Met een beamer maak je van je woonkamer een filmzaal Het begrip 'home cinema' is inmiddels ingeburgerd. Maar wil je de filmbeleving thuis echt naar een professioneelniveau tillen, dan kun je wel de popcorn achterwege" laten maar - niet-deprojector;., USTP: korte afstand, reusachtig resultaat 26 oen de gebroeders Lumière in 1895 de eerste filmpro jector aanslingerden, was het publiek volgens de overlevering zo overrom peld door het levensechte effect van bewegend beeld van een naderende trein, dat mensen in paniek de zaal uitvluchtten. Dat zal de moderne mens niet meer overkomen, maar ook vandaag de dag blijft filmprojectie een zekere magie houden. Helemaal als het ka merbrede beeld ogenschijnlijk uit het niets op de muur verschijnt, zoals al mogelijk is met de nog peperdure ultra-short-throw-projector, een soort hightech toverlantaarn (zie ka der). Ondertussen zijn de 'normale' beamers afgelopen jaren steeds beter en betaalbaarder geworden. Wat komt er bij kijken om de huiskamer om te turnen in een bioscoopzaaltje? Het formaat telt Dé reden om een projector oftewel beamer in huis te halen is het grootse beeld. Daar kan geen televisie te genop, ook al lijken die hd-beeld- schermen elk jaar met inches te groeien. Dat zorgt natuurlijk voor een fijne kijkervaring, behalve wan neer de tv uitstaat. Dan domineert die grote zwarte rechthoek de woon kamer. Mooi is anders. Een projector is veel minder pro minent aanwezig, als je hem bijvoor beeld strak aan het plafond hangt. En staat-ie uit, dan is de muur ook ge woon weer muur. En, laten we wel wezen: veel verschil tussen de stan daard hd- en hogere 4K-resolutie zie je door de kijkafstand niet op een tv. Maar wel op de muur. Nu we het toch over resolutie heb ben: hoe meer pixels er uit de projec tor komen, des te beter. Dat zie je ui teraard ook terug op het prijskaartje. Een nadeel ten opzichte van tradi tionele tv-toestellen is dat de lamp niet het eeuwige leven heeft en na (minimaal) tweeduizend branduren vervangen moet worden. Dat kost, afhankelijk van het type, een paar honderd euro maar is gelukkig wel eenvoudig zelf te doen. Mag het licht uit? Uiteraard hebben televisies ook hun voordelen. Zo starten ze in praktijk simpeler en sneller op en scoren over de hele linie genomen hoger op het vlak van kleurechtheid en contrast. En ze presteren ook goed onder niet- ideale lichtcondities, terwijl bij pro jectie daglicht al gauw roet in het eten kan gooien. Dat is ook de reden waarom je in de Pathé-zaal nooit ramen zult zien. De beste projectieplek is een zwarte doos, maar dat zullen maar weinig mensen gezellig vinden als huiska mer. Vandaar dat beamers regelmatig verbannen worden naar zolders, kelders en mancaves. Gelukkig zijn er wel oplossingen om ook overdag te beameren. Denk bijvoorbeeld goed na over de beste plek voor de projector, trek extra ver duisterende gordijnen dicht en check vooral de lichtopbrengst van het ap paraat. Die wordt gemeten in ANSI lumen en kan behoorlijk uiteenlopen bij alle verschillende projectortypes en -modellen. In doorsnee situaties is 2000 ANSI lumen prima te doen, maar heb je een heel lichte woning of houd je liever wat lampen tijdens de De beste projectieplek is een zwarte doos, maar dat vinden we niet zo gezellig als huiskamer voorstelling aan, dan moet je eerder richting 4000 tot 5000 denken. Witte muur of witte doek? Een keurige projector heb je tussen 1000 en 2000 euro. Misschien is het een idee om een model net onder je budget te kiezen en het resterende bedrag te investeren in een projectie scherm. Want al zijn de meeste thuisbioscopers tevreden met een projectie op hun - hopelijk witte en strakke - muur, een speciaal scherm maakt toch een verschil van dag en nacht. De meest opgeruimde oplossing is een oprolbaar scherm dat op spier kracht dan wel met een druk op de knop uit het plafond komt zakken. Geen zin om een projectiescherm aan te schaffen? Dan kan speciale reflecterende verf een budgetvrien- delijke uitkomst zijn. Met een em mertje van het Belgische CinePaint saus je zo 20 vierkante meter. Het oor wil ook wat De Lumières moesten het in 1895 bij die eerste filmvoorstelling nog zonder geluid stellen. Maar audio is minstens zo essentieel voor de film ervaring als een mooi beeld. Daarom zul je zelden een projector zien zon der surround-installatie. Hoewel de homecinema het heus aflegt tegen de honderden speakers in het plafond en de wanden van een Imax-zaal, kun je dankzij Dolby Atmos-soundbars en satelliet speakers ook thuis een overtuigend ruimtelijk effect creëren. En dat zonder storingsbronnen als popcorn knagende buren of bellende mede kijkers. Heerlijk toch? ZATERDAG 27 MAART 2021 WW Thuis naar de bios Ook na ruim 125 jaar staat de innovatie van projectoren niet stil. Het nieuwste type heet de Ultra Short Throw Projector (USTP). Zo'n wonderlijk apparaat hoef je niet helemaal ach terin een ruimte te plaat sen, maar juist heel dicht op de muur. Dankzij een ingenieuze laserprojectie kan al op 30 centimeter afstand een meer dan levensgroot beeld op de muur worden getoverd. Een verbluffende tech niek, waarmee je gemak kelijk een schermdiago- naal van wel 130 inch (3,3 meter!) creëert. Wij keken in elk geval onze ogen uit bij het tes ten van de Epson EH- LS500B (€2600)en de Samsung The Premiere LSP7T (€3400), en oogst ten jaloerse blikken van bezoek en van de over buren, die vanuit hun woonkamer gratis konden meegenieten van onze Netflix-avonturen. Beide projectoren hebben een elegant design, waar door ze minder opvallen, en een ingebouwde spea ker en smart-tv. Dat scheelt meteen een boel kabels in de huiskamer. Omdat het beeld haar scherp 4K is, moest wel direct de stukadoor wor den geregeld, want kaal op de structuurmuur ver anderden zelfs de gaafste Hollywoodsmoeltjes in pokdalige koppies. 'Ultra-short-throw' is een fascinerende en nog kost bare techniek. Maar waar schijnlijk zal de prijs ko mende jaren flink dalen. Eigenlijk is maar één ding jammer aan deze projec tierevolutie: voor het tradi tionele schaduwspel van konijn-vingers tijdens de voorstelling is het defini tief 'the end'. ANTON DAMEN Een ultra-short-throw beamer is nu het neusje van de zalm. FOTO SAMSUNG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74