De beste tips van professionele woningfotografen O De Hypotheker houdt vandaag online een openhuizendag omdat die van de NVM vanwege corona is geschrapt. Ook het aantal bezichtigingen daalde afgelopen jaar fors, volgens Makelaarsland met 40 procent. Daarom is een goede presentatie online nu belangrijker dan ooit om je huis te verkopen. Tips van twee profs. 22 ANNEMART VAN RHEE fan doorzonwoning tot villa en van romantische boer derij tot strak stadsappar- tement. Voorschotenaar Marko Hoops fotogra feerde de afgelopen tien jaar ruim tweeduizend woningen voor onder meer Funda. Zijn Haarlemse collega Sonja Velda legde, voor onder meer het tv-programma Eigen Huis Tuin, tussen de vijfhonderd en zeshonderd huizen vast. Beiden zijn ervan overtuigd dat in vesteren in een goede presentatie loont. Hoops: ,,Wie denkt 'ik hoef geen moeite te doen in deze over spannen markt' loopt waarschijnlijk dertig tot veertig bezichtigingen mis. Daardoor laat je veel geld liggen.'' Tien tips van deze twee routiniers om je huis op beeld te laten stralen. TIP 1 Doe de lampen uit Velda: ,,Led, halogeen, ja zelfs ouder wetse gloeilampen. We hebben in huis uiteenlopende lichtbronnen met allemaal een andere uitstraling. Die zorgen voor vertekening in de witbalans op foto's, oftewel: je krijgt een gele gloed. Ik houd van fris en licht en daarom fotografeer ik zo veel mogelijk met lampen uit. Ja, hoog stens met een spotje in een donkere hoek. Ik fotografeer mooie details om iets meer sfeer te creëren. Verder maak ik drie opnames: over-, onder en goed belicht. Die plak ik over elkaar, zodat je een goed idee hebt van de diepte van kamers als je van binnen naar buiten kijkt.'' TIP 2 Pak de zon mee Hoops: ,,Soms zie ik nu nog foto's van huizen in de sneeuw. Dat wil je echt niet: het heeft begin februari een week gevroren in Nederland. Daar door kunnen geïnteresseerden op den duur denken: staat wel erg lang te koop. Bovendien komt een woning veel beter uit de verf met mooi licht. Fotograferen met regen is dus ook not done: te somber. Om die reden kom ik regelmatig een week later terug om de gevels vast te leggen nadat ik eerst binnen ben geweest. Avondfotogra fie, als de zon ondergaat, werkt vaak fantastisch. Je kunt dan wel binnen lampen aandoen, zodat het geheel romantisch oogt.'' TIP 3 Leg prullen aan de kant Velda: ,,Fotolijsten, beelden, rietplui men, boeddhahoofden, potten en planten. Nederlanders hebben hele uitstallingen in kasten en op venster banken. Het is ongelofelijk. Maar ik vind: less is more. Haal tekeningen en magneten van de koelkast af, laat geen overkill aan apparaten en busjes met kruiden op het aanrecht staan. Leg een mooi kookboek neer. Zet in je woonkamer een plant of een stoer boeket bloemen neer, niet zo'n trut tig bosje. Meer is onnodig. Het is op foto's niet gezellig, maar rommelig en het leidt af. Vaak hoor ik van bewo ners als ik vertrek: 'Ik denk dat ik het zo laat, wel lekker rustig.' TIP 4 Verhoog de sfeer Hoops: ,,Ik houd van strak en clean. Onbewust neemt je brein allerlei details waar. Vlekken op rvs-appara- ten, strepen op ramen. Zorg daarom dat alles schoon is, achteraf blurren in de nabewerking is niet altijd even makkelijk. Gebruik je accessoires, 'Vaak hoor ik van bewoners als ik vertrek: ik denk dat ik het zo laat, wel lekker rustig' dan moeten ze bij elkaar passen en de sfeer verhogen. Leg kussens in de tuinset wanneer die buiten staat, zo'n afdekzeil erover is wel erg onge zellig. Ik heb eens een sloep gehuurd toen ik foto's maakte bij iemand die aan het water woonde. Of een schommelstoel neergezet voor open slaande tuindeuren. Want sfeer helpt: dan ziet de potentiële koper zichzelf soms al zitten met een kop thee of glas wijn.'' TIP 5 Maak een filmpje met muziek Hoops: ,,Je ziet steeds meer filmpjes. Niet alleen vullen ze de fotografie aan, je kunt ook hoeken meepakken die je niet met je camera vastlegt én komt er hoger door op Funda. Som migen gaan voor een walk-through video gemaakt met een GoPro. Ik houd meer van een soort Ameri kaanse commercial, geschoten met een grote productionele camera op zo'n rail. Net even sfeervoller, waar door je opvalt tussen de andere. Daarbij geen voice-over, maar mu ziek. Bij oudere woningen gebruik ik klassiek, bij moderne meer upbeat tracks. Ik zorg dan dat de beelden ge monteerd worden op de maat van de beat. Zo'n twee minuten, niet meer.'' TIP 6 Haal poezenmand en konijnenhok weg Velda: ,,Huisdierenbezitters denken weleens dat hun hond of kat op de bank of stoel in hun woonkamer gezelligheid uitstraalt. Nee! Zij zijn geen toevoeging waardoor je je woning eerder verkoopt. Er bestaan ook mensen die geen liefhebber zijn. Daarom wil ik geen kooien van hamsters of cavia's in beeld, ook niet in de tuin. Konijnen- of kippenhok ken laat ik weghalen. Ik heb een of twee foto's waarop een hond of kat te zien is. Zij liepen per ongeluk door het beeld en ik dacht: ach, wel een leuk plaatje. Maar dat is niet stan daard.'' Creëer sfeer met dekens en kussens. foto marko hoops Maak een close-up van authentieke details. foto sonja velda ZATERDAG 27 MAART 2021 GO Zo knalt je huis eruit op Funda - SONJA VELDA ii ii HOIÏï:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70