c* na de lockdown Aantal huwelijken op Zeeuwse bodem sinds corona flink gedaald Gedichten op straat Weer trainen in vertrouwde hal De eerste lockdown heeft niet alleen negatieve gevolgen gehad. Negen maanden later kregen we in Zeeland te maken met een geboortegolfje. Er werden veertig kinderen meer geboren dan normaal.zeeland5 Voorbijgangers worden er blij van Binnensporters willen naar binnen Esme Soesman Zierikzee Werden in 2019 nog 1522 huwelij ken op Zeeuwse bodem gesloten, in 2020 waren dat er 1381. In 2021 blijft de teller vooralsnog steken op 821. Dat gaat dan zowel om bruidsparen die hun jawoord al hebben gegeven (ruim 90) als om stellen die van plan zijn dat dit jaar nog te gaan doen. Dat aantal kan in de loop van het jaar dus zowel stijgen als dalen. De eerste afzeggingen zijn al bin nen, melden 'huwelijksleveran ciers' als dj Jean-Paul Kotoun uit Brouwershaven en babs (Buitenge woon Ambtenaar van de Burger lijke Stand) Bianca Noomen uit Kloetinge. Veel hangt af van het al dan niet versoepelen van maatregelen, blijkt uit getallen van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek). Toen vo rig jaar het aantal bruiloftsgasten medio maart tot maximaal dertig werd beperkt, zag je de cijfers direct kelderen. In de weken daarna trouwden gemiddeld bijna de helft minder stellen dan in dezelfde pe riode in 2019. Horeca cruciaal Een rondje langs Zeeuwse onder nemers die actief zijn in de trouwe rij leert dat veel van hen het al dan niet open gaan van de horeca als cruciaal zien voor de trouwcijfers. Dat is ook het moeilijkste onder deel om last minute mee te schui ven. ,,Het kiezen van een locatie en 2020 zou juist een topjaar worden. Mooie getallen doen het altijd goed een datum is lastig, omdat je niet precies weet hoe de situatie is. Maar komen mensen hier binnen, dan speelt dat niet. Een trouwpak is het minst stressvol. Dat kun je ook al tijd aan", zegt Johan van Westen van mannenmodezaak Van Westen in Zaamslag. In Zeeland stapten in 2020 uit eindelijk 1381 paren in het huwe lijksbootje. Opmerkelijk is dat in vijf van de dertien gemeenten zelfs iets meer mensen dan het jaar er voor die sprong waagden. Zij gre pen mogelijk hun kans toen er in de zomer nét even wat meer mogelijk heden waren. Ook stellen met een kind op komst en mensen die niet mogen samenleven zonder kerke lijke bevestiging zetten het al ge plande feest sneller door. Het jaar 2020 beloofde juist een toptrouwjaar te worden. Mooie ge tallen doen het altijd goed, weet Kotoun: ,,En even jaren doen het beter dan oneven." Marjanne Min- derhoud en haar dochters Natascha en Angela Jacobse namen drie jaar geleden bruidswinkel Merrie Mie over en werkten zelfs doelbewust naar dat topjaar toe. ,,We dachten: In Zeeland trouwden vorig jaar 1381 paren we gaan een paar jaar lang heel veel leren en onze eigen draai aan de zaak geven. Dan kunnen we in 2020 knallen." Hoewel de laatste persconferen tie nog steeds geen uitweg biedt, zijn de drie positief. ,,We staan op scherp. Als de boel losbarst, kunnen we dat hebben." 1% I zaterdag 27 maart 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 ZEELAND12 Fors minder bruiloften in2020 Er is in Zeeland fors minder ge trouwd in coronajaar 2020. En het ziet ernaar uit dat die aantal len dit jaar nóg verder dalen. - Jean-Paul Kotoun, dj Bijlage Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29