II 8 ZEELAND GEDICHTEN OP STRAAT, VLINDERS EN KAARTEN Het zijn de kleine dingen die het doen. Neem nou dat gedicht op de weg bij een speeltuin in Terneuzen. Of de kaarten die krantenbezorgers in Goes bij mensen in de bus stoppen. Of de vlinders die nu in Terneuzen opduiken, ook met gedichtjes. Ze doen veel met mensen. Als Yvette Selles uit Ter neuzen deze week nietsvermoedend haar dagelijkse rondje door de buurt loopt, ziet ze ineens een gedicht. Midden op de weg, bij de speeltuin aan de Geul straat. Ze staat stil en laat de woor den op haar inwerken: 'Ik stroom liefde als balans in jouw leven'. Ondertekend door: de Zeeuws- Vlaamse dichter. Bam, dat komt aan. ,,Ik werd er heel blij van", vertelt Yvette. ,,Wat zijn mensen toch creatief. Soms zie je van die beschilderde stenen en nu kwam ik zo'n gedichtje te gen, en heel toevallig even later ook zo'n vlindertje. Ook met een gedichtje. Zo mooi dat mensen er toch iets leuks van proberen te BRIEVEN Westerschelde We lezen steeds meer over het vergroten van de toegestane diep gang voor schepen die naar Ant werpen varen (krant 16 maart). 1200 meter Antwerpse kademuur wordt nu al vernieuwd om deze schepen, getijde-onafhankelijk, te ontvangen. Een sprong in diep gang van 13,5 meter (2012) naar 16 meter nu. De politiek, de Schel- decommissie, de milieuclubs zijn stil terwijl er eerder in de Staten (Joan van Burg) gesteld is dat het vergroten van de toegestane diep- gang kan leiden tot verdere ont- poldering. Willen we dit? Hoe past dit in de afspraken die er lig gen? J. W. Minderhout, Vlissingen Exitpoll Op de avond volgend op de ver kiezingen kwam D66 op een to taal aantal van 23 zetels. Een winst van 4. De exitpoll kwam snel na de sluitingstijd van het stemmen met de prognose voor D66 met een aantal van 27 ze tels. De foutmarge, zoals werd aangegeven, mocht +2 tot -2 be dragen. De partij is nu, tenzij er nog een wonder geschiedt, uitge komen op 23 zetels. In concreto een verschil van 4. Het dubbele dus wat de exitpoll-geleerden voorspeld hadden. Een misreke ning derhalve van 100 procent, indien men uitgaat van de plus marge. Dit betekent dat een exit poll net zo grillig is als de echte verkiezing. P. van Wijnen, Kloetinge 1,5 meter Het valt mij steeds weer op dat in politiek Den Haag zo gemakkelijk wordt omgegaan met de corona- regels. Ook door bewindslieden. Ze geven elkaar een elleboogje, maar 1,5 meter afstand is dat echt niet. De club van Eerdmans (JA21) vierde de uitslag zeer uitbundig met omhelzingen, knuffels alsof er geen regels bestaan. De ge wone burger kan nauwelijks ver gaderruimte vinden om op af stand te vergaderen omdat we an ders met te veel te dicht op elkaar zouden zitten. In winkels moet worden gepast en gemeten om op de vierkante meter 1, 2 of 3 klan- ten binnen te laten. Over terras sen al helemaal niet gesproken. Is het Binnenhof een plek voor vrij spel? Siem Huisman, Goes Bedrijfsterreinen Geen kavels meer op de Bevelan- den. De gemeente Kapelle wil niet achterblijven met uitbrei ding van bedrijventerreinen. Met schimmigheid wordt omgeven waar deze moeten komen. Het is blijkbaar een wedstrijd geworden tussen gemeenten wie het groot ste bedrijventerrein kan aanleg gen. Volgens wethouder Herselman is hij (citaat) 'naast wethouder, vooral ondernemer'. En nee ver kopen, dat kan in zijn beleving niet. Gaan de prioriteiten van de heer Herselman als ondernemer niet ten koste van goed wethou- derschap? Je hebt als volksverte genwoordiger ook wel eens nee te incasseren en je moet transparant zijn in de beslissingen die je neemt. Corry van der Wal, Kapelle Column De column Schrikbeeld van Wendy Wagenmakers (krant 23 maart) vond ik zeer treffend. De gemeenten kunnen er geen ge noeg van krijgen en offeren in derdaad veel te veel kostbare ruimte op voor nog meer parken. Bovendien is het onbegrijpelijk dat er zoveel recreatiehuizen ge bouwd mogen worden met de huidige stikstofproblemen. Het woningtekort in Nederland is nij pend en de bouw van woonwij ken komt daardoor alleen nog maar meer in het gedrang. Gerda Mulders, Terneuzen maken in deze niet al te vrolijke tijd." De woorden beuren haar op. ,,Ze geven een gevoel van saamhorig heid. Zo van: we doen het samen." En, zegt ze, het is ook wel heel mysterieus. ,,Want ja, wie schrijft zoiets dan op hè? De Zeeuws- Vlaamse dichter... Zou het een man geweest zijn, een vrouw, een jonger of juist een ouder iemand? Woont-ie in de buurt, is het de buurman of heeft iemand die mijn foto geliked heeft op Facebook het misschien zelf daar geschreven?" Nog zo'n spontane actie, deze keer in Goes. Als Wim Machielse (78) 's ochtends de PZC uit de bus haalt, ligt er een kaartje met een gedicht bij. ,,Dat doet zoveel hè", reageert hij. „Hoeveel? Dat kan ik niet onder woorden brengen." De actie tovert in elk geval een grote glimlach op het gezicht van Wim. We wilden mensen een hart onder de riem steken En niet alleen op dat van hem. Ook op dat van zijn vrouw en alle an dere bewoners van het apparte mentencomplex waar ze wonen. ,,Een actie waarvan je echt blij wordt, een die hoop geeft in een lastige tijd. Nee, we zitten zeker niet in de put, mensen met een be drijf hebben het zwaarder. Wij proberen zo goed en zo kwaad als het gaat door te leven, maar dit doet echt wat." En nee, de kaart gaat zeker niet bij het oud-papier. ,,Deze bewaren we." Maar wie zitten er nou achter? Diana Krijger is een van de initia tiefnemers van de kaartenactie in Goes. Samen met een compagnon en bezorgers hebben ze vierhon derd kaarten in bussen van kran tenlezers gestopt. ,,We wilden mensen een hart onder de riem steken", zegt Diana. ,,We hebben allemaal wel onze moeilijkheden met de klok en de andere maatre gelen." Extra aandacht De kaarten hebben ze vooral bij ouderen bezorgd, ook in verpleeg huizen. ,,Die mensen hebben net dat beetje extra aandacht nodig." Diana krijgt dan ook veel positieve reacties. ,,Sommigen hebben een bedankje aan hun brievenbus ge hangen of bezorgers positief aan gesproken. Ook hebben mensen gebeld om te bedanken. Fijn om te horen dat het zoveel goeds doet met mensen." En wie is nou toch de Zeeuws- Vlaamse dichter? Is het wel een dichter? Jazeker. Patrice Domeni- que Troost uit Terneuzen heeft verschillende dichtbundels ge schreven. ,,Het idee is dat mensen in het voorbij lopen even stilstaan en dan een warm gevoel krijgen." Nee, hij gaat het gedicht niet uit leggen. ,,Het is maar net in wat voor bui je bent, welk gevoel je er bij krijgt. Dat is juist het mooie van gedichten." Dat het gedicht op straat mensen raakt, vindt hij prachtig om te horen. ,,Het is een kroon op mijn werk. Echt heel mooi. Dat geeft me energie om er nog eens een op straat te schrij ven zaterdag 27 maart 2021 GO Even stilstaan voor een warm gevoel Jeffrey Kutterink Terneuzen/Goes U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Patrice Domenique Troost bij zijn gedicht op straat in Terneu zen. Hij is blij dat het mensen raakt: ,,Het is een kroon op mijn werk. Echt heel mooi." FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE - Diana Krijger, een van de initiatiefnemers van de kaartenactie in Goes Vlindergedichtje bij de Otheense Kreek in Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36