Fietsdragers Welke is voor jou geschikt? i Aanraders De tijd van langere fietstochten breekt weer aan. Wie af en toe een andere omgeving wil verkennen, schaft een fietsdrager voor op de auto aan. Maar welke is praktisch en veilig en een beetje te tillen? 24 W DAKDRAGERS Thule ProRide 598 Mont Blanc Axis XXL2.0 ACHTERKLEPDRAGERS Fietsdragers voor op de trekhaak zijn de meestgebruikte, conclu deert de Consumentenbond in een test met vijftien dragers. Die zijn het meest praktisch én doorgaans geschikt voor alle typen fietsen, ook elektrische. Daarnaast zijn er dakdragers en achterklepdragers. Prijzen liggen tussen de 60 (dakdragers) en 600 euro (voor op de trekhaak). Achterklep dragers zijn er vanaf circa 150 euro. Hoe weet je of een fietsdrager veilig en geschikt is? Peter Van den Nest, inkoper van fietsen en toebehoren voor de Belgi sche markt: ,,De meeste dragers zijn van degelijke kwaliteit. Als je 'm correct ge bruikt, kun je er jaren mee vooruit.'' Gewicht Voor je er een koopt, is het volgens Van den Nest handig om te weten hoeveel fietsen en welk type fiets je wilt vervoe ren, wat het gewicht is, wat het draagver mogen van je drager is en of je een trek haak hebt. ,,Dragers op de trekhaak zijn doorgaans makkelijk te installeren, passen op bijna elke trekhaak en hebben een stekker die je aansluit op de auto zodat de achterver lichting werkt. De meeste trekhaakdra gers hebben fietsgoten die geschikt zijn voor gewone (stads)fietsen. Voor moun tainbikes en elektrische fietsen kan een bredere fietsgoot handig zijn. Check voor aankoop of je de drager makkelijk zelf kunt hanteren. Het is handig als de fiets drager op de trekhaak kan kantelen, zo kun je de kofferbak makkelijk openen.'' Dakdragers zijn voor bijna alle wagens geschikt, maar niet voor alle fietsen. ,,Ze zijn geschikter voor lichte fietsen, maar weet dat je door de grotere luchtweer- stand ook een hoger brandstofverbruik Btwin hebt. Achterklepdragers zijn eenvoudig te monteren, maar niet geschikt voor alle auto's en kunnen mogelijk het lakwerk beschadigen.'' Draagvermogen ,,De meeste trekhaakdragers voor twee fietsen kunnen een belasting aan tot 50 kilo, maar check dit voor je er een koopt'', zegt Van den Nest. Het maximale draag vermogen voor op de trekhaak wordt uit gedrukt in kogeldruk. In het onderhouds- boekje van de auto staat wat de maximale Tip: als de fietsen en de drager samen zwaarder zijn dan het gewicht dat de trekhaak aankan, haal de accu's dan uit de e-bikes en leg die in de kofferbak kogeldruk is. Het gewicht van je drager én fietsen mag niet hoger zijn dan die kogel druk. Vooral bij elektrische fietsen is het belangrijk om dat na te kijken. ,,Twee e-bikes en een fietsdrager wegen bij elkaar al gauw 60 kilo'', geeft Hans de Looij, fietsexpert bij de ANWB als voor beeld. ,,Heeft je auto een kogeldruk van 50 kilo, dan heb je een probleem. Bij een flinke overschrijding van de kogeldruk worden de rijeigenschappen van de auto beïnvloed, dat kan tot hachelijke ver keerssituaties leiden. Ook verzekerings technisch kun je in de problemen ko men.'' Tip: als het totale gewicht toch bo ven de kogeldruk uitkomt, verwijder dan de accu's van de e-bikes en leg die in de kofferbak. Thule ClipOn 9103 TREKHAAKDRAGERS ZATERDAG 27 MAART 2021 GO Neem je fiets mee uit O Geschikt voor bijna alle auto's. O Kofferbak blijft vrij. O Hindert achteruitzicht niet. O Stabiele en veilige manier om lichte fietsen te transporteren. O Betaalbaar. O Meestal ongeschikt voor zwaardere fietsen zoals e-bikes. O Lastig om fietsen op te bevestigen. O Grotere luchtweerstand, dus hoger brandstofverbruik. O Totale hoogte van auto met fietsen kan lastig zijn bij het inrijden van tun nels en parkeergarages. Richtprijs €139,95, o.a. te koop bij Decathlon en via Bol.com Belastbaar tot 20 kilo, geschikt voor één fiets. Montage: gereedschapsvrije installa tie met verstelbare armen. Gewicht: 4,2 kilo. Afmetingen: 145 x 32 x 8,5 centimeter. Richtprijs €36, o.a. te koop bij Decathlon Belastbaar tot 15 kilo, geschikt voor één fiets. Montage: past op de meeste aluminium en stalen dakrails. Gewicht: 2,8 kilo. Afmetingen: 140 x 7 cm. O Eenvoudig te monteren. O Sommige modellen kunnen tot vier fietsen dragen. O I n het algemeen goedkoper dan een trekhaakdrager. O Kofferbak kan niet open. O Niet geschikt voor alle type auto's en fietsen. O Hindert achteruitzicht. O Bevestigingspunten kunnen lakwerk beschadigen. KRISTEL MAURIËN Richtprijs 60 euro, te koop bij Decathlon Belastbaar tot 45 kilo in totaal, maximaal 15 kilo per fiets, twee tot drie fietsen, afhankelijk van type auto. Montage: eenvoudig met uniek kliksysteem op de achterklep te monteren. Gewicht: 5 kilo. Afmetingen: 75 x 51 x 58 cm. Let goed op of je drager sterk genoeg is voor het gewicht van de fietsen, tipt Peter Van den Nest. FOTO CARLINE VANDERCRUYSSEN Richtprijs 177 euro, o.a. te koop bij thule.com Belastbaar tot 45 kilo in totaal, maximaal 15 kilo per fiets, tot drie fietsen. Montage: met banden die je kunt aanpassen aan de auto en een rode band om de fietsen aan elkaar vast te maken. Gewicht: 6,1 kilo. Afmetingen: 57 x 77 x 97 cm O Veilige en gemakkelijke manier om fietsen te transporteren. O Geschikt voor alle types fietsen, ook elektrische fietsen. O Makkelijk te monteren. O Auto moet een trekhaak hebben. O Drager kan groot uitvallen, waardoor hij niet altijd in de kofferbak past. O Hindert achteruitzicht. O Moeilijker om te parkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72