Sla de regen op Thuisbioscoop Het verzetten van de klok is slecht voor ons. Licht- specialist Jan Denneman (66) van de Good Light Group legt uit hoe je ermee omgaat. 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Kun je een e-bike met de auto vervoeren? En zet je die dan op het dak of op de trekhaak? Alles over drie soorten fietsdragers. c pagina 24 Als je wilt voorkomen dat je tuin planten in de zomer uitdrogen, kun je nu alvast regenwater opvangen in een ton. Of kies een andere oplossing: zet het dak van je schuur vol vetplanten. c pagina 27 De bioscopen zijn helaas nog steeds gesloten, maar met een goede beamer met surround- installatie verander je je woon kamer in een handomdraai in een exclusieve filmzaal. c pagina 26 TIPS VAN DE EXPERT BEPERK DE SCHADE ,,Op de korte termijn is het een plot selinge verstoring van onze biologi sche klok. Ineens is het zeven uur 's ochtends terwijl het voor ons lichaam nog zes uur is, dus willen we nog een uur slapen. Het kost sommige mensen een paar weken voordat ze zich op de nieuwe tijd zijn ingesteld. Vooral avondmensen hebben er last van. Het voelt voor hen als een jetlag. In de week na de verschuiving komen er meer hartinfarcten, her seninfarcten en verkeersongelukken voor. Niet alleen de overgang naar de zomertijd is een probleem, het wordt ook steeds duidelijker dat de zomer tijd zelf een gezondheidsramp is.'' Een gezondheidsramp, is het zo groots? ,,De zomertijd is de verkeerde tijd voor ons lichaam en hoort niet bij waar wij wonen. Het zorgt ervoor dat het 's avonds langer licht is, waardoor we langer buiten blijven. Als je over dag veel binnen bent geweest, brengt dit avondlicht onze biologische klok in de war. Ons lichaam denkt dat het ochtend is. De aanmaak van melatonine, een stof die je slaperig maakt, wordt on derdrukt als je buiten blijft tot 22.00 uur. Daardoor ben je niet klaar voor een goede slaap. Je merkt het mis- 'Fel daglicht zet je biologische klok weer goed. Hoe eerder je 's ochtends naar buiten gaat, hoe beter' C Bedtijd c Trek eropuit c Op tijd naar binnen c Donkere gordijnen schien niet meteen, maar je slaapt lichter en bent de volgende dag vermoeider. Ochtend licht is beter voor onze bic logische klok, die elke dag goed gezet moet worden. Fel daglicht zet hem weer gelijk. Hoe eerder je 's ochtends naar buiten gaat, hoe beter.'' ,,Dat is beter. Het is de tijdzone die bij Nederland hoort. De zomertijd is ingesteld in 1977 omdat energie toen heel duur was vanwege de oliecrisis. Nu, met onze zuinige lampen, maakt dat niet meer uit. Het gezondheids- verlies is vele malen groter. Een uur verschil heeft veel invloed. Uit onderzoek blijkt dat mensen die aan de westkant van een tijdzone wonen, waar de zon een uur later ondergaat, minder oud worden dan mensen in het oosten. Ook hebben ze vaker een winter depressie en meer kans op kanker. Hopelijk beslist Nederland in oktober de tijd voor de laatste keer terug te zetten naar onze echte tijd. Nóg gezonder is de tijdzone van onder meer Engeland en Portugal, waar we eigenlijk in horen als je kijkt naar onze westelijke ligging. Ofwel nog een uur verder terug.'' ,,Een paar minuten is niet genoeg, een paar uur is beter. Elk half uur is mooi meege nomen. Vooral als je weet dat je de hele dag binnenblijft, is het belang rijk om 's ochtends je lichtmomenten te pakken. Ben je overdag voldoende buiten geweest, dan is je klok al goed afgesteld en heb je minder last van het late avondlicht door de zomer tijd.'' ,,Je lichaam moet zich aanpassen. Nu is dat te laat, maar de klokverzetting verloopt soepeler als je in de vooraf gaande week je ritme elke dag zo'n tien tot vijftien minuten opschuift. Is het eenmaal zomertijd, breng dan de twee uur voordat je gaat slapen in het donker door. En zorg ervoor dat je 's morgens vroeg opstaat en veel bui ten bent. Genoeg daglicht krijgen is net zo belangrijk als goede voeding.'' GO ZATERDAG 27 MAART 2021 is als een jetlag' CARIN RÖST Wat doet het vooruitzetten van de klok met ons? - JAN DENNEMAN Houd je vaste tijdschema aan. Eet op dezelfde tijden en ga vooral de nacht na het verzetten van de klok naar bed op de tijd die je gewend bent. Ook al ben je nog niet moe omdat je een uurtje mist. Zorg voor bewe ging in de buiten lucht; sporten, wandelen, spelen en fietsen bijvoor beeld. Het liefst in de ochtend, maar zeker voor het avondeten. Zorg dat je in de maanden dat de dagen echt lang zijn, niet te laat buiten bent. Eigenlijk moet je minstens twee uur voordat je gaat slapen niet meer in het daglicht komen. Maak gebruik van verduisterende gordijnen. Zo is het 's avonds donker in je slaap kamer en heb je geen last van het ochtendlicht als je nog wilt slapen. Pleit u voor permanente wintertijd? Hoe lang moet je hiervoor buiten zijn? Hoe kunnen we de schade beperken nu we nog met de zomertijd te maken hebben?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69