zeggen, is dat het hoogst opzien barend overkomt om gewoon buiten de deur te gaan werken op het moment dat er nog een uitslag moet komen. Vooral in haar bub bel, waar eerder staatssecretaris Mona Keijzer een besmetting op liep, is een test vrij zinloos als je niet op het resultaat gaat wachten en dus gewoon het risico neemt anderen het virus over te dragen. Op de websites van de GGD en het RIVM staat: 'Tot je de uitslag van de test krijgt, is het belangrijk dat je thuis blijft en niet naar bui ten gaat.' Al deze regels heeft ze aan haar laars gelapt. In andere lan den zijn bestuurders gevallen om deze redenen. Maar de tekst op de notities overschaduwde haar wan gedrag. Waar het vandaan komt, is nog steeds onduidelijk, maar kennelijk moesten de verkenners noteren dat Pieter Omtzigt een 'functie el ders' zou krijgen en dat een meer derheid in de Eerste Kamer 'geen must' is. En zo was er wel meer. Het meest fascine rende is natuurlijk dat zinnetje over de CDA-coryfee. De terriër uit Twente heeft ministers en (top)ambtenaren kennelijk zó veel angst ingeboe" - zemd, dat hij meteen een punt van orde is tijdens een verkenningsronde. Daar wilde na tuurlijk iedereen het fijne van we ten, van parlementariërs tot jour nalisten en alles wat daartussenin zit. Alleen kwam er geen ant woord. Premier Rutte vertelde zelfs op voorhand dat niemand ooit uitleg zou geven over hoe die ene bood schap in het document van Ollon gren was beland - een merkwaar dige stelling omdat hij daarmee ook namens de verkenners sprak. Maar dat mandaat heeft hij niet. Het duo was aangesteld door het parlement. Het is niet aan Rutte om te bepalen wie op welk mo ment iets gaat vertellen over de voortgang van procedures. De arrogantie en de lelijkheid van de politiek werden deze week indringend in beeld gebracht. Het is geen toeval dat Pieter Omtzigt precies tegen deze zaken strijdt. De tekst op de notities overschaduwde haar wangedrag Den Haag Vier jaar geleden stemde 81,9 pro cent van de kiezers. In de exitpoll op de verkiezingsavond leek het erop dat de opkomst nu hoger zou uitvallen. Dat is dus niet het geval. Wel ligt het opkomstcijfer on danks corona relatief hoog: zo ging in 2012 slechts 74,6 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus. De zetelverdeling blijft onveran derd, bleek gisteren tijdens de openbare zitting van de Kiesraad. De VVD is de grootste partij, met 34 zetels. Daarna komen D66 (24), PVV (17), CDA (15), SP (9), PvdA (9), GroenLinks (8), Forum voor Democratie (8), Partij voor de Dieren (6), christenunie (5), Volt (3), Denk (3), SGP (3), JA21 (3), 50Plus (1), Bij1 (1) en BBB (1). Volgens voorzitter van de Kiesraad Wim Kuijken zijn de verkiezingen goed verlopen. In verreweg de meeste stemlokalen waren volgens hem geen incidenten. Wat niet wegneemt dat de stembusgang niet helemaal vlekkeloos ging. Zo bleken sommige mensen hun stempas niet te hebben gekregen, vermoedelijk door verkeerde be zorging. Ook kwam het voor dat er in stembureaus meer stempassen dan stembiljetten werden geteld of juist andersom. In totaal werden er ruim 14.000 van dergelijke ver schillen geconstateerd, waarvan 9000 niet verklaard kunnen wor den. Volgens Kuijken is dat aantal te klein om van invloed te kunnen zijn op de zetelverdeling. Daarom is er volgens hem geen reden om de juistheid van de uitslag in twij fel te trekken. De Kiesraad bevestigde dat er drie Kamerleden met voorkeurs stemmen in de Kamer zijn geko men, die vanwege hun plek op de lijst anders buiten de boot zouden zijn gevallen. Het gaat om Kauthar Bouchallikht en Lisa Westerveld (beiden GroenLinks) en Marieke Koekkoek (Volt). Mede dankzij deze voorkeursstemmen komt het aantal vrouwelijke Kamerleden uit op 59, tegenover 91 mannelijke par lementariërs. zaterdag 27 maart 2021 GO Van André Rieu en Konings dag tot de Libelle Zomerweek en Concert at Sea, wat hebben we er zin in. foto's anp ^0 @OzcanAkyol ntriaerend M Er zijn 59 vrouwen in de Tweede Kamer gekozen, tegenover 91 mannen. Wim Kuijken, voorzitter van de Kiesraad. foto anp Meer over het profiel van de nieuwe Tweede Kamer leest u in de bijlage Z. Bij de Tweede Kamerverkie zingen zijn ruim tien miljoen Nederlanders gaan stemmen. Het opkomstcijfer is 78,7 pro cent, iets lager dan in 2017. Dat meldt de Kiesraad. Laurens Kok Hanneke Keultjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7