Dierentuinen staan onder druk door corona en tijdgeest Nu de noodlijdende dierentuinen miljoenensubsidies nodig hebben, vlamt de discussie op. Is het coronatijdperk niet hét moment om ermee te stoppen? 13 in Diergaarde Blijdorp, meer dan zomaar een dier. ,,En denk nu niet dat ik een soort verliefde mafkees ben maar ik voel wel een speciale band. Ik word rustig als ik haar zie en dat komt vooral door haar ogen. Ze kijkt alsof ze alles weet, maar niemand en niets veroordeelt. Ik heb heel wat uren op een bankje bij haar doorgebracht als ik me somber voelde.'' Fan of niet, het is ook Elly Bou- wens niet ontgaan dat de dieren tuin het middelpunt is van felle fitties. Zo was daar de rel over de Artis-leeuwen die vanwege ruim tegebrek weg moeten. En de de monstratie van actiegroep 'Alle Dieren Vrij' na het doden van ont snapte chimpansees in DierenPark Amersfoort. En het tumult over mogelijke euthanasie in Diergaarde Blijdorp omdat er door de lock- down te weinig geld is. Afgelopen week nog in het nieuws: de actie 'Free Happy' voor olifant Happy die al jaren in haar uppie in Bronx Zoo in New York leeft en volgens die renactivisten doodongelukkig is. Elly Bouwens begrijpt dat steeds meer mensen zich afvragen of wilde dieren niet beter in het wild af zijn. ,,Maar dan vergeten ze wel dat de dierentuinolifanten van nu nooit in het wild hebben geleefd en dat waarschijnlijk ook niet zouden overleven. En ze vergeten dat de dierentuin enorm ^s veranderd en dat er al veel meer ruimte is. En dat kinderen in de dierentuin meer respect krijgen voor dieren.'' Educatieve centra Volgens Erwin Vermeulen van Ani mal Rights, een van de organisaties die al jaren voor sluiting van die- „i rentuinen pleit, is het logisch dat de discussie opvlamt na zo'n Blij- dorp-rel. „Dierentuinen doden altijd al dieren, bijvoorbeeld als er teveel van een soort is, maar ge woonlijk worden bezoekers daar nauwelijks mee geconfronteerd. Nu komt dit nieuws naar buiten en moeten mensen erover nadenken: willen we dit nog?'' Het onderwerp speelt volgens hem ook door de miljoenensubsi dies die de dierentuinen in lock- down nodig hebben. „Dierentui nen presenteren zich graag als edu catieve centra, maar nu wordt dui delijk dat er enorme commerciële belangen zijn. Dan is er dus een keuzemoment: moet ons belas tinggeld er nog wel naartoe?''Bo- vendien is de relatie tussen mens en dier sowieso al een issue. ,,Dan gaat het niet alleen over de moge lijke oorsprong van corona op een Chinese markt met wilde dieren, maar ook over het verband tussen EEFJE OOMEN e hebt dieren- tuinfans en échte dieren- tuinfans en Elly Bouwens is een échte. De 57-ja- rige Bever- wijkse bezoekt dierentuinen wanneer ze maar kan, heeft duizenden dierenfoto's op haar laptop, runt Facebookgroepen met namen als 'Dierentuinen Onze Hobby' en koestert vanzelf sprekend een lieveling: Irma, 3300 kilo zwaar, 2,5 meter lang, 50 jaar oud en nogal tuk op meloenen. Voor Elly Bouwens is Irma, de oudste van de kudde olifanten GO ZATERDAG 27 MAART 2021 Aapjes kijken, kan dat nog wel? LEES VERDER OP PAGINA 14 im

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61