Talent van Thijs is onbetaalbaar Van liefdevol omarmd naar weggehoond: hoe 18 WK-KWALIFICATIE NEDERLAND - LETLAND ,,De vibe is goed'', zegt Memphis Depay over Oranje. Maar om het elftal heen ligt steeds meer chagrijn op de loer. De ploeg is plotseling zijn knuffelfactor kwijt bij het publiek. Hoe kan dat? COLUMN SJOERD MOSSOU Een soort Jasper Cillessen dus, qua stijl en uit straling een type-Buffon, maar dan met één arm. Thijs is 26 jaar, freelance journalist en suppor ter van NAC. Op het oog hebben we best wat gemeen, maar Thijs heeft een uniek en onbe taalbaar talent dat bijna niemand anders be heerst, namelijk: het leven altijd van de zonnig ste kant bekijken. Thijs is nooit cynisch. Hij klaagt nooit, hoog uit moppert hij wat over het spel van NAC. Hij brandt geen mensen af op sociale media. Ik heb hem nog nooit sikkeneurig of chagrijnig gezien. Hij heeft een droogkomisch soort zelfspot, ook dat nog. Gevleugeld, tragikomisch zinnetje: ,,Ik heb zo vaak kanker gehad dat ik het niet meer op één hand kan tellen.'' Afgelopen week kreeg hij voor de achtste keer slecht nieuws. Wéér kanker, een uit zaaiing in de longen deze keer, maar Thijs riep al zijn vrienden monter op om 'vooral niet te gaan zitten sip- pen'. De zon scheen. Het leven was te mooi om te treuren. Op de foto nam Thijs al vast een biertje op de goede afloop. Proost. Het was zo'n berichtje waar je eerst verdrietig van wordt, maar daarna toch ook vrolijk. We hadden er nota bene net weer een week vol cha grijn en oneindig gezever opzitten. We dramden over een bondscoach die niet zo goed uit zijn woorden kwam, en over een voet baller die niet zei wat we wilden horen. We mopperden over dit, we miepten over dat, we zeverden over zus en we zeurden over zo. Die was hypocriet, de volgende was laf, Pietje had een dubbele moraal en Jantje was een vieze vuile zakkenvuller. Iedereen had schuld, be halve wij. Thijs zou minister moeten worden, ik weet niet precies van wat, koning of president mag ook, maar hoe dan ook: ons land zou er ongelooflijk van opknappen. Acht keer kanker, nooit klagen. En wij maar zeiken. Acht keer kanker, nooit klagen. En wij maar zeiken over Oranje en de avondklok De Leeuw gaat naar Groningen Hiddink begint met zege Letland Nederland ESSAY Om met het goede nieuws te be ginnen: op weg naar een eind- toernooi zeggen sentimenten vrij weinig. Er zijn genoeg voorbeel den van teams die in een sfeer van diepgeworteld negativisme naar een EK of WK toewerkten en daar alsnog heel succesvol waren. Argentinië in 1986, het Neder lands elftal in 2014: er werd in ei gen land niets van ze verwacht, maar ze glorieerden dwars tegen de stroom in. Precies het omge keerde gebeurt ook geregeld met het WK van 1990 en het EK van 2012 als typisch Nederlandse voor beelden. Toch is er juist bij dit Neder lands elftal iets aparts aan de hand. Een team dat kort geleden nog massaal en liefdevol werd omarmd als een frisse generatie internatio nals, is verworden tot een bol- werkje dat ergernis oproept bij het brede publiek. Een enkele neder laag tegen Turkije (4-2) bleek woensdagavond alweer genoeg voor een nationale staat van diep cynisme en chagrijn. Sociale me dia zijn lang niet altijd een ade quate graadmeter, traditionele media ook niet per se, maar de al gemene tendens over dit Oranje is vrij helder: het publiek klaagt en foetert dat het een aard heeft. Het krediet is flinterdun. Matthijs de Ligt had gisteren amper aangekondigd dat Oranje een statement wil maken over het WK in Qatar of er was alweer volop kritiek: het statement kwam veel te laat. Het statement was op voorhand al niet sterk genoeg. En: Het interesseert die zakkenvullers toch allemaal niets. Spelers die kortgeleden nog als een 'New Wave' werden gekoes terd, worden online steeds vaker weggehoond. Frank de Boer leidde Oranje in de voorlaatste interland tegen Italië nog naar een prima 1-1 gelijkspel, met een aangepaste tac tiek die uitstekend uitpakte, maar de bondscoach is inmiddels weer een soort nationale pispaal. Op zoek naar een verklaring voor die sfeer valt er van alles tege lijk samen. De invloed van sociale media in het algemeen, de wisse lende prestaties, complexe maat schappelijke discussies die opeens het voetbal zijn binnengeslopen, algeheel coronachagrijn, een bondscoach die al vanaf zijn aan stelling ter discussie stond, blessu- releed, het genoemde WK in Qa tar, populisme én alledaags oppor tunisme. Neem alleen al aanvoerder Ge- orginio Wijnaldum. Dik een jaar geleden nog een geliefde knuffel voetballer, die het in november 2019 hartstochtelijk opnam voor Excelsior-speler Ahmad Mendes Moreira. In Zeist sprak Wijnaldum zich fel en waardig uit tegen ra cisme, volgend op het beruchte in cident in Den Bosch, sprekend met vuur in de ogen. De tendens toen: wat mooi, een voetballer die praat zonder meel in de mond. In anderhalf jaar tijd is Wijnal- dum echt geen ander mens gewor den, maar ondertussen is de voet baller het middelpunt van een compleet ander soort dynamiek. In september 2020 barstte er een mediarel los rond Johan Derksen en rapper Akwasi, waarna de spe lers van Oranje een boycot aan kondigden tegen Veronica Inside. Een kwestie die het publiek rigou reus verdeelde, synchroon aan de bredere, verhitte maatschappelijke discussie over racisme in de sa menleving. En toen kwam daar nog de kwestie Qatar bij, bij de start van een nieuwe kwalificatiereeks. Het beruchte schandaal-WK dat vol gens de Britse krant The Guardian al aan 6.500 arbeidsmigranten het leven kostte, maar dat eind vol gend jaar gewoon door zal gaan. Hoewel mensenrechtenorgani saties een boycot afraden, leeft in beperkte kring in Nederland de roep om principieel weg te blijven bij het WK. Per land verschilt het levende sentiment daarover enorm. Landenteams zoals Noor wegen en Duitsland vroegen deze week aandacht voor de mensen rechten in Qatar met speciale shirts, maar in bijvoorbeeld België is er vooralsnog amper aandacht voor. Bij de persconferentie van de Rode Duivels werd er deze week niet één vraag over gesteld. Hoe dan ook ligt het thema na drukkelijk op het bord van de Ne derlandse spelers. Deels komt dat ook voort uit een klassiek staaltje zaterdag 27 maart 2021 y @sjoerdmossou Ukent Thijs Kroezen misschien niet, maar Thijs is al jaren de eerste keeper van het Nederlands amputatie-elftal. Toen de doktoren vorig jaar voor de zevende keer kanker constateerden in zijn lichaam, zei Thijs meteen precies het omgekeerde van wat ik dacht. ,,Ik ben een geluksvogel'', zei Thijs. ,,Want ik leef nog.'' We zeikten en we zanikten over de avond klok. We vloekten tijdens Turkije - Neder land. We schamperden over het gepruts van een minister met een A4'tje - en over Hugo de Jonge, uiteraard. We zuchtten dat de meivakan tie naar Spanje weer niet door kon gaan, en dat we nog steeds niet naar het terras mochten. Maar toen was daar dus Thijs, de keeper van het Nederlands amputatie-elftal. Onbewust veegde hij de stront en de drek van onze brillen glazen, net zolang tot we weer iets helderder konden zien. VOETBAL FC Emmen- aanvaller Michael de Leeuw (34, foto) stapt aan het einde van het sei zoen over naar FC Gro ningen, de club waar voor hij eer der 137 duels voetbalde. Zijn contract bij Emmen liep af. De Leeuw speelt sinds 2018 bij Emmen, hij speelde ook in Amerika bij Chicago Fire. VOETBAL Guus Hiddink (74,foto) heeft met Curagao zijn eerste WK kwalificatie wedstrijd tegen Saint Vincent en de Grenadines met 5-0 ge wonnen. Hid- dink neemt het morgen met de ploeg van Curagao, de nummer 76 van de we reldranglijst, op tegen Cuba in het neutrale Gua- temala-Stad. Krediet opeens o a 0) Sjoerd Mossou Zeist Johan Cruijff Arena, Amsterdam Arbiter: Stéphanie Frappart (Fra) Vanaf linksboven: Oranje trainde gisteren, de teleurstel ling bij Memphis Depay in Tur kije, Matthijs de Ligt en een on deronsje tussen Frank de Boer en captain Georginio Wijnal dum. FOTO'S ANP/PRO SHOTS Vermoedelijke opstellingen FIFA WORLD CUP Qotmr2022 Vandaag, 18.00 uur NP01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18