II Reynaertcollege beste in debat in het Duits Nieuwbouwhuis in Cadzand kopen als tweede woning kan nog steeds 6 AARDENBURG SCHOLIEREN BOUWEN ONDERKOMEN VOOR BIJEN EN LIEVEHEERSBEESTJES Bijen, oorwurmen en lieveheers beestjes hebben een héél riant onderkomen gekregen bij fruitteeltbedrijf Flikweert in Aardenburg. Leerlingen van basisschool Op Dreef bouwden er twee enorme insectenhotels. We willen dat mensen zien waar we de insecten voor nodig hebben zaterdag 27 maart 2021 Sophie Stockman Aardenburg Twee insectenhotels, van een meter tien bij een meter twintig, staan sinds deze week midden in de bloe- menpluktuin van fruitteeltbedrijf Flikweert in Aardenburg. De ho tels zijn voorzien van bordjes waar 'bijzonder' en 'kom er bij' opstaat, met een knipoog naar belangrijke bewoners van het nieuwe onder komen: de bijen. De hotels hebben een prominente plek gekregen en dat moet ook, zegt Patricia Flik weert. ,,We willen mensen en na tuur samenbrengen en een bood schap meegeven: dankzij de na tuur hangt er fruit aan de bo men. We willen dat mensen zien waar we de insecten voor nodig hebben." Die kennis wil Patricia ook graag aan kinderen doorgeven. ,,Elk jaar komen er klassen naar hier, we vinden dat zelf heel belangrijk. Je merkt wel dat het nieuw is, als je erover vertelt." Bijvoorbeeld dat oorwurmen en lieveheersbeestjes nuttig zijn en de luizen in de Groep 7 en 8 van basisschool Op Dreef uit Aardenburg bouwden twee grote insectenhotels bij fruitteeltbedrijf Flikweert. Patricia Flik weert (r) vindt het belangrijk dat leerlingen weten hoe belangrijk insecten zijn. foto carlo ultee boomgaard eten. ,,Ze weten vaak wél dat bijen nodig zijn. Wij sti muleren de metselbij, een heel ac tief bijtje dat geen angel heeft. Dat stelt kinderen wel gerust." Bamboestokjes Door heel de boomgaard hangen er al kleine insectenhotels. ,,In de pluktuin zie je ze niet, omdat ze verspreid in de bomen hangen. Ik was daarom op zoek naar een groot hotel, maar kon dat niet vin den." Het idee ontstond om dat zelf te bouwen met kinderen. Pa tricia vroeg leerlingen uit groep 7 en 8 van basisschool Op Dreef om mee te helpen, voor een leuk en leerzaam uitje. ,,We hebben fruit- kisten minder diep gemaakt, vak jes gemaakt en elk vakje gevuld met materiaal." Insecten kunnen zich verschansen in dennenappels, bamboe, perenhout, houtsnippers en leem. ,,Bijen kruipen in de bamboestokjes en lieveheers beestjes en oorwurmen vinden een dennenappel bijvoorbeeld weer fijn." Een oproep die Patricia onlangs deed voor dennenappels had effect. ,,Ik werd overspoeld met dennenappels. We hebben -Patricia Flikweert, fruitteler daarom een tweede hotel ge maakt." Twee uur werd er ge bouwd aan de onderkomens. ,,De leem, een soort zanderige klei, hebben de kinderen zelf gemaakt." Het fruitteeltbedrijf heeft ver schillende soorten appels en peren en sinds vorig jaar ook de bloe- menpluktuin, in combinatie met fruit. ,,De tuin begon met bloem- stroken die we twee jaar geleden hebben ingezaaid voor bijen. De pluktuin was vorig jaar een suc ces." De tuin gaat naar verwach ting half juni het tweede seizoen in. Ze kunnen het beste debatte ren van alle scholen in Neder land, en nog in het Duits ook. Vier vwo-leerlingen van het Reynaertcollege uit Hulst wonnen gisteren de (online) fi nale van een debatteerwed- strijd Duits. Sophie Stockman Hulst Wouter Blanckaert, Vincent Ver meulen, Lotte Verstraeten en Febe Verelst wonnen de Debattierwett- bewerb Deutsch. De competitie wordt voor middelbare scholen ge houden door de Vereniging van Le raren in Levende Talen en het Goe the Instituut Nederland. Het vier tal werd met zeven andere scholen geselecteerd voor deelname en de batteerde zich naar de finale. ,,We hebben heel veel geoefend, argu menten gezocht en vertaald'', ver telt Lotte. Ze namen het op tegen een school uit Hilversum en debatteerden over de stemgerechtigde leeftijd. ,,De juryvergadering duurde een uur omdat het echt nek-aan-nek was." Het team van het Reynaert- college, samengesteld door docent Gorik Hageman, kwam als win naar uit de bus. ,,De jury zei dat we onze argumenten goed hadden uitgezocht en dat het leek alsof we in de politiek zaten!" Cadzand krijgt er acht nieuw bouwhuizen bij aan de Maria- straat. Die mogen niet toeris tisch worden verhuurd maar kunnen nog wel als tweede wo ning worden gekocht. Tot grote frustratie van de Sluise opposi tiepartijen. Sophie Stockman Cadzand-Dorp Op de plek van het voormalige tuincentrum Schuttershof komen acht huizen. Schuttershof sloot in 2010 en een nieuw tuincentrum op die plek was geen optie, de aanrij- route gaat recht door het dorp. De eigenaar wil de bestaande woning opknappen en de oude schuren en kas slopen. Het gaat om een stuk grond van zo'n duizend vierkante meter, waar acht levensloopbesten- dige woningen op komen met een eigen garage. In het bestemmings plan staat dat de huizen niet be doeld zijn om er tweede woningen van te maken, maar voor perma nente bewoning van 'eigen bewo ners' of mensen die naar Cadzand verhuizen. Te duur voor starters In de praktijk blijkt dat lastiger: wie zo'n woning koopt mag die ook ge woon als tweede woning gebrui ken. Het ligt nu wel vast dat toeris tische verhuur op die plek niet mag. Oppositiepartijen SP, PvdA, Groen Links en D&T konden zich niet vinden in het plan, dat het nog steeds mogelijk maakt om een huis als tweede woning aan te schaffen. Ook het soort huizen dat wordt ge bouwd, in een duurder segment dan starters zich kunnen veroorlo ven, leidde tot kritiek en kantteke ningen. ,,Het ziet ernaar uit dat deze woningen worden gekocht door rijke beleggers die het als tweede woning kopen. Wij zien de meerwaarde voor Cadzand niet", zei Robert Evers (Pvda). Aan star ters wordt wel gedacht, zei wethou der Peter Ploegaert. Er ligt een ini tiatief op tafel voor starterswonin- gen aan de Erasmusweg. 'Bijzondere' hotels in pluktuin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 141