Eerste afzeggingen voor dit jaar al binnen Eindelijk ging 4 Dat uitstellen heeft wel even wat tranen gekost De horeca zal de rekening van corona altijd bij het bruidspaar neerleggen Veronique de Smit (33) uit Oost-Souburg staat al jaren te trap pelen om te trouwen met haar grote liefde Arno Cevaal (39). Op 19 augustus 2020 zou het eindelijk gaan ge beuren. Tot corona de kop opstak. „Vraagt hij me eindelijk, gebeurt er zoiets. Maar we proberen het dit jaar opnieuw." Keer op keer luisterden ze trouw naar de persconferentie om te horen welke maatregelen Rutte in petto had. En keer na keer duwde het stel uit Oost Souburg de beslissing voor zich uit. Tot Veronique het bericht kreeg van bruidswinkel Merrie Mie dat haar jurk binnen was. ,,En dat ik merkte dat ik daar he lemaal niet blij mee was. Dat hoor je toch eigenlijk wel te zijn." Arno strikte direct een oma als oppas en met z'n tweeën reden ze met hun mini classic, Arno's trots en hun toekomstige trouw- auto, naar de dijk van Westka- pelle. ,,Coronabiertjes mee. Daar hebben we toen alle voors en te- gens doorgenomen. En besloten onze bruiloft een jaar uit te stel len, naar 2021." Die knoop doorhakken was su per moeilijk. ,,Dat heeft wel even wat tranen gekost, maar het gaf op een bepaalde manier ook op luchting. Wij hoeven niet te trouwen voor een huis, voor de kinderen of voor wat dan ook. van mannenmodezaak Van Wes ten in Zaamslag. ,,Die sneller den ken: we zien wel. Gezien de om standigheden gaan we het zo doen. Of misschien anders. Heel flexibel eigenlijk en creatief." Dat laatste wordt zeker ook door andere trouwleveranciers zo erva ren. Met videoverbindingen en drive thru's werd zo goed en zo kwaad als het ging stug door ge trouwd. ,,Eigenlijk wordt iedereen heel creatief. En wij ook", merken Bob en Linda van der Ree van het trouwfotografiebedrijf bob-pho tos uit Tholen. In het geval van trouwfoto's zorgt dat soms zelfs nog voor een extraatje. Zo lieten een paar bruidsparen cier' is lang niet altijd mogelijk, weet Minderhoud. „Omdat er vaak al aanbetalingen zijn gedaan." So wieso verwacht de weddingplan ner dat veel bruidsparen die hun feest uitstellen door corona straks dieper in de buidel moeten tasten. ,,Door inflatie, maar ook omdat bijvoorbeeld horeca een inhaalslag zal moeten maken. Betaal je nu 1 euro 75 voor een biertje, straks kost dat misschien wel 3 euro. Die rekening wordt altijd bij het bruidspaar neergelegd. Daar ben ik van overtuigd." Wat het effect van corona op de trouwbranche zelf zal zijn, is lastig in te schatten. Bij veel onderne mingen is het huwelijk maar één tak van het bedrijf. ,,En er wordt, bijvoorbeeld door fotografen of makers van trouwtaarten, veel vanuit huis gewerkt. Dat scheelt ook." Bij een bruiloftspeciaalzaak, zoals Minderhoud zelf met haar twee dochters heeft, draait alles om trouwen. Dat levert nu soms slapeloze nachten op. Niet omdat ze bang zijn om te vallen, wel omdat ze twijfelen over de beste strategie. ,,Gaan we vol inkopen als iedereen roept dat het in september los gaat? Dat riepen ze vorig jaar namelijk ook over ja nuari. Maar we wachten nog steeds. Uiteindelijk komt het goed, maar je weet niet wanneer. Terwijl je de rekening van je inkopen on dertussen wel moet betalen." Het is trouwens niet dat er in 2020 helemaal niet is getrouwd. Sterker nog: in vijf Zeeuwse ge meenten liepen de trouwcijfers vorig jaar zelfs op. Heb je een kindje op komst en wil je de boel in één keer goed geregeld hebben, dan is trouwen de handigste weg. Maar ook mensen die, met net de sleutels van hun aanstaande wo ning in de hand, niet mogen sa menleven zonder kerkelijke inze gening gingen ervoor. ,,Of misschien heeft het ook te maken met dat het jonge mensen zijn, die wat creatiever en onbe- vangener in het leven staan", op pert eigenaar Johan van Westen die hun huwelijk opschortten wel een loveshoot maken op de eigen lijke trouwdatum. Of mensen knipten de ceremonie in tweeën, door wel hun krabbel bij de ge meente te zetten maar het échte feest pas later te vieren. „Twee keer hetzelfde bruidspaar fotograferen. Dat is uniek. Leuk voor ons om dan weer iedereen te zien." Dominee Freek Schipper van de Thomaskerk in Zierikzee merkt dat mensen linksom of rechtsom er allemaal iets van proberen te maken. Wel alvast een krabbel zet ten of wel alvast samenwonen, in geduldige afwachting van wat ze graag willen. ,,En dat is 'ja' zeggen voor God. Voor sommige mensen is dat heel belangrijk. De burger lijke wetgeving is een formaliteit. Zo voelt dat dan. Het échte trou wen is pas als je de zegen van God hebt ontvangen." En als je, als het even kan, ook nog een gigafeest kunt houden. ,,Wij zijn bij persconferenties ge focust op de horeca. Daar hangt al les vanaf", stellen Minderhoud en de zussen Jacobse van Trouwerie Merrie Mie. ,,Op het moment dat we weten wanneer de horeca weer open mag, staan wij te springen. Dan weten we dat de telefoon bij ons direct rinkelt." Veel van de stelletjes van babs Bianca Noomen kijken nu nog reikhalzend uit naar de zomer. Hopend op een trouwerij met heel veel dierbaren om hen heen en mogelijkheden om lekker met z'n allen (,,handjes in de lucht") feest te vieren. ,,Het is heel spannend of dat wel lukt. Ik heb al één bruids paar, met plannen om groot uit te pakken, dat gezegd heeft het uit te stellen tot volgend jaar. Ik ben be nieuwd wat volgt." Maar één ding weten de trouw- leveranciers collectief zeker. Dj Jean-Paul Kotoun: ,,Ik geloof op recht dat zodra er weer ruimte is bij verschillende bedrijven de agenda's ontploffen. Iedereen wil een feestje, niet alleen mensen die gaan trouwen. Feesten is niet al leen zinloos dronken worden hè? Feesten is saamhorigheid en ver bondenheid. En ik durf wel te zeg gen: muziek is daarbij de grootste gemene deler." ZATERDAG 27 MAART 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Weddingplanner Marjanne Minderhoud. Samen met haar twee dochters is ze ook eigenaar van bruidswinkel Trouwerie Merrie Mie in Oost-Souburg. Dj Jean-Paul Kotoun van Vibez Factory bij Slot Moermond in Re- nesse; een populaire trouwlocatie waar hij als dj tientallen keren per jaar draait. Maar nu even niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52