De buurtschap Als er wat moet gebeuren, staat er altijd iemand klaar Dit is een serie over buurt schappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 35: Scheldevaarts- hoek, een dijkgehucht midden in Oost- Zeeuws-Vlaande- ren, met uitzicht op de basiliek van Hulst en de koeltorens van Doel. Scheldevaartshoek trekt bouwlustigen. Meteen na het plaats naambord op de Schenkeldijk is het al raak, een traditionele woning, bakstenen en dakpannen ogen zo van de fabriek. Kom je de buurt schap binnen over de Oude Graa- uwsedijk, dan staat er dicht langs de weg een spiksplinternieuwe bungalow met een deurbel die klinkt als een gong. Belgische be woners, zeggen de buren later, ze wonen er permanent maar zijn er even niet. In het centrum van het gehucht, op de T-splising van de Oude Graauwsedijk, de Schenkel- dijk en Langendamsedijk is de specie nog maar net opgedroogd. Op een perceel waar tot voor en kele jaren twee grote loodsen en een schuur stonden, zijn twee nieuwe woningen gebouwd. Het huis helemaal in het hoekje ver keert in de afbouwfase, de voegen worden bijgewerkt. Dat daarnaast, Oude Graauwsedijk 2B, is hele maal gereed. Op de deur is een briefje geplakt: gelieve te kloppen, we hebben nog geen bel. Het huis is strak, wit, modern. We kloppen. En hebben geluk, met dank aan corona. Tonny van der Starre (1978) is directiesecreta resse bij Dow in Terneuzen. Zoals zovelen werkt ze thuis. Mei vorig jaar kwam ze met haar vriend Dennis van Driessche in Schelde- vaartshoek wonen. Schelfhouts- hoek of Schelfatshoek, dat is korter en voor de buurtbewoners klinkt het wat meer thuis. Voor Tonny geldt dat thuisgevoel zeker. Zij komt van Vogelwaarde. Dennis is geboren in Lamswaarde. Daar heb- ben ze samen zeventien jaar ge woond. Tonny: ,,We hadden een huis op een mooie plek in een fijne straat, met uitzicht net als hier. Een erker, glas-in-lood, het was een woning die we zelf had den gebouwd in klassieke jaren dertig-stijl. We wilden graag nog eens iets heel anders. Dennis zit in de bouw. We zijn met z'n tweeën, het vorige huis was te groot. Dit is qua ruimte helemaal van ons." De voorgevel bestaat aan de ene kant uit smalle, verticale latten die overgaan in een schutting, aan de andere kant gaat een zwarte gevel muur over in een tuinmuur. Grote lichte tegels met daartussen grijs grint vormen de stapstenen naar de voordeur. In de woonkamer en keuken contrasteren witte muren met donkere, ingebouwde kasten. De op het oosten gerichte achter gevel is van glas. Alles is gelijk vloers. ,,Ontworpen met hulp van een architect", vertelt Tonny. ,,In- richting en aankleding zijn nog niet afgerond. Dat alle woonwin kels dicht zijn, is niet echt handig. Heel strak en heel rustig, dat is de bedoeling. We willen voorkomen dat het een tandartspraktijk wordt. vergeten, hij stapte over naar het bedrijfsleven en werd productie leider bij kaassmelter St. Paul in Sint Jansteen. Nu is hij gepensioneerd. Zijn tuin grenst aan een perceel win tertarwe. Iets verderop ligt een ak ker onder plastic: ,,Daar worden tulpen gekweekt. Elk jaar een klein Keukenhofje." In de verte zien we de basiliek van Hulst. Jan Willem: ,,Als het even kan, blijven we hier wonen. Omdat het erg leuk is. De gemoedelijkheid, mét elkaar en toch niet op elkaars lip. Als er wat moet gebeuren, staat er altijd iemand klaar. De buren, twee Belgen, moesten snel een huisje afbreken om een bouwver gunning te krijgen. Een buurman kwam meteen met een kraan." Terug op de Oude Graauwsedijk benadrukt Cindy de Caluwé (1971) de onderlinge verbondenheid. Zij en haar man Jean-Paul komen van 'de Graauw' en wonen in oktober 23 jaar op nummer 5. Hun zonen Teun en Jimmie zijn 15 en 12. Cindy werkt in de verkoop bij bouwcenter Bleijenbergh-Fassaert in Hulst. Hun huis stamt van eind jaren veertig van de vorige eeuw. Ze hebben het flink uitgebouwd. Wind is er altijd, weet de bewoonster: „Je waait hier uit je klip." In feite /.iet ze alleen voordelen in de buurtschap. Ze wijst, daar in de verte naast de koeienboer zie je de containerschepen op de Westerschelde voorbij varen. Vakan tiehuizen zijn er niet veel meer, de meeste worden per manent bewoond. Cindy: „We hebben geweldige Het moet wel een huis zijn." De reacties op het ontwerp variëren: ,,Iedereen vindt er iets van. In deze omgeving met meest traditionele huizen valt het op. Als er fietsers over de Langendamsedijk aanko men, stoppen ze nogal eens. Vaak hebben ze niet in de gaten dat hun stemmen ver dragen. We horen het goed als er gezegd wordt: 'dat snap ik nou niet, dat dat hier mag'. Dat vinden we niet erg. Wij zijn blij met ons huis." De nu nog braak liggende tuin is het vol gende project. Beuken, boompjes, veel gras, het wordt een indeling in grote blokken, passend bij de woning. Van de circa zestien huizen in Scheldevaartshoek zijn er meer die opvallen. Zoals dat van Jan Wil lem Oskam (1956), nummer 7 aan de Schenkel- dijk. Het is geel ge schilderd. En dat is, gewoon, omdat de bewoners dat mooi vinden. Het langge rekte pand was ooit een café annex winkel voor land arbeiders en boeren in de omge ving. Jan Willem: ,,Onze bijkeu ken was het varkenskot." Hij is een geboren Hagenees en groeide op in Rotterdam. Zijn vrouw Rita kreeg in 1986 een baan bij het des tijds florerende concern Wang Computers in Brussel. Jan Willem werkte bij de Rijks Politie en kon in Hulst aan de slag. Hij weet nog: ,,We reden langs de grens op zoek naar een huis. Baarle-Nassau, Zun- dert. Het was een zondag, we kwa men in Hulst. Daar was het leven dig, dat sprak ons aan." Begin jaren negentig werd volgens Jan Wil lem de politie op straat 8 ZATERDAG 27 MAART 2021 GO JAN VAN DAMME Tonny van der Starre: ,,In deze omgeving met meest traditio nele huizen valt het onze op." Cindy de Caluwé: ,,We noemen iedereen hier buren, het zijn al lemaal vrienden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56