Saskia Noort Femicide is ook een pandemie Zo doen zij dat Curieuze Iraanse borden roepen op tot vernietiging biligheid Ministerie en Veilig VEEL GEDEELD m Veel Iraniërs wensen stiekem dat het Iraanse regime in de tussentijd ten val komt 12 «ti .v.-: Een berg huiswerk Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Dankzij de avondklok maak ik me nooit meer zorgen over mijn dochter die uitgaat en bij nacht en ontij alleen door de stad fietst. En loop ik zelf ook niet meer van een feestje in het don ker door het park of de stad, de sleutelbos in mijn handen, met mijn hart in de keel omdat er een duister type tien meter achter me loopt. Het klopt dat wij vrouwen ons 's avonds angstig over straat be geven, en als we niet bang zijn, dan wijzen anderen ons er wel op. Je moet bang zijn, je bent een vrouw, in het donker de straat opgaan is op eigen ri sico. Check Sarah Everard, die om half 10 door het park liep en om het le ven gebracht werd door nota bene een politieagent. Vertrouw niemand en blijf thuis. Dat zou je je dochter het liefst op het hart drukken, ware het niet dat het thuis voor vrouwen nog onveiliger is. Elke acht dagen wordt er in Nederland een vrouw vermoord door iemand in haar eigen familie kring. Wereldwijd sterven er zes vrouwen per uur door de hand van een ex, partner, ouder of een familielid. Het gevaarlijkste dat een vrouw kan doen, is een relatie beëindigen, of een man afwijzen. Femicide dus, het doden van vrouwen door mannen omdat ze vrouw zijn, aldus de feministische auteur Diana Russell, die deze term bedacht in 1976. Naast de coronapandemie die ons allen wereldwijd aan huis kluis tert, is er ook een femicidepandemie gaande, eentje waar de WHO reeds in 2013 voor waarschuwde: 'geweld tegen vrouwen is een wereldwijd ge zondheidsprobleem van epidemische omvang'. Ook in Nederland staan we er op dit vlak niet erg goed voor. Statistisch ge zien doen wij het slechter dan bijvoor beeld Frankrijk, Italië en het Verenigd Ko ninkrijk, maar in tegenstelling tot die lan den gaan wij niet de straat op om te eisen dat de femicidepandemie net zo serieus genomen wordt. Wekelijks staan er een paar honderd wappies op het Museum plein te protesteren tegen een virus, maar het andere virus, dat van geweld tegen vrouwen, negeren we blijkbaar liever. Met eufemistische termen als 'eergerelateerd geweld', 'crime passionel' of 'moord in relationele sfeer' moffelen we het probleem weg naar de kleine kolommen van de krant en de donkere uithoek van onze maatschappij. Maar femicide is springlevend en vlakbij. Voorafgaand aan femicide is vaak al vele malen aangifte gedaan. Door het slachtoffer, maar ook door andere exen van de dader. Van stal king, van huiselijk geweld, van shaming, bedreiging of een andere vorm van machtsmisbruik. De 16-jarige Hümeyra belde de politie 28 keer over de stalking door haar uiteindelijke moordenaar Bekir, en nog werd ze niet serieus genomen. We weten nu ook waarom: sommige politieagenten in Rotterdam blijken weinig te verschillen van de misogyne racisten die graag vrouwen vernederen. 'Weer een Turk minder' appten ze nadat Hü- meyra bij haar school door Bekir was doodgeschoten. Hebben we intussen iets veroordelends gehoord van ons kabinet over het feit dat Erdogan uit het Istanbulverdrag, dat geweld tegen vrouwen aanpakt, is gestapt? Nee. Want de veiligheid van vrouwen doet er gewoon niet zo toe voor dit kabinet. Ondertussen handhaaft de politie een avond klok, en wachten we rustig op het volgende slachtoffer. Rijksoverheid In Nederland waarschuwt de overheid op matrixborden voor onveilige verkeers situaties of voor corona, in Iran gaan de machthebbers een flinke stap verder. Daar staan borden langs de kant van de weg die aftellen tot het moment van 'de vernietiging van de staat Israël'. OMID SFARI TEHERAN In 2015, een paar maanden na het sluiten van de nucle aire deal tussen Iran en de vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad, werden in Teheran en som mige andere Iraanse steden elektronische borden geïn stalleerd met een nummer dat elke dag aftelt. Daaron der de tekst: 'Het bord voor de vernietiging van Israël!' Wanneer het getal op de borden de nul bereikt, zal Israël worden vernietigd. Dit was destijds een nieuwe methode van anti semitische propaganda door het Iraanse regime, betaald uit de zakken van het Iraanse volk. Veel Iraniërs proberen de borden te nege ren of wensen stiekem dat het Iraanse regime in de tussentijd ten val komt. Maar wat was nu precies de reden om deze borden te installeren? De oorsprong hiervan ligt in het feit dat na het sluiten van de nucleaire deal in 2015 enkele Israëli sche functionarissen naar verluidt hadden gezegd dat zij zich de komende 25 jaar geen zorgen hoeven te ma ken over Iran. Hierna schreef Khamenei, de leider van de Islamitische Repu bliek in Iran, op Twitter: 'Ten eerste bestaan jullie niet meer over 25 jaar. Insha'Allah, bij de genade Gods zal er over 25 jaar geen zionistisch regime meer zijn. Ten tweede zullen de geest van onze vechtlust, heldendom en jihad jullie gedurende deze periode geen moment rust gunnen'. Een dag na deze tirade re kenden de gemeenten en de Revolutionaire Garde, het Iraanse elitekorps dat direct valt onder Khamenei, de 25 jaar om naar dagen en schreven dit getal op de elektronische borden. Vanaf die dag, tot op heden, tellen de borden af. Tenminste, dat was de be doeling. Veel van deze bor den zijn inmiddels kapot of werken niet meer goed. op sommige displays gaat het cijfer omhoog in plaats van omlaag. Je zou kunnen zeg gen dat de borden hetzelfde grillige en onbegrijpelijke patroon volgen als de nucle aire deal de afgelopen jaren zelf heeft gedaan. - V- i Wfc-- -'ft De 10-jarige Fiametta uit het Noord-Italiaanse Caldes volgt haar onlinelessen op een berghelling, temidden van de geitenkudde van haar vader. De scholen zijn gesloten vanwege de coronapandemie. Fiametta's 'leslokaal' heeft in ieder geval uitstekende ventilatie. foto reuters ZATERDAG 27 MAART 2021 GO 11 Left before destruction of Is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60