tegenstanders is de dierentuin een koloniaal relikwie 'Dierentuinen staan als derde op de lijst van fondsen voor natuurbescherming' 15 tuin je eigenlijk over een olifant als je die helemaal niet in een dierentuin moet zien, maar zwer vend over de sa vanne? Nog even los van de impli ciete boodschap: mensen mogen die ren opsluiten, mensen zijn superieur." Voor Vermeulen is de dierentuin 'een koloniaal relikwie'. ,,Directeu- ren houden graag een verhaal over hoe ze met de tijd meegaan, maar in essentie is de dierentuin nog al tijd een verzameling wilde dieren waar de mens zich aan kan verga pen. Een 'leuk' uitje, zoals Six Flags. En, ja, dat vond iedereen lang normaal maar daar komt een ken tering in. Net zoals er een kente ring kwam in de gewoonte om 'in ferieure' volkeren als bosjesman nen tentoon te stellen. Dat kunnen we ons nu ook mét meer voorstel len.'' Het woord 'zielig'? Dat zou hij zelf nooit gebruiken. ,,Het gaat ons om rechtvaardigheid. Geen enkel levend, voelend wezen is middel tot een bepaald doel, als entertain ment of educatie.'' Volgens Caatje Kluskens (Cen trum voor DierMens Studies) past het dierentuindebat binnen tal van andere verhitte debatten over mens en dier. ,,Denk aan de discus sies over paardenraces, over dier proeven, over misstanden in slach terijen, over de Oostvaardersplas- sen, over de bio-industrie, maar ook over de grote vraag: gaan men sen wel goed met de planeet om?'' Al die discussies zijn terug te voeren op the animal turn: de om mezwaai die Amerikaanse weten schappers in de jaren 70 maakten in het denken over dieren. ,,Waar dieren eeuwenlang als nuttig, eet baar of aaibaar ding werden gezien, begonnen die wetenschappers het dier te bekijken als levend wezen met eigen emoties, een eigen bele vingswereld. Door the ani mal turn kwamen er al lerlei bewegingen op gang, zoals comités voor dierenrechten.'' Dat het denken over dieren ook in Nederland verandert, blijkt volgens Klus kens onder andere uit de entree van de Partij voor de Dieren (inmiddels vijf ze tels in de Kamer), de oprichting van de Nederlandse Vereniging voor Dierenrecht en het toene mend aantal vakken over dieren aan universiteit en hogeschool. ,,Maar het blijkt natuurlijk ook uit discussies aan de eettafel.'' Steeds meer Nederlanders noemen zich flexitariër, vegetariër of veganist: 12,6 procent volgens Wageningen Economic Research. Tijdgeest Voor tegenstander Vermeulen is het duidelijk: de dierentuin past niet meer bij de tijdgeest. ,,Mensen zullen zich tegen sluiting verzet ten, net als ze zich verzetten tegen de afschaffing van Zwarte Piet, vanuit het gevoel dat hen 'iets wordt afgepakt'. Maar de trend is onomkeerbaar. Na het verbod op wilde dieren in het circus volgt de sluiting van dolfinaria en daarna verdwijnen de wilde dieren uit de dierentuin. De algehele sluiting gaat ten slotte dan hand in hand met de opkomst van virtuele die- renparken.'' In de Tweede Kamer zijn de Partij voor de Dieren en nieuwkomer BIJ1 vóór sluiting. Ten dode opgeschreven? Schoo van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen wil daar van zelfsprekend niks van weten. ,,Dierentuinen zullen altijd blij ven bestaan. Juist omdat ze zich al tijd aan de tijd hebben aangepast. En ja, er zal meer discussie zijn, bijvoorbeeld over welke soorten geschikt zijn. Een discussie waar dierentuinen trouwens zelf al het voortouw in nemen. Zo nam Gai- aZoo in Kerkrade recent afscheid van de muskusossen omdat het klimaat hier steeds warmer wordt en ze beter gedijen in de kou.'' En dat circusbesluit? Dat was 'iets to taal anders'. ,,Wilde dieren zaten daar in verblijven die niet bij ze pasten en moesten dingen doen die niet bij ze pasten: de olifant op de kruk, zeg maar.'' Dierentuinfan Elly Bouwens is vooralsnog vooral druk met de vraag of ze haar favoriet Irma na corona nog levend aantreft. ,,Voor een dierentuinolifant is Irma al stokoud en het is mijn ergste nachtmerrie dat ik geen afscheid van haar kan nemen.'' Met het idee dat de dierentuin stap voor stap wordt afgebouwd, kan Elly Bouwens als puntje bij paaltje komt best leven. ,,Als de dieren die overblijven een veilige plek in een reservaat krijgen: wie ben ik dan om nee te zeggen? Dierentuinfans willen niks liever dan dat de die ren zich goed voelen.'' Ze vraagt zich wel af hoe ver deze discussie moet gaan. ,,Soms gaat het er zo fel aan toe dat het lijkt alsof er alleen toetsenbordter roristen aan het woord zijn. En waar denken de tegenstanders te stoppen als de circussen met wilde dieren, de dolfinaria en dierentui nen weg zijn? Gaan ze dan een probleem maken van honden en katten? Mogen die dan ook niet meer?'' GO ZATERDAG 27 MAART 2021 Alex van Hooff Het olifanten- verblijf in Artis is recent voor miljoenen ver bouwd. De dieren hebben nu meer ruimte tot hun beschikking. r.— -i*"T Een zwarte neushoornbaby met haar moeder in Diergaarde Blijdorp. Midden: chimpansee Mike uit Dierenpark Amersfoort werd doodgeschoten na een ontsnapping. Onder: depressieve olifant Happy in de Bronx Zoo. FOTO'S JAN DE GROEN, HH, GIGI GLENDINNING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63