II 14 ZEELAND Trainer uit Kloetinge was in 2010 plots bondscoach van het olympisch elftal. ,,Dat was helemaal niet waarom ik naar Suriname was gegaan.'' Zwamborns verblijf in Suriname duurde uiteindelijk vier maanden, plus die wedstrijd op de Domini caanse Republiek waar hij begeleider was. Toen hij vertrok, schreef hij zijn bevindingen en aanbevelingen op en deelde die met de Surinaamse bond en de KNVB. ,,Of daar uiteindelijk iets mee is gedaan? Je raadt het waar schijnlijk al'', zegt hij lachend. ,,Nee, ze deden het daar op hun eigen ma nier.'' Amateurvoetballers Elf jaar later lijkt er eindelijk iets ver anderd. Door de invoering van het sportpaspoort heeft bondscoach Dean Gorré nu ook de beschikking over Nederlandse spelers met Suri naamse roots, waar Zwamborn het vrijwel alleen met jongens uit de Su rinaamse competitie moest doen. Toen waren het vooral veredelde amateurvoetballers, nu staan er spe lers als Ryan Donk en Diego Biseswar op de lijst. Voetballers met ervaring in de Nederlandse top en op internatio naal niveau. ,,Dean Gorré heeft het nu denk ik wel aardig voor elkaar. Die is al een tijdje aan het bouwen'', zegt Zwam- born, die het elftal niet op de voet volgt, maar de verhalen in de media wel leest. ,,Ze hebben nu goede, erva ren spelers. Dat kan de organisatie ook weer ten goede komen. De basis is er, de selectie is goed; dan kan alles er omheen daarna meegroeien.'' En zo komt het Surinaamse wonder er misschien alsnog. Het Surinaams voetbalelf tal is hot. Er staat een sterke selectie en de droom om aan het WK deel te nemen lijkt rea listischer dan ooit. Had deze situatie elf jaar geleden aan Kees Zwamborn geschetst en hij had je waarschijnlijk voor gek verklaard. De inwoner van Kloetinge werkte in 2010 enkele maanden als bondscoach in Suri name en kwam er achter dat inter nationaal voetbalsucces voor het land op dat moment een utopie was. ,,Er was helemaal geen basis, geen structuur.'' De hunkering naar het WK is niet nieuw in Suriname. Toen Zwamborn (68) in 2010 in het Zuid-Amerikaanse land aan de slag ging, werd er ook over gesproken. ,,Van de oud-voetballer van onder meer Ajax, MSV Duisburg en NAC Breda worden wonderen ver wacht'', schreven Surinaamse media. ,,Suriname blijft steevast steken in de prille voorrondes van belangrijke toernooien. Het halen van de eind ronde van het wereldkampioenschap is toch nog zowat een nationale droom.'' Sindsdien is het bij dromen geble ven. Zwamborn weet wel waar dat aan ligt. „De basis, de structuur; het ontbrak allemaal. Het was allemaal niet zo goed georganiseerd. Ik kwam snel achter dat het heel moeilijk was om daar verandering in te bren gen. Als de zaken niet goed ge regeld zijn, wordt het ook heel moeilijk om op Kenneth Jaliens en Ricardo Winter waren zijn assistenten - riepen 32 tot 36 spelers op. ,,Maar op de avond zelf konden we volgens mij niet eens elf tegen elf spelen. Een aantal spelers kwam gewoon niet opdagen, zonder bericht. Heel bijzonder, heel anders ook dan we in Nederland gewend zijn.'' De inwoner van Kloetinge kreeg daar in de maanden die volgden we kelijks mee te maken. Niet alleen bij zijn trainingen. ,,Ik ging helpen bij de trainerscursus, UEFA A. Die werd trouwens gegeven vanuit de bond, maar het leek meer een particuliere cursus. Veel gebeurde uit eigenbe lang", vertelt Zwamborn. ,,Maar dan zaten we daar en kwamen er mensen een uur te laat binnen. Een uur! Die namen dan gewoon plaats, zonder iets te zeggen. En vanuit de leiding werd daar niets van gezegd. Dat ging zo maar door.'' De voormalig profvoetballer lepelt de ene na de andere anekdote op uit zijn Surinaams avontuur. ,,Er werd een keer drugs gevonden in de kleed kamer. Cocaïne of zoiets. Dat zat nog in een jasje van een van die jongens.'' Of over een wedstrijd in de Domini caanse Republiek, waar hij later nog een keer bij was als begeleider: ,,In dat hotel was een lopend buffet. Die jon gens schepten hun borden helemaal vol. Keer op keer. Ik zei tegen Kenneth Jaliens, die trainer was en eerder mijn assistent: 'Let je een beetje op. Mor gen kunnen ze niet lopen'. Een heel aparte ervaring.'' het veld goed te presteren. En an dersom.'' Zelfs Zwamborns aanstelling kreeg een bijzonder staartje. ,,Ik zou er een paar maanden heen gaan, om de olympische ploeg te trainen en te be geleiden richting de kwalificatie. Jo- han van Geijn van KNVB WorldCoa- ches had me daarvoor gevraagd'', ver telt hij. ,,Maar toen werd ik al heel snel gebombardeerd tot bondscoach. Dat was eigenlijk helemaal niet waarom ik naar Suriname was gegaan." Niet eens elf tegen elf Op het veld was het niet veel beter. „Ik zei: laten we een wedstrijd organise ren voor de olympische ploeg. Een se lectiewedstrijd. Dan zie je het beste wat voor spelers je hebt en wat hun niveau is." Zwamborn en zijn staf - Er werd een keer drugs gevonden in de kleedkamer. Cocaïne of zoiets zaterdag 27 maart 2021 Elfjaar na Kees Zwamborn lonkt het wonder van Suriname weer Daniel Vervelde De spelers van Suriname komen het veld op in Paramaribo voor een training. foto anp Kees Zwamborn viel in Suriname van de ene in de andere verbazing. foto johan van DER HEIJDEN Kloetinge -Kees Zwamborn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42