24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Hoe gaat het? Goed, altijd maar goed. Nooit eens minder of slecht. Waarom is dat? Humor Een goed verhaal moet eerst grappig zijn, is de overtuiging van de makers van Zondag metLubach (ZML). „Wij maken geen journalistiek, maar wij zijn parasitaire comedians", stelde Lubach eerder in Een podcast over Media. Lubach haalt - vooral in de eerste seizoenen, maar later ook nog - talloze BN'ers in zijn programma, zoals Eva Jinek, Arie Boomsma, Emile Roemer en Jeroen Pauw die als drugskoerier optreedt. Er zijn vaste rubrieken zoals techexpert Salaman der Klöpping - een pratende hand pop - als parodie op Alexander Klöp- ping en Lubach plakt, knipt, ver bouwt en maakt filmpjes die de wereld overgaan, zoals de Ameri kaanse wapenziekte NRA (Nonsensi cal Rifle Addiction), maar ook het wei nig kritische interview van Eva Jinek met Hillary Clinton. Altijd speelt Lu- bach met taal. Bekendste voorbeeld zat in zijn Trump-filmpje: 'U heeft de debuutjaar van Zondag metLubach (op 9 november) 13 SEIZOENEN heeft Zondag met Lubach straks gedraaid is het jaar waarin ZML winnaar wordt van de Gouden Televizier-Ring Trump Towers, wij hebben Lee To wers'. Over het Lubach-effect ge sproken: een jaar na dat filmpje wer den twee torens in Rotterdam ver noemd naar Lee Towers. Onthullingen ,,Ga even staan als je nog nóóit van TTIP hebt gehoord.'' Een paar hon derd man - ja, precoronatijdperk, toen kon dat nog - staan op. Arjen Lubach grapt tegen een eenzame, zit tende man: ,,Als u blijft zitten, mag u het komen uitleggen.'' Nou liever niet, want het blijkt ingewikkelde kost. Lubach geeft een kort hoorcol lege: TTIP is het handelsverdrag van Europa met de VS. Tegenstanders vrezen dat alleen grote bedrijven zul len profiteren van het openstellen van de handel. Ook is er de vrees dat er straks allerlei producten op de Eu ropese markt komen die nu niet zijn toegestaan - maar wel in de VS - zo als vlees met hormonen. De uitzen ding leidt tot een politiek debat en groot verzet. Sinds 2016 liggen de on derhandelingen stil. Het is een van Misschien had ik het niet goed gezien. Daarom heb ik hem gisterochtend nog een keer bekeken. Wie weet maakte een nachtje verschil. Maar nee. Elke keer als ik de Lucky TV van afgelopen donderdag afspeel, zie ik blijkbaar een heel ander filmpje dan de hysterische massa op Twitter die om het hoofd van Sander van de Pavert schreeuwt omdat hij het 12-jarige slachtoffertje van Bilal en Oussama zogenaamd een dolk in de rug zou steken. Ik vond het juist een tamelijk ingenieus filmpje voor Lucky's doen. Meestal vind ik ze flauw en de moeite van het blijven hangen op RTL 4 niet waard. Maar hierin bekritiseerde Van de Pavert ondubbel zinnig de beslissing van zijn eigen werkgever - de re dactie van Beau - om dader Bilal een platform te ge ven om uit te huilen en zo zijn carrière te redden. Waarbij hij Beau neerzette als de mensenredder die we kennen uit zijn daklozenprogramma's, compleet met fruitmandje. En tegelijk was het een venijnige parodie op de rapcultuur, zoals Van de Pavert Bilal aankleedde met engelenvleugels op zijn rug, zingend over 'dollo' en 'piepelientje'. Want dit is toch hoe het vaak gaat met rappers, doorgaans jongens met te weinig verstand die in korte tijd te veel geld en aandacht krijgen en nul begeleiding? Vroeg of laat gaan ze in de fout, ma ken daar een nummer over waarin ze zogenaamd boete doen, dat dan miljoenen keren gestreamd wordt. Misschien nog een documentaire op Video land erbij, waarin zo'n getormenteerde ziel mag ver tellen wat voor moeilijke jeugd hij heeft gehad. En dan is hij ineens weer de held. Idioot, maar waar. Kijk naar Boef. Uit de wagonlading boze tweets destilleer ik dat veel mensen boos zijn omdat hij met woorden als 'piepelientje' potentiële pesters van het 12-jarige jon getje nieuwe munitie zou geven. Ik vind het lief meegedacht, maar pubers hebben daar echt Lucky TV niet voor nodig. Die zijn uit zichzelf honderd keer creatiever. Het enige dat je kunt zeggen is dat het filmpje deels achterhaald was, doordat Bilal uiteindelijk toch niet aanschoof toch bij Beau. Hadden ze de afsluiter daarom moeten skippen? Inmiddels is het filmpje door alle ophef overigens wél offline. Ik hoor cabare tiers alweer huilen over censuur in hun podcasts. Het toeval wil dat ik het niet eens op alle punten met Van de Pavert eens ben. Ik had Bilal graag aan tafel bij Beau gezien. Om hem door het tv-scherm in de ogen te kunnen kijken. Heeft hij echt spijt van wat hij heeft gedaan en is er nog enige hoop voor de toekomst? Of spijt het hem enkel dat zijn carrière naar de gallemiezen is? In dat geval gun ik het hem dat hij de rest van zijn leven papiertjes prikt in het plantsoen, met zijn eigen piepelientje uit zijn broek. En mocht hij ooit besluiten over deze 'donkere epi sode' een liedje te maken, laat hem dan eerst nog eens goed naar deze Lucky kijken. Vanaf volgende week kijkt Angela de jong even geen tv, omdat ze een galblaasoperatie ondergaat. Boycot voor Bilal Wahib Radiozenders FunX, 3FM en Qmusic laten de muziek van Bilal Wahib voorlopig niet meer horen na het incident rondom Wahib op Instagram. Daarbij vroeg Wahib een jonge jongen zijn geslachts deel te laten zien. zaterdag 27 maart 2021 Edison voor Opposites De Edison Pop Oeuvreprijs gaat naar The Opposites, voor hun doorzet tingsvermogen. Na enkele jaren afwezigheid gaven ze in 2019 een ver- rassingsoptre- den. Een optre den op Low lands ging door corona niet door. Arjen Lubach zwaait morgen af met zijn satirische nieuwsprogramma Zondag met Lubach. Wat we gaan missen? Zijn onthullingen, muziek en humor. ,,U heeft de Trump Towers, wij Lee Towers.'' Quote van de dag Dennis Jansen Hanneke van Houwelingen ZML IN CIJFERS Hysterie RADIO MUZIEK Afscheid Zondag met Lubach: een goed verhaa moet grappig z - Van Simon Keizer mogen mensen kritischer naar zichzelf kijken, zegt hij op Instagram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24