Jan Vantoortelboom 'Klein gatje, nie diep' zei de Spaanse tandarts In het nieuws Uit het nieuws Rapper Cycz vereerd met uitnodiging Opschoondag maakt mensen bewust DEZE WEEK IN Z Gast bij uitreiking Awards in Middelburg 'Straatafval is zo slecht voor het milieu' 2 6 MEINDERT 8 DAAR WAAR 13IS DE ZOO INDERWISCH DE BUREN EDUCATIEF OF STAAT WEER VRIENDEN KOLONIAAL BLIJ OP ZIJN RELIKWIE? Na drie kwartier boren barstte mijn blaas bijna uit elkaar andartsen zijn de schrik van menig kind. Ik was er ook zo een. Dat had alles te maken met een te gen zijn pensioen aanhikkend heerschap met een indrukwekkende haardos uit zijn oren en een bril die zijn ogen twee keer zo groot deed lijken. Op een mooie zaterdagmorgen ging hij eens een tand trekken, overschatte zijn trekkracht schromelijk, kreeg die kies er dus niet goed uit, begon te wrikken, en ik die lag te kronke len en hij die met zijn tang langs het glazuur schraapte om dat hij de grip verloor (dat geluid vergeet ik nooit meer) en ik die hem dan weer spastisch een knietje in zijn kruis gaf. Met andere woorden: het was er niet gezellig; het was een moderne martelkamer. De Four Freedoms Awards wor den woensdag uitgereikt in Mid delburg. Drie Zeeuwse jongeren krijgen de eer om in gesprek te gaan met laureaten. Rapper Cycz (Bram Mvambanu) gaat in gesprek met de winnaar van de Freedom from Fear Award Leoluca Orlando, die als burgemeester van het Itali aanse Palermo strijdt tegen cor ruptie en racisme. ,,Toen ik werd gevraagd, was ik verrast", vertelt Middelburger Mvambanu. ,,Het is natuurlijk een heel grote eer, maar toen ik mij meer ging inlezen in wie Orlando is al helemaal. Hij voert een strijd die niet de zijne is. Hij zet zich bijvoorbeeld in voor vluchtelingen, terwijl hij dat zelf niet is. Dat vind ik heel mooi. Meestal worden mensen die zoiets doen, pas geëerd op het moment dat ze zijn overleden, maar hoe mooi is het dat hij nu deze waar dering krijgt. Mijn ouders zijn ge vlucht vanuit Angola naar Neder land, dus het heeft voor mij ook een persoonlijke tint." Hij heeft zich al goed voorbereid op het gesprek. „Eerlijk gezegd is het een van de eerste keren dat ik zo goed ben voorbereid", lacht hij. ,,Ik heb alle vragen al klaar staan. Normaal ben ik nooit zo van het voorbereiden. Ik presteer beter on der druk. Ik ben onwijs benieuwd wat hem beweegt om zich zo in te zetten." Isabel Provoost bevraagt Maria Resa over de Freedom of Speech en student aan de UCR Demi de Randamie gaat in gesprek over de Freedom from Want. Duizenden mensen pakten vorige week zaterdag hun grijper en af valzak erbij om straatafval te ra pen tijdens de Nationale Op- schoondag. Zo ook Mascha Dedert van de Zeeuwse Milieufederatie. Samen met haar zoontje liep zij langs het Nollestrand. ,,Veel me dewerkers van ZMf liepen indivi dueel een rondje om bij te dragen aan deze dag", vertelt ze. ,,We heb ben foto's daarvan op social media gezet en we kregen veel reacties van mensen die ook meededen. Ik en mijn zoontje vonden veel plas tic en pluis op het strand. We na men een halve zak afval mee. Ik loop wel vaker dit rondje, want het is belangrijk om het vaker te s doen dan op die ene Opschoon- dag. Daarom is deze dag belang rijk. Dat mensen er zich bewust van worden dat al dat straatafval niet normaal is. Je ziet het overal, maar het is zo slecht voor het mi lieu." Dedert ziet dat dit onder werp meer begint te leven. ,,Je ziet meer van dit soort acties. Zo gaan leerlingen van de HZ iedere vrij dagmiddag de straat op om afval te rapen. Dit soort initiatieven zorgt er hopelijk voor dat kinderen leren hoe slecht het is hun afval op straat te gooien. Ik leerde het ook van mijn moeder. Het was mooi om te zien hoeveel mensen hun kinderen meenamen tijdens de Opschoondag." Schoolexamens. 9 Zo Gezien Is openheid verkiezingsuitslag nuttig? 12 Saskia Noort Geweld tegen vrouwen is ook een pandemie 16 Verkiezingen Kamerlid is man, wit en woont in de Randstad 17 Onder politici Versplintering Kamer zorgelijke ontwikkeling 18 Wetenschap Erasmus: de verbinder werd verketterd 19 Wetenschap Krijgen we straks allemaal parkinson? Van datzelfde heerschap kreeg ik bovendien een nacht beugel. Mijn broer had er ook zo eentje. Dat ding deed ver domde pijn, want het spande en telkens werd ik er wakker van. Dan legde ik het op mijn nachtkastje, pal naast het oranje lichtje van mijn wek ker. Mijn broer deed het zelfde. Totdat vader dat in de smiezen kreeg. De tandarts was een dure vogel en we moesten ons best doen om die beugels binnen te hou den. Omdat wij altijd van goede wil waren, probeer den we het opnieuw. Maar algauw gaven we er weer de brui aan. Het gevolg? Allebei ons bed in met een pleister dwars over onze lippen. Zo een van die stevige bruine pleisters die, als ik hem de volgende ochtend eraf trok, van die grijze plaksporen achterliet. Die sporen waren er alleen met ether af te krij gen. Niet zelden vergat ik dat en liep ik met pleisterresten op mijn mond naar school. Dan bekeek de meester mij met een kwaad oog, want misschien dacht hij dat ik voor de grap een Hitlersnor had opgeplakt. Een poos geleden kreeg ik bij een controle te horen dat er een klein gaatje zat en dat er maar eens een afspraak gemaakt diende te worden. Dus toog ik deze week met tegenzin naar de tandarts. Een klein gaatje, een dik kwartiertje, schatte ik. Want mijn tandarts was top. Echter, er stond een nieuwe tandarts voor mijn neus, een Spaanse schone die er als 18 uitzag en amper een woord Nederlands sprak. Stront aan de knikker, was mijn eerste gedachte. Maar iedereen verdient het voor deel van de twijfel, dus mak als een lammetje ging ik ach terover liggen. 'Klein gatje,' zei ze. 'Nie diep.' Schattig Spaans accentje. Zo gepiept dus, was wat ze eigenlijk be doelde. Ze pakte de boor en begon. Na drie kwartier barstte mijn blaas bijna uit elkaar en terwijl ze net aan het metselen was geslagen stond ik op en ging naar de wc. Er stak een metalen staketsel tussen mijn tanden, iets wat ik nog niet eerder had gekregen. Misschien doen ze dat zo in Spanje, dacht ik nog. Dat metaal had ze erg goed tussen mijn kiezen gestoken, en toen het eruit moest kreeg ze het niet los. Ze ging wrikken, verloor grip en stootte met de tang tegen mijn voortanden. Geen brokken. Daarna liet ze de tang op de grond vallen en een zacht 'sorry' volgde. Ik kreeg bijna medelijden met haar. Ondertussen zat mijn kaak vast en voelde het alsof mijn lippen gingen scheuren. Ik gaf ze nog net geen knietje, want de beelden van dat heerschap van vroeger schoten door mijn hoofd. Uiteindelijk kwam er een eind aan, stond ik op, begroette haar vriendelijk en ver dween sneller dan ik was gekomen. ZATERDAG 27 MAART 2021 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50