NIEUWS 3 In elk geval een van de betrokkenen bij de formatie wil van Omtzigt af Pieter Omtzigt wordt op handen gedragen door zijn kiezers. Het CDA- Kamerlid kreeg meer dan 342.000 voorkeurstemmen bij de laatste verkiezingen. Aan het Binnenhof zijn Omtzigts fans minder dik gezaaid. pr I Het ene zinnetje: 'Positie Omtzigt, functie elders' op het A4'tje dat ver kenner Kajsa Ollongren onder haar arm had geklemd, toen ze eergisteren in de auto naar huis wilde stappen, is voor honderdeneen uitleg vatbaar. Maar de suggestie die er uit spreekt is zó brisant, dat iedereen zweert geen idee te hebben waar de opmerking vandaan komt. Pieter Omtzigt is namelijk niet zo maar een volks vertegenwoordiger. Hij is een Kamerlid met een enorme achterban en iedereen weet dat veel Haagse politici hem lastig vinden, zowel binnen als buiten zijn partij. Dat er helemaal aan het begin van een formatie blijkbaar al over 'de poppetjes' wordt gesproken is al vreemd. Maar dat er uit de woorden 'functie elders' kan worden gecon cludeerd dat in elk geval een van de betrokkenen bij de onderhandelin gen van hem af zou willen, is dode lijk. Het bevestigt alle vooroordelen die bestaan over de spelletjes die ach ter gesloten deuren worden gespeeld in Den Haag. Het geeft te denken dat er tot nu toe slechts een heel vage verklaring over de herkomst van het zinnetje is gekomen: het was 'een inventarisatie vanuit meerdere invalshoeken'. Volgende week volgt een Kamer debat. Het is de vraag of de zaak dan minder vaag wordt. Waarschijnlijk zal aan het eind van deze Haagse whodunit geen dader worden gevon den. Al zijn er voldoende mensen met een motief. Oververmoeidheid Binnen het CDA is deze week vanuit het partijbestuur een actie opgestart om de door oververmoeidheid thuis zittende Omtzigt een hart onder de riem te steken. Maar het kan niet verhullen dat niet iedereen in de partij altijd even blij met hem is. De toeslagenaffaire was aanleiding dat er in de ministerraad 'niet op vriende lijke toon' over hem werd gesproken. Dat bleek tijdens de verhoren van het onderzoek naar de fraudebestrijding bij de kinderopvangtoeslag. ••••?- Ook CDA-ministers klaagden over hem. Toen premier Mark Rutte de notulen van een vergadering uit juli 2019 openbaar wilde maken waarin er 'onvriendelijk' over Omtzigt zou zijn gesproken, zouden diens partij genoten in het kabinet dat hebben tegengehouden, melden meerdere bronnen. Minder doortastend Maar niet alleen CDA'ers vinden hem een lastpak. Regeringspartij D66 nam het Omtzigt kwalijk dat hij na het vertrek van hün man, staatssecretaris Menno Snel, een stuk minder doortastend was om Snels politieke baas Wopke Hoekstra (CDA) even venijnig aan de tand te voelen. En bij de VVD zijn ze niet vergeten hoe Omtzigt tijdens de verkiezings campagne de toeslagenaffaire verbond aan de persoon van Mark Rutte, door telkens van de 'Rutte- doctrine' te spreken. De fraudebe strijding waarbij tienduizenden burgers werden gemangeld kon mede zo lang onder de oppervlakte doorgaan, omdat Rutte zou eisen dat veel dingen geheim bleven, aldus Omtzigt. Dat interne memo's op ministeries niet openbaar worden gemaakt, was echter ook al gebruik onder CDA-premier Balkenende, haastten VVD'ers te zeggen. Maar al vinden anderen hem soms irritant, iedereen die Omtzigt een beetje kent, weet dat hij zich niet zou laten wegpromoveren omdat hij an deren in de weg zit. In het CDA is in het verleden wel eens gesproken over een post in het Europees Parlement. Omtzigt heeft een fors mandaat van de kiezer. Nadat zijn partij hem in 2012 al eens van de kieslijst wilde weren, heeft Omtzigt gezworen zich nooit meer zomaar weg te laten du wen. Dat maakt het zinnetje 'functie elders' ook zo verbazingwekkend. Uitgerekend Omtzigt pleit voor nieuwe mores in Den Haag, meer dualiteit tussen Kamer en kabinet. Daar past geen 'functie elders' bij. Dat er (grote) zorgen zijn over de stabiliteit van het CDA bij andere partijen, is dan weer minder verbazingwekkend. Mogelijk dat de verkenners het daar over wilden hebben in hun gesprekken. Het CDA oogt sinds afgelopen zomer verdeeld. Omtzigt verloor de interne lijsttrekkersverkiezing van Hugo de Jonge maar nipt. Een groot deel van de leden steunt bovendien de koers die Omtzigt voorstaat: een minder bestuurlijke dan het CDA tot nu toe voerde. Nadat Hoekstra het stokje van De Jonge overnam in december, leken hij en Omtzigt niet echt een team te vormen. Een bekende van Omtzigt vertelde deze week dat hij zich gepasseerd voelde door Hoekstra in de verkiezingscampagne. Andersom wekte Omtzigt verbazing door op eigen houtje VVD-leider Rutte voor een debat uit te dagen. Toch biedt de storm die rond het populaire Kamerlid is losgebarsten wellicht ook nieuwe kansen voor het CDA. Hoekstra ging bijvoorbeeld di rect voor Omtzigt staan en herstelde zo de eenheid in zijn partij. In elk ge val op het gezicht. zaterdag 27 maart 2021 GO Pieter Omtzigt heeft niet louter fans aan het Binnenhof Hans van Soest Den Haag Na de nipte overwinning van Hugo de Jonge op Pieter Omtzigt om het CDA-lijsttrekkerschap (foto boven), kostte het de laatste moeite om de uitslag te accepteren. De afgelopen tijd beet hij zich vast in de toeslagenaffaire, samen met SP-Kamerlid Renske Leijten. foto s anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3