niet veel) Onder politici De splinterpartijtjes zullen vooral met zichzelf bezig zijn We moeten minder bezig zijn met de waan van de dag en meer met controleren Langstzittende Kamerleden Top 10 dagen PVDA ook meer Kamerleden met een exacte opleiding. In 2017 werd nog geklaagd over het handjevol bèta's in de Kamer, terwijl hun kennis best van pas komt nu Pfas, stikstof Enschede en CO2-uitstoot een steeds belangrij- ker rol in de Haagse politiek spelen. De Kamer krijgt in ieder geval versterking van een bouwkundige, chemicus en lucht en ruimtevaarttechneut. Mbo'ers moet je daarentegen met een lampje zoeken, dat zijn er een handje vol. Wél nieuw in de nieuwe Kamer: een oud-juf en een verpleegkundige. Maar zij leggen het in aantal af tegen de zoveel Kamerleden die - net als Heerma - al voor hun Kamerlidmaatschap op of rond het Binnenhof werkzaam waren, als beleidsmedewerker, voorlichter of politiek assistent. Dat zijn er zo'n 23, meest VVD'ers. Zittenblijvers Er zijn nog altijd meer zitten- blijvers dan nieuwkomers, maar ervaring neemt nauwe lijks toe (de gemiddelde zit tingsduur stijgt van 4 jaar en een maand naar 4 jaar en drie maanden), nog altijd zijn er meer zittenblijvers dan nieuwkomers. Heerma, sinds 2012 actief, is daarop geen uit zondering. Bij de PVV en de SP zijn zelfs helemaal geen nieuwe Kamerleden te vinden. Ook zijn de meeste Kamerleden net als Heerma wit. In totaal hebben 22 Kamerleden een migratieachtergrond, van Polen tot Ma rokko en van Israël tot Turkije. Terug van weg geweest zijn de Kamerleden van kleur: Sylvana Simons (Bijl) en Raoul Boucke (D66) werden in Suriname geboren. Don Ceder (Christen Unie) is van Ghanese/Surinaamse komaf. En PvdA'er Habtamu de Hoop werd geboren in Ethiopië. Ook het Caribisch deel van het Ko ninkrijk is vertegenwoordigd: Jorien Wuite (D66) komt van Sint Maarten. GroenLinkser Kauthar Bouchallikht wordt het eerste Kamer lid dat een hoofddoek draagt. 59 Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: zorgen over de versplintering van de Tweede Kamer. De afgelopen dagen werd er volop gesjouwd met verhuisdozen in het Tweede-Kamerge bouw. SP-Kamerlid Ronald van Raak zit inmiddels in een lege kamer. Dinsdag wordt er van hem en van dik zestig andere Kamerleden afscheid genomen. De dag erna wordt de nieuw geko zen Kamer geïnstalleerd. En daar zitten behalve veel nieuwkomers ook veel partijen in. Zeventien in totaal, een record. En het zullen er nog meer worden als de Nederlandse traditie zich voortzet en Kamerleden zich de komende jaren afsplitsen en zelf standig verder gaan. ,,Zorgelijk'', vindt Van Raak (veertien jaar ervaring) die ver splintering. Het ondermijnt de kracht van het parlement. ,,De kracht van de Kamer is het collec tieve geheugen en dat verdwijnt voor een groot deel. En de kracht van een individueel Kamerlid is onderzoek doen. Daar moet je tijd voor kunnen maken. Dat is lastig als je onderdeel bent van een kleine fractie. Daar komt bij dat zeker kleintjes vooral bezig zullen zijn met zich te profileren. Zij zien het parlement als een podium om zichzelf voor het voetlicht te bren gen. Maar je zit er om het kabinet te controleren.'' Extra zorgelijk vindt Van Raak het dat door de versplintering de meeste grotere partijen in de rege ringscoalitie zullen komen. ,,De controle moet dan vooral van de kleintjes in de oppositie komen.'' Die profilering waar Van Raak voor waarschuwt, is geen onge gronde angst. Veel nieuwe partijen zijn verkozen op één thema. Hun achterban verwacht dat ze hard opkomen voor dat deelbelang. De ervaring leert waar dat toe leidt: nog meer felle debatjes waarin Kamerleden elkaars verschillen uitvergroten, daar filmpjes van maken en die vervolgens versprei- den om te laten zien hoe goed ze toch bezig zijn. Spektakel, maar het is geen op lossing voor het probleem waar na de toeslagenaffaire door meerdere partijen op werd gewezen: we moeten minder bezig zijn met spoeddebatjes en de waan van de dag en meer met het controleren van wetten. Pakken ze wel recht vaardig uit? Werken ze wel? Even verderop in het gebouw heeft Caroline van der Plas van de Boer Burger Beweging (BBB, foto) een tijdelijke ruimte toegewezen gekregen. Ze erkent dat ze straks als eenmansfractie niet alle wetge ving van departementen even goed zal kunnen volgen. ,,We zul len ons vooral moeten richten op die dingen die voor onze achter ban van belang zijn, zoals land bouw en economische zaken.'' Om toch ook bij vergaderingen over andere onderwerpen een inbreng te kunnen hebben, hoopt ze op sa menwerking met andere fracties en op hulp van partijgenoten. ,,Zo heeft een van onze kandidaten verstand van defensie.'' Toch hoeft versplintering geen probleem te zijn. Volgens politico loog Ingrid van Biezen (Universi teit Leiden) is het een voordeel dat de onvrede van kiezers makkelijk een plek krijgt in de vergaderzaal. ,,In andere landen waar nieuwe partijen minder makkelijk wor den verkozen, heb je gro tere partijen met ru ziënde flanken. Dat maakt de boel niet per se stabieler, kijk naar de onrust in de Republikeinse par tij in de VS.'' Probleem is volgens haar niet zozeer de hoeveelheid nieuwe par tijen, maar de polarisatie in de po litiek. Er zijn steeds meer partijen aan de flanken die vooral hun idealen uitdragen. Maar roepen is makkelijker dan compromissen sluiten. ,,Zolang de middenpar tijen standhouden en het land be stuurd wordt, is het helemaal niet erg als er nieuwe partijen opstaan die zeggen: 'denk eens wat meer aan de boeren', zoals BBB. Maar als het midden uitholt omdat de flan ken te groot worden, wordt het wel een probleem. Want veel van die flankpartijen willen niet rege ren of ze zijn te extreem voor an deren om mee samen te werken.'' Het is een probleem dat niet al leen in Nederland speelt. Duits land kende een moeizame forma tie door de opkomst van de AfD. Italië kent een lange traditie van partijen die zich tegen het systeem keren. Regeringen moesten altijd gevormd worden uit een klein groepje middenpartijen. Uiteinde lijk werd uit arren moede het kies stelsel aangepast. Ingrid van Biezen wijst erop dat het probleem van de gebrekkige controle al speelde vóór de versplintering. Dichtgetimmerde regeerakkoorden, te weinig ambtelijke ondersteuning voor Kamerleden, groei ende profïlerings- drang van Kamer leden uit angst anders niet herkozen te worden - het speelt al jaren. „Maar de toename van al die eenmans fracties helpt na tuurlijk niet." AR!°N GO ZATERDAG 27 MAART 2021 1 Kees van der Staaij 2 Khadija Arib 3 Geert Wilders 4 Pieter Omtzigt 5 Jasper van Dijk 6 Dion Graus 7 Martin Bosma 8 Tony van Dijck 9 Raymond de Roon 10 Renske Leijten SGP 8345 8254 PVV 8183 CDA 6373 SP 5228 PVV 5228 PVV 5228 PVV 5228 PVV 5228 SP 5116 Mannen zijn nog in de meerderheid, maar in de nieuwe Tweede Kamer komen 59 vrou wen. Het percentage vrouwen stijgt daar mee van 31 procent naar 39,3 procent. Vrouw Nieuw Kamerlid Reeds in kamer FOTO ROBIN UTRECHT 'tshuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65