II Parkeren in Veere wordt toch minder duur 7 GROTE KERK VEERE EXPOSITIE MET NIEUWSTE TECHNOLOGIEËN De oude Wolfert van Borsele wordt weer tot leven gewekt. Deze Heer van Veere (1245-1299) gaat over een maand of vier a vijf bezoekers van de Grote Kerk van Veere virtueel alles vertellen over het leven in de middel- eeuwen en over zijn familieleden. ze zelfs zo slecht dat het niet meer mogelijk was ze te restaureren. Zo dat ze voor onbepaalde tijd wer den opgeslagen, onzichtbaar voor iedereen. Maar tot vreugde van wethou ders Chris Maas (PvdA/GL) en Pieter Wisse (CDA) blijkt dat het We gaan de beelden niet restaureren maar wel repareren toch mogelijk is ze weer tentoon te stellen. ,,We gaan ze niet restaure ren maar wel repareren", aldus Wisse. ,,Zodat ze binnen tentoon gesteld kunnen worden." Dan worden ze onderdeel van de expo sitie in de Grote Kerk waar eeu- wenoude verhalen via de nieuwste technologieën tot leven worden gebracht. Wisse verwacht daar veel van. Deze Wenckebachbeelden zijn echter niet de enige beelden van de Dames en Heren van Veere. In museum De Schotse Huizen staan de oorspronkelijke beelden van deze machthebbers die in de mid deleeuwen zijn gemaakt. Ze waren begin vorige eeuw zo slecht dat beeldhouwer Ludwig Oswald Wenckebach opdracht kreeg nieuwe te maken. Helaas ge bruikte hij daarvoor een erg zachte steen waardoor de tweede set in 2012 uit de nissen verdween. ,,Maar straks staan er weer zeven nieuwe beelden als de gemeenteraad daar mee akkoord gaat", aldus Maas. Wanneer die weer over het Markt van Veere uitkijken is nog niet bekend. Als de gemeenteraad akkoord gaat moet er eerst een beeldhouwer worden gekozen en moet zij of hij aan de slag. Volgens beleidsambtenaar Suzanne de Kanter zal die beeldhouwer op zoek moeten naar de juiste harde steen zodat de Dames en Heren het wat langer in de buitenlucht uithouden dan de beelden van Wenckebach. Ook moeten ze 'een sterke gelijkenis tonen' met de middeleeuwse beelden. ,,Wencke- bach gaf enigszins zijn eigen draai aan zijn beelden. Nu willen we weer dat ze op de oude originelen lijken." Cultuurhistorisch stadje Maas en Wisse hopen dat de ge meenteraad akkoord gaat met het plan om de lege nissen weer te vullen met drie Dames en vier He ren. Volgens hen zullen ze de aan trekkelijkheid van Veere als cul tuurhistorisch stadje alleen maar versterken. Nu nog ligt het zand stenen beeld van Wolfert veilig opge borgen in een houten kist in de kerk samen met zes familieleden. Deze zoge noemde Wenckebachbeelden stonden van vanaf 1934 tot mei 2014 in de nissen van het oude stadhuis van Veere. Het gaat om vier Heren en drie Dames van Veere, stadsbestuurders uit de Bourgondische tijd. In 2012 werden de beelden van Hendrik II van Borsele en zijn vrouw Janna van Halewijn, hun zoon Wolfert VI van Borsele en zijn vrouw Charlotte van Bourbon Montpensier, dochter Anna van Borsele met haar man Philips van Bourgondië en hun zoon Adolf van Bourgondië uit de nissen ge haald omdat ze er slecht aan toe waren. Ze brokkelden af waardoor het gevaar bestond dat een arge- loze voorbijganger getroffen werd door een stenen hand van een van de Dames of Heren van Veere. Op het moment van weghalen leken De jaarkaart voor parkeren langs de Veerse kust gaat geen 150 maar 100 euro kosten. En de inwoners van Domburg, Veere en Zoutelande moeten geen twee maar één cent per minuut betalen als de visite vanaf 1 april in hun straat parkeert. Met die wijzigingen probeert het dagelijks bestuur van de gemeente Veere de inwoners tegemoet te ko men die de afgelopen weken mas saal lieten weten grote bezwaren te hebben met het nieuwe parkeerbe leid dat op 1 april ingaat. Wethouder Pieter Wisse (CDA, verkeer) maakte de wijzigingen gistermiddag bekend. Hij vertelde dat het college niet doof is voor wat er leeft. ,,Daarom komen we tege moet aan een aantal bezwaren." Hij denkt dat door die maatregelen de gemeente per jaar zo'n 100.000 euro minder ophaalt via het be taald parkeren. College wil geen uitstel Eind vorig jaar ging de gemeente raad akkoord met het invoeren van betaald parkeren langs de Veerse kust. Op die manier wil de ge meente ervoor zorgen dat de dag toerist meer bijdraagt aan de voor zieningen. Er waren bezwaren te- gen dat plan, onder andere van de recreatiesector en ondernemers. Zij vreesden dat Veere zich met 'te We zijn niet doof voor signalen uit de samenleving hoge parkeertarieven' uit de markt prijst. Ook de voltallige oppositie van Lijst Van Kervinck, SGp/cu en VVD vindt dat Veere te hoge tarie ven vraagt en het betaald parkeren langs de kust te snel invoert. Werk gevers en oppositie pleitten voor uitstel, een meer evenwichtig par keerbeleid en meer draagvlak. Het Veerse college wil echter niets weten van uitstel. ,,Maar we passen het beleid op onderdelen aan", aldus Wisse. Hij denkt dat Veere weer op en top een gastvrije gemeente is als er voor een jaar kaart voor de goedkoopste terrei nen geen 150 maar 100 euro wordt gevraagd. Lager wil hij niet gaan omdat met dat bedrag de kosten van het huren van het parkeerter rein zijn gedekt.Hij geeft ook aan dat er veel klachten waren over te veel betalen voor het ontvangen van visite. ,,Dat hebben we gehal veerd." Draagvlak Hij laat ook de bordjes verwijder- den waarop staat dat er 50 euro be taald moet worden om te parkeren in de bebouwde kom van Zoute- lande. ,,Die zorgen voor te veel mis verstanden. Die hangen daar om er voor te zorgen dat bezoekers parke ren op de terreinen waar ze maar 12 of 14 euro per dag moeten betalen." Het college gaat ook onderzoeken of werknemers van bedrijven uit de kernen kunnen parkeren in woon straten. ,,We gaan kijken of er stra ten zijn waar er voldoende ruimte is." Op voorhand geeft hij aan dat het moeilijk zal worden om die ruimte in Domburg te vinden. ,,Maar wie weet." Hij hoopt dat het met deze maat regelen lukt om weer een breed draagvlak te vinden voor het par keerbeleid. zaterdag 27 maart 2021 Beelden krijgen een tweede leven Charlotte van Bourbon Mont- pensier toen ze nog in een nis stond. FOTO LEX DE MEESTER Emile Calon Veere M De wethouders Pieter Wisse (l) en Chris Maas voor het oude stadhuis in Veere met de lege nissen. foto dirk-jan gjeltema -Pieter Wisse, wethouder Oktober 2012 werden de Heren en Dames van Veere uit hun nissen gehaald. FOTOLEX DE MEESTER Het Veerse college past het par keerbeleid op onderdelen aan. Wethouder Pieter Wisse: ,,We zijn niet doof voor signalen uit de samenleving." Emile Calon Domburg - Pieter Wisse, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35