Zege op Letland niet automatisch een revanche Van de Looi eist reactie sentiment rond Oranje in recordtijd omsloeg 19 Spelers komen met statement Frenkie de Jong was er daags na de blamage in Istanboel al duidelijk over. In zijn hart zou hij nu het liefst tegen een land als Italië spe len. Of tegen een ander aanspre kend team van goed niveau. Want als Oranje vanavond van Letland wint en dinsdag ook van Gibral tar, dan is dat de normaalste zaak van de wereld. Het zijn geen wedstrijden waarmee je een sentiment kantelt of een slechte smaak wegspoelt. En nieuwe perspectieven voor het EK worden al helemaal niet aan geboord tegen Letland, de num mer 136 van de FIFA-wereldrang- lijst. ,,Wat we moeten doen is ge lijk heel veel energie erin gooien en een hoog niveau halen'', aldus De Jong. ,,Dat het beter moet dan tegen Turkije is iedereen duide lijk.'' In de Johan Cruijff Arena hoe ven de spelers de inspiratie van avond niet alleen puur uit zichzelf QATAR ORANJE Programma g te halen. Voor het eerst in bijna anderhalf jaar is er ook weer eens publiek bij een Oranje-interland. Tegen Estland in november 2019 was dat voor het laatst zo. Nu zul len er zo'n 5000 supporters zitten in het kader van een Fieldlabtest. ,,Het is leuk en ik ben toch wel be nieuwd wat voor energie dat geeft'', zegt Frank de Boer. De ver wachting is dat de bondscoach met een paar wisselingen komt in zijn basiself. Davy Klaassen erin op het middenveld zou kunnen. Net als een andere samenstelling van de aanvalslinie. De opdracht is om vanavond veel mankracht bij het doel van de tegenstander te brengen. En te zorgen voor veel beweging en loopacties om de Letten kapot te spelen. Eerder had Luuk de Jong onder De Boer een basisplaats thuis te gen Bosnië en Herzegovina, toen Oranje erin slaagde vroeg te sco ren, waarna het een gemakkelijke avond werd (3-1). ,,Ik kijk per wed strijd wat het elftal nodig heeft. Dat zal tegen Letland niet anders zijn'', zegt De Boer, die deze week hoorde en las dat Memphis Depay zijn voorkeur uitsprak voor het spelen als centrale spits. De Boer: ,,Ik denk dat het belangrijk is dat je luistert naar spelers, naar waar ze zich prettig bij voelen. Maar het hangt ook van tegenstanders af waar op het veld Memphis de meeste invloed heeft. En dat laat ste is het belangrijkste uitgangs punt, dat lijkt me duidelijk.'' ,,We moeten niet denken dat het wel even goed komt", aldus Van de Looi, die zinspeelt op basis plaatsen voor Sven Botman en Cody Gakpo. Jong Oranje opende het EK woensdag met een pover gelijk- spel tegen Roemenië. ,,Zeker de avond zelf na die wedstrijd was er teleurstelling", merkte Van de Looi. ,,Vooral het spel aan de bal was onder ons niveau. Dat neem je mee, net als de stand in de poule." Die is na de remise meteen zor gelijk. Jong Duitsland kan de Ne derlandse beloften op de rand van een uitschakeling brengen. Is het daarom 'do or die' tegen de ooster buren? ,,Je weet dat je niet moet verliezen, want dan heb je het wellicht niet meer in eigen hand. Dat betekent dat we minimaal ge lijk moeten spelen." toe geeft. De wedstrijd tegen Tur kije was woensdag zwaar onder maats, slap en ongeconcentreerd, waardoor Oranje zichzelf meteen op achterstand zette in de WK- kwalificatie: 4-2. De reflex in het land was met een sarcastisch: het Nederlands elftal gaf op het veld dus tóch een statement af om niet naar Qatar te hoeven. Een grapje dat tot in wer kelijk alle uithoeken van het inter Het publiek klaagt en foetert dat het een aard heeft. Het krediet is flinterdun net werd herhaald. En wie de laat ste dagen 'Frank de Boer' intoetste op pakweg Twitter of Instagram, verzoop in de schampere opmer kingen en de bijtende kritiek. Deels is dat van alle tijden. Bondscoaches liggen immer onder het vergrootglas van miljoenen Nederlanders, voetballers ook. Maar het verschil met het tijdperk Ronald Koeman is onmiskenbaar. De Boers voorganger had het aura om kritiek op voorhand buiten de deur te houden. Alleen al de toon van de vragen bij persconferenties is nu anders. Het rumoer over het niet selec teren van Wout Weghorst past precies in dat plaatje. De spits van Wolfsburg maakte in de afgelopen twee seizoenen steeds minimaal zestien doelpunten in de Bundes- liga, maar een heel groot item was zijn afwezigheid bij Oranje eigen lijk nooit. Inmiddels kun je het uittekenen: bij elk teleurstellend resultaat kun je erop wachten dat de naam van Weghorst opduikt. Onder Danny Blind was dat ook altijd zo: eindeloos ging het op persconferenties over spelers die er niet bij waren, tot Bas Dost of Erik Pieters aan toe. Het verschil met het hardnekkig falende Oranje van destijds: dit Nederlands elftal heeft alles nog te bereiken en te winnen. De meeste spelers zijn jong en worden ver moedelijk alleen nog maar beter. Er staat een EK voor de deur, nor maal gesproken met drie thuis wedstrijden en volop perspectief. Ook richting het WK van 2022 is er sportief gezien nog weinig re den tot paniek. Dat betekent ook dat de sfeer weer razendsnel kan omslaan, want zo opportunistisch werkt dat in voetbal en al hele maal in de nationale stemming rondom Oranje. Als het EK in juni begint met een zege, de zon schijnt, het WK in Qatar weer even toekomstmuziek is en het vaccinatieschema eindelijk op koers ligt, loopt het land ongetwij feld weer razendsnel in een polo naise achter het Nederlands elftal aan. Tot die tijd wordt het, om met Mark Rutte en Hugo de Jonge te spreken, doorbijten. 'whataboutism': als de Oranje-in ternationals zich uitspraken tegen het ene onrecht (racisme) waarom dan niet tegen het andere (ge schonden mensenrechten)? En als ze zo nodig een televisiepro gramma wilden boycotten, waarom dan niet een WK waar zo veel doden zijn gevallen? De Boer is nooit een redekun stenaar geweest, maar de bonds coach maakte er dinsdag en giste ren met moeite het beste van, wij zend op de veel grotere verant woordelijkheid van bonden en po litiek. Ook Wijnaldum zocht on gemakkelijk naar de juiste woor den - en raakte aan het eind van de persconferentie in discussie met ESPN-verslaggever Pascal Kam perman, ergens in het midden tus sen een babylonische spraakver warring en opgekropte frustratie. Het was tekenend voor het alge hele ongemak. Terecht of niet, Wijnaldum voelde zich in het nauw gedreven en beet van zich af, met nóg meer controverse tot ge volg. Het tafereeltje paste ook in een wat breder perspectief: van Nederland als een land van steeds extremere tegenstellingen, van ontsporende discussies en polari satie. Een land ook van algeheel chagrijn en korte lontjes, na een jaar van lockdowns en corona maatregelen. Tegen die achter grond is het dankbaar afgeven op een voetbalelftal, zeker als dat elf tal daar op het veld alle aanleiding zaterdag 27 maart 2021 GO Het Nederlands elftal zoekt vanavond revanche voor de valse start in de WK-kwalifica- tie. Maar Letland-thuis is geen interland waarmee je in één keer een slechte smaak weg spoelt. Maarten Wijffels Zeist ZEIST Na de Duitsers en de Noren komt ook het Ne derlands elftal vanavond met een statement over WK-organisator Qatar. De spelers zullen rond het duel met Letland aandacht vra gen voor de mensenrech tensituatie in dat land. ,,We hebben erover gediscussi eerd en vinden de eerste thuiswedstrijd een goed moment. Jullie zien wel wat het statement wordt'', zei verdediger Matthijs de Ligt. Vandaag 18.00 uur Nederland - Letland Dinsdag 20.45 uur Gibraltar - Nederland Stand gespeeld w v pt (v-t) 1 Noorwegen 1 1 0 0 3 (3-0) 2 Turkije 1 1 0 0 3 (4-2) 3 Montenegro 1 1 0 0 3 (2-1) 4 Letland 1 0 0 0 (1-2) 5 Nederland 1 0 0 0 (2-4) 6 Gibraltar 1 0 0 1 0 (0-3) Bondscoach Erwin van de Looi beseft dat Jong Oranje zich vanavond, in het tweede groepsduel op het EK met Jong Duitsland, geen neder laag meer kan permitteren. Johan Inan Boedapest helemaal weg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19