Yerrassend 25% cadeau* Veel w oowl 10 ZEELAND i V Voordeel Een lichtgrijs vlak van waterverf. In één veeg neergezet, de randen rafe lig. De lucht waartegen zich het donker van een gebouw duidelijk aftekent. In de zwarte vlakken uit sparingen: verlichte ramen. Andere bouwkundige elementen worden met rake toetsen opgeroepen. In een aquarel op prentbriefkaartfor maat verbeeldt Nanda Runge (Naarden, 1970) een gebouwen complex, met op de voorgrond een vijver. Een vluchtig beeld van ste nen monumentaliteit. Het zou zo weer kunnen oplossen in tijd en ruimte. Een ander werk, op groter for maat. In een grijs vlak zweeft schuin een witte rechthoek. Eron der horizontale en verticale verf streken, ook wit. Geschilderd met dekwit over transparante olieverf. Runge speelt graag en vaardig met verf, etaleert vlot de eigenschappen van haar materiaal, dat ze net ge noeg stuurt om op hoofdlijnen een herkenbaar beeld op te roepen. In dit geval een tankstation. Het past bij het karakter van haar beelden, gemaakt vanuit een rij dende auto. Runge ziet de passe rende gebouwen als vreemde we zens die zich niet blootgeven, zoals hun makers, bewoners en gebrui kers anoniem blijven. De architec tuur die zij oproept lijkt een eigen leven te leiden. Haar gebouwen hebben een soort geheimzinnige aanwezigheid die zegt: ,,Jullie heb ben mij wel neergezet, maar ik be paal verder jullie bestaan zonder dat jullie daar verder nog zeggen schap over hebben". Houvast Runge bewerkt ook oude ansicht kaarten van weidse landschappen. Met dunne streepjes marker of Tipp Ex laat ze wat mensen maak ten verdwijnen, zodat alleen het in tense blauw van water en lucht res teert. Uiteindelijk zie ik haar werk vooral als een bezwering, als een uitdrukking van het verlangen naar een thuis en een relativering van ons tij delijk bestaan in het licht van de eeuwigheid van de elementen. Ook pietsjanke fokkema (Peins, 1960) is op zoek naar houvast in haar bestaan. Zij neemt mij mee in haar verbeelding van het univer sum. Op spelden gestoken bolletjes blauw en wit beschilderd papier la ten de stand van de maan zien. Complexe cirkelsystemen beschrij ven de banen van planeten. Ze doen me denken aan middeleeuwse te keningen. En aan het planetarium vlakbij haar geboorteplaats. Fok- kema combineert ze met kleine gouaches en geborduurde objecten tot ensembles op de wanden van de galerie. Daarbinnen ook 'kleine' waarnemingen, zoals het steeds an dere uitzicht vanaf de gootsteen naar buiten, geschilderd in een beeldtaal die dicht tegen abstractie aanleunt. Meer sfeer dan weergave. Meer gevoel dan duiding. De blik naar buiten is persoonlijk en wordt gesymboliseerd door een gebreide lijst van blauwe wol, de draden er losjes uithangend, als te ken van onvolkomenheid. In Blauwe cirkel in vierkant bevestigt fokkema zo'n lijst voor een vlak met een uit tientallen banen samenge- stelde cirkel die het verstrijken van de tijd voorstelt. De grote tijd brengt ze in verband met onze, veel kleinere tijd. Prachtig geeft zij dat vorm in Kinderschema, een reeks velletjes uit een oud schoolschrift waarop zij met spelden een soort armbandjes van gekleurd garen prikte met daaronder de geboorte- en sterfdata van familieleden in de vrouwelijke lijn. Fokkema legt as sociatief relaties tussen tijd, ruimte, geschiedenis en ons tijdelijke be staan en neemt mij mee in haar verwondering wekkende mijme ringen. tot Bel of mail ons voor een afspraak! en wij zorgenvoor een heerlijk lunchpakket of koffie met gebak Industrieweg 2 Hulst - www.morres.nl V. 0114 38 80 00 (optie 3) afspraak@morres.com zaterdag 27 maart 2021 Op reis door tijd en ruimte Nowhere to go, Nanda Runge. fotos nico out Galerie Van den Berge in Goes is weer open. Op afspraak. Met een mooie, ingetogen expositie. Elk op eigen wijze verbeelden Nanda Runge en pietsjanke fokkema ('zonder hoofdletters, graag') hun visie op de werkelijkheid. Nico Out Goes T/m 17/4. Galerie van den Berge. Albert Joachimikade 5, Goes. Open op afspraak via galerievan- denberge.nl/contact Blauwe cirkel in vierkant, piets- janke fokkema. Na 3 maanden mogen wij je weer ontvangen. Om dat te vieren, zijn er nu enorme aanbiedingen, k SCHERPER DAN SALE SCHERPER DAN op de hele Morres Collectie woon- en slaapmeubelen Vraag naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38