II 5 Als we het gebied hadden verlaten, waren er nog veel meer slachtoffers gevallen zaterdag 27 maart 2021 in vuurgevecht met opstandelin gen, aanvallen die ze dan nog kun nen afslaan. Op 15 juni slaat dat om. De Nederlanders krijgen een zware klap te verwerken. Een zelf moordterrorist blaast in Tarin Kowt een legervoertuig op waar bij militair Timo Smeehuijzen overlijdt. Het verdriet en de com motie in het kamp zijn groot. Terwijl collega's de volgende ochtend zijn afscheidsceremonie voorbereiden, komen er uit Chora al vroeg meldingen van vuurge vechten. „Normaal gesproken hebben we dan al snel weer de overhand. Maar dit ging maar door'', zegt Van Griensven. Als de commandant iets voor half acht wil gaan eten, krijgt hij een melding voor spoedoverleg. Kapitein Larry Hamers zit met zijn mensen op de White Com pound in Chora en ziet de druk op zijn basis toenemen. Ze hebben de hele dag moeten vechten en twee posten buiten het dorp opgege ven. Inlichtingen wijzen op een serieuze aanval. Dat de grote lei ders erbij betrokken zijn. Dat er zelfs buitenlandse strijders zijn gesignaleerd. Arabieren. Serviërs. Achthonderd tot duizend man zijn de aantallen die rondgaan. De 4 Commandant Hans van Griensven leidde de slag om Chora. foto koen verheijden Nederlanders zitten er met zestig man, een paar Afghaanse militai ren en dorpelingen. Hamers legt een cruciale vraag op tafel: wat is Chora ons waard? Van Griensven heeft een halfuur om erover na te denken, maar zo veel opties zijn er niet. Zijn man schappen zijn omsingeld door een overmacht. Als ze weggaan kun nen ze misschien nog op tijd te rugkomen op het hoofdkwartier, maar dat is allerminst zeker. ,,Ze moesten een rivier oversteken. Als er mensen met raketwerpers zit ten, ben je onmiddellijk de klos. Maar stel dat dit toch lukt, dan heeft de taliban gewonnen. Dan zullen ze wraak nemen op ieder een die ons heeft gesteund. En dan komt de taliban aan de poort van ons hoofdkwartier te staan." Van Griensven besluit te blijven. ,,Als we dit laten lopen, is dat het failliet van onze missie. Dan wor den we nergens meer geloofwaar dig ontvangen. We moeten blij ven. Ook al zitten we als ratten in de val. Deze nacht kunnen de ge vechten nog erger worden." Na overleg met zijn juridisch ad viseur concludeert de comman dant: dit is pure zelfverdediging. Hij neemt extra maatregelen, mo biliseert troepen die hij naar Chora stuurt. Die zijn er alleen niet voor daglicht. De Britse gene raal Page, commandant over Zuid- Afghanistan, biedt F-16's en Apa ches aan ter ondersteuning. Hij geeft hem ook toestemming om met artillerie te schieten op loca ties die de militairen niet direct onder waarneming hebben, maar waarvan ze weten dat daar taliban zit. Dat is in strijd met de normale regels, maar mag volgens Van Griensven wel bij zelfverdediging. Een besluit waar tot op de dag van vandaag veel discussie over is. Hoe haalt Van Griensven het in zijn hoofd om de allerminst nauwkeurige granaten af te vuren op een gebied waar nog steeds burgers zijn. „Natuurlijk besefte ik dat dit gevoelig lag. Maar ik heb wel een heel moeilijke situatie te redden. We probeerden ons zoveel mogelijk aan de normale regels te houden. Maar als dat een keer niet lukte, moest ik toch kunnen vu ren." Waarschuwen Voordat de operatie begint, laat Van Griensven de bewoners die er nog zijn waarschuwen via zijn Afghaanse contacten. ,,Heb ik ie dereen bereikt? Dat weet ik niet. Ik had de luxe niet om het uit te zoeken. Onze mensen konden elk moment worden overlopen. Ik moest de gok nemen en erop ver trouwen dat de Afghanen elkaar wisten te vinden." Tijdens de nacht wordt er ge bombardeerd met artillerie en vliegtuigbommen. De volgende ochtend krijgen de mannen op de White Compound versterking van andere Nederlandse troepen en het Afghaanse leger. Ze kunnen standhouden en zetten uiteinde lijk op dinsdag de tegenaanval in. De taliban wordt met succes ver dreven. Er worden in die dagen volgens Van Griensven minstens veertien leiders gedood. Later blijkt dat er ook zo'n vijftig tot tachtig burgers zijn omgeko men. Militairen zien mensen met kruiwagens en overleden slachtof fers uit het gebied komen. „Na tuurlijk was het niet de bedoeling om die mensen om te brengen'', reageert Van Griensven. Maar waar hij moeite mee heeft, is dat nu al jaren het beeld wordt ge schetst dat deze burgerdoden door de inzet van de pantserhouwitser zijn veroorzaakt. Hij kent ook de getuigenissen over mensen die met een gaatje in hun hoofd in een kruiwagen lagen. ,,Dat kan dan niet door onze artillerie zijn ge beurd, maar die nuance hoor je nooit. En je kunt ook de vraag stel len: waarom zaten die mensen daar nog? Misschien waren ze een levend schild. Dat zou zeker kun nen. Maar er was een grote drei ging dat we onder de voet gelopen zouden worden. We hebben ge probeerd de situatie te redden en zijn daarin geslaagd. Als wij het gebied hadden verlaten, was het aantal slachtoffers waarschijnlijk nog veel groter geweest." Van Griensven kan niet uitslui ten dat de 32 granaten van zijn ar tillerie onschuldige slachtoffers hebben gemaakt, maar hij schat die kans bijzonder klein in. Er zijn volgens hem geen salvo's afge vuurd, maar enkele schoten. Sto rend vuur, in militair jargon. ,,De munitie was niet nauwkeurig, dat klopt. Maar we bestookten op marsroutes. Geen gebouwen. Zo'n granaat kan misschien een keer ongelukkig zijn gevallen, maar die vernietigt niet een hele Afghaanse qala, heeft daar de kracht niet voor. De vliegtuigbommen vielen zeker niet willekeurig. Die gooiden we op een legitiem doelwit. Wij gaan daar niet voor de lol zomaar de boel omploegen. Dat doet nie mand en is onze beroepseer te na." Veertien jaar na de missie heeft Van Griensven geen nacht wakker gelegen van de keuzes die hij heeft gemaakt. ,,Je kan zeggen, wat voor monster ben ik dan? Ik heb beslui ten genomen die veel mensenle vens hebben gekost. Waarom heb ik daar geen last van? Ik weet het niet. Ik weet wel waarom ik dit heb besloten. En dat het nodig was. Ik kan mezelf elke ochtend recht in de ogen kijken." 4 Van boven naar beneden: Schade opne men in het dorp Karbala; inschie ten met mortie ren in Mirwas; militairen in gesprek met dorpsbewoners; terugkeer van een patrouille. GO FOTO'S GERBEN VAN ES, EVERT-JAN DANIELS, AFP, ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5