O \^m c IRENE VAN DEN BERG 14 In sectoren waar veel vrouwen werken, zorg en onderwijs, komt tekort aan personeel WINKELS ONLINE PLATFORM $0 @ivandenberg Deze week kreeg ik nogal wat berichtjes van de beste stuurlui. Aanleiding was mijn vorige column, waarin ik be schreef dat ik er een verband zit tussen mijn inkomen en het aantal dagen dat mijn dochtertje (niet) naar school toe kan. Als de juf ziek is of mijn dochter een snotneus heeft, kan ik als zzp'er minder wer ken. De beste stuurlui vinden dat ik mijn man maar overal voor op moet laten opdraaien, 's avonds moet werken of mijn dochtertje vaker naar opa en oma moet brengen. Maar nog veel belangrijker, ik moet niet piepen. Ik wilde een man, werk en een kind en nu moet ik gewoon mijn bek houden en op de blaren zitten. Iemand ver woordde het zo: kinderdagverblij ven en scholen zijn de ideale in stanties om je kind heen te schui ven als jij en je man willen werken. Maar als dat in deze coronatijd niet lukt, moet je een vangnet regelen en niet gaan zeuren dat je keuze voor een kind consequenties heeft voor je werk. Het woord 'schuiven' verklapt direct wat deze persoon van kin derdagverblijven vindt. Maar in de woorden 'willen werken' zit net zo goed een mening, zij het subtieler. Dat één ouder - lees de man - werkt, is logisch. Dat moet om de rekeningen te kunnen betalen. Maar als beide ouders werken, dan is dat omdat de vrouw ook zo nodig een carrière wil. Daarom voel ik de behoefte om uit te leggen dat het geen overbo dige luxe is dat moeders werken. En dan het liefst meer dan twee dagen in de week. Door de vergrijzing zal de potentiële beroepsbevolking, het aantal mensen in de werkbare leeftijd dus, de komende decennia fors afnemen. Het hoogtepunt van de vergrijzing wordt in 2040 ver wacht, wanneer ruim een kwart van de Nederlandse bevolking 65 jaar of ouder is. Tegenover iedere 65-plusser staan dan nog maar twee werkenden. Het UWV waarschuwt dat in een toenemend aantal sectoren perso- neelstekorten gaan ontstaan, waar onder het onderwijs en de zorg. Niet toevallig twee sectoren waarin veel vrouwen werken, maar dan vaak parttime, zodat ze niet het ver wijt krijgen dat ze hun kinderen te vaak naar de opvang schuiven. Als kinderen vaak thuis moeten blijven omdat er geen vervanging is voor een zieke juf, bestaat het risico dat ze een leerachterstand oplopen. Het leidt er bovendien toe dat ouders, vaak moeders, minder kunnen werken waardoor er een vicieuze cirkel ontstaat. En de desastreuze gevolgen van personeelstekort in de zorg hebben we het afgelopen jaar allemaal mo gen ervaren. Extra problematisch is dat de vergrijzing aan de ene kant leidt tot een grote uitstroom van personeel, terwijl aan de andere kant de vraag naar zorg hierdoor juist toeneemt. In deze coronatijd worstelt ieder een met zijn eigen problemen. Daarom gun ik de beste stuurlui hun geheven vingertje. Maar ik hoop wel dat er in het nieuwe kabi net kapiteins op het schip komen die het voor moeders gemakkelijker maken om meer te werken. Want het is niet alleen in het belang van vrouwen zelf dat ze werk en zorg beter kunnen combineren, maar van de hele vergrijzende maat schappij. Arcelor Mittal Euro commercial Properties Philips Grand Vision Slagers, bakkers en bloemisten en kappers maken online geen kans tegen giganten als bol.com. Maar lokale webshops als Lokaal Ideaal in Zwolle bieden hun de kans de krachten te bundelen „Zeker in coronatijd kwam dit voor mijn onderneming op het ideale moment.'' Zwolle/Nieuw-Vennep wolle is de uitvalsbasis van Lokaal Ideaal, het platform dat begin dit jaar is opgericht door Maarten Zijlstra en Meynald Weerman. Vijfendertig winkeliers - zoals bakkers, slagers, bloemisten en kappers - maken gebruik van de col lectieve webshop en bezorgdienst. ,,Zie ons als een soort Picnic voor plaatselijke winkeliers. De klant be stelt op één site zijn boodschappen bij een of meerdere ondernemers en wij halen - altijd met de bakfiets - de bestellingen op bij de winkels en bezorgen die bij de mensen thuis'', vertelt Maarten Zijlstra, directeur van Lokaal Ideaal. ,,Vorig jaar zomer verhuisde ik van het centrum naar de rand van Zwolle. Toen merkte ik dat de drempel om 'even' naar een winkel te gaan een stuk hoger is als je niet meer om de hoek woont. Zeker nu we door de lockdown gewend zijn geraakt aan het online bestellen van onze spul len. Dat consumentengemak wilde ik ook voor ambachtswinkels bewerk stelligen.'' En dus ging de Zwollenaar aan de slag met het bouwen van een digitaal platform voor zijn favoriete winkels. „Kleine ondernemers hebben niet de tijd, het geld of de technische kennis om een goede webshop te runnen en producten thuis te bezorgen. Dat is voor de meesten ook niet rendabel. Maar de e-commercemarkt groeit en wordt steeds belangrijker. Daarom willen we hen helpen om hun klan ten met hetzelfde gemak producten te laten bestellen als bij bol.com of Wehkamp.'' Het platform regelt de technische zaken, presentatie van producten, promotie van de site, de bestellingen en de bezorging. Deelnemende win- We willen bestellen bij kleine winkels net zo makkelijk maken als bij bol.com of bij Wehkamp keliers betalen Lokaal Ideaal 10 pro cent aan commissiekosten per bestel ling. Sam Haqparast, eigenaar van Sam's Foodboutique in Zwolle, is een van de winkeliers die zich bij de club zaterdag 27 maart 2021 Werkende moeders zijn keihard nodig Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. GO Staalbedrijf pro fiteert van toe genomen opti misme over economische opleving. Cijfers vastgoed fonds met focus op winkels vielen beleggers mee. Medisch techno logiebedrijf levert in. Was in trek door verkoop tak huishoudelijke apparatuur. Optiekketen beleefde roerige week en mag worden overge nomen door EssilorLuxottica. o c Webshop voor bloemetje én onsje gehakt Sanne Schelfaut - Maarten Zijlstra, Lokaal Ideaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14