p*»- if Pfizer-vaccin mag minder koud worden bewaard r Groen licht voor Leidse vaccinmaker iT73 NIEUWS 13 CORONA VACCINATIE Ondiepe neustest vanaf 4 april liI zaterdag 27 maart 2021 AMSTERDAM De GGD'en stoppen vanaf 4 april met de diepe corona- neustest bij kinderen. Vanaf dat moment krijgen kinderen tot twaalf jaar een ondiepe neustest, samen met een keel- test. De meeste van de 25 GGD'en gebruikten tot nog toe de diepe neustest en keel- bemonstering. Volgens een woordvoerder van de overkoepelende brancheorganisatie GGD Ghor wordt gehoor gegeven aan een oproep van (kinder)artsen om de corona- teststaafjes niet zo diep in de neuzen van de kinderen te steken. Het resultaat van een ondiepe test is vergelijkbaar met die van een diepe test, al dus de deskundigen. ,,Waar het minder invasief kan, is dat alleen maar fijn'', stelt de woordvoerder. In de zieken huizen is het kortere staafje al volop in gebruik. Het gebrui ken van deze kinderstaafjes biedt voldoende zekerheden over besmettingen. CLICK AND COLLECT [9 Het wordt weer drukker in de stad, zoals hier in Den Haag, doordat er gewinkeld kan worden via het click and collect- systeem. foto robin utrecht PARIJS Het vervalsen van testuitslagen vormt een bedreiging voor de volksgezondheid Rechter veroordeelt twee mannen tot een taakstraf omdat ze met een valse coro- natestuitslag wilden vliegen. Dierenartsen gaan ook prikken in Frankrijk In Frankrijk kunnen ook tandartsen en dierenartsen worden ingeschakeld bij de vaccinaties tegen het corona virus. De Hoge Autoriteit voor de Gezondheid (HAS) in het land breidt het aantal be roepsgroepen dat mag inen ten in de vaccinatiecampagne verder uit. Daarmee zou het tempo van de campagne kun nen worden opgevoerd. De HAS schat dat met tandartsen, dierenartsen en apothekers er nu 250.000 extra mensen be schikbaar komen om in te en ten. ff u Coronatesten Test met iets uitgesteld armband Recordaantal doden Italië Het Pfizer/BioNTech-vaccin mag in de toekomst ook op een tem peratuur tussen de 15 en 25 gra den onder nul worden bewaard. Dat heeft het Europees Medicijn Agentschap gisteren bekendge maakt. Sander van Mersbergen Amsterdam Met de aanpassing van de bewaar- temperatuur komt toediening door huisartsen van het Pfizer/BioN Tech-vaccin een stap dichterbij. Het RIVM gaat onderzoeken of Neder land daar later dit jaar toe over kan gaan. Huisartsen hebben een belang rijke rol in het vaccinatiepro gramma. Ze zijn onder meer aange wezen om mensen tussen de 60 en 64 in te enten, evenals mensen met het syndroom van Down of mor bide obesitas. Dat gebeurt met het AstraZeneca-vaccin. De levering daarvan is tot nu toe onvoorspel baar en bleef meermaals achter bij de verwachtingen. Het Pfizer/BioNTech-vaccin, dat wel in constante hoeveelheid wordt aangeleverd, werd tot nu toe niet geschikt geacht voor decentrale toediening. Dit omdat het bewaard moest worden op een temperatuur van 60 tot 90 graden onder nul. Fa ciliteiten waarin vaccins zo koud kunnen worden opgeslagen zijn in Nederland beperkt. Daarom wordt het middel alleen op centrale loca ties toegediend, hoofdzakelijk door de GGD. Bewaaroptie Door de goedkeuring van het EMA komt er nu ook een andere bewaar- optie. In plaats van het vaccin voor lange tijd in de extreem koude koel cel te bewaren, mag het nu ook voor twee weken op de temperatuur van een 'standaard farmaceutische vrie zer' worden bewaard, stelt het EMA. Die temperatuur is 15 tot 25 BioNTech/Pfizer moet zeer koud worden bewaard. foto robin utrecht graden onder nul. Het EMA ver wacht dat de goedkeuring er voor zorgt dat de distributie van het vac cin hierdoor versneld kan worden. Een woordvoerder van het RIVM beaamt dat dit extra mogelijkheden biedt. ,,Je zou nu een flink aantal vaccins bij een apotheker neer kun nen zetten, zodat de huisarts daar telkens een aantal flaconnetjes uit kan halen. Wellicht is dat iets voor later in het tweede kwartaal en voor in het derde kwartaal, als er minder schaarste aan vaccins is. Dat zoeken we nu uit.'' Voorlopig moeten de huisartsen dus nog putten uit de voorraad van het AstraZeneca-vaccin. Die is vooralsnog beperkt, en zorgt daarom voor een grote logistieke uitdaging. Per regio wordt een aan tal vaccins toegewezen; het vaccin maakt als het ware een reis door Nederland. Inmiddels hebben alle 63- en 64- jarigen in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Limburg die dat willen een prik gehad, stelt een woord voerder van de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV). Ook men sen met het Down-syndroom en morbide obesitas in die provincies hebben de kans gehad. In Gelderland zijn ze met deze doelgroepen 'op een haar na' klaar, in Utrecht en Flevoland zijn ze druk bezig. In Zuid-Holland en Drenthe hebben de huisartsen de bestellin gen inmiddels de deur uit gedaan. Friesland, Groningen, Noord-Hol land en Overijssel volgen daarna. ,,We hopen binnenkort te horen wanneer'', stelt de LHV-woord- voerder. Als de ronde door het land eenmaal voltooid is, begint die weer opnieuw. Dan zijn de 61- en 62-jarigen aan de beurt. Zorgpersoneel De beschikbare Pfizer-vaccins wor den tot nu toe gebruikt voor het vaccineren van zorgpersoneel en voor de oudste Nederlanders. Mo menteel zijn mensen tussen de 75 en 79 jaar oud aan de beurt. Daarna volgen de leeftijdsgroepen daaron der. Naar verwachting wordt in Ne derland dit weekend de grens van 2,5 miljoen prikken overschreden. De ambitie is om iedereen die dat wil voor 1 juli in elk geval één prik te geven. Na maanden van onduidelijkheid mag het Leidse Halix eindelijk coronavaccins gaan produceren voor de geplaagde farmaceut AstraZeneca. In de gloednieuwe fabriek in de sleutelstad worden iedere maand vijf tot zes miljoen doses geproduceerd. David Bremmer Leiden Door de vaccinruzie tussen de Eu ropese Unie en farmaceut AstraZe- neca is het vergrootglas afgelopen weken steeds meer op de Leidse vaccinfabriek van Halix komen te liggen. Al in april vorig jaar trad het Leidse bioscience bedrijf toe tot het door de Britse universiteit van Ox ford geleide consortium dat aan het coronavaccin van AstraZeneca werkte. De inbreng van het Nederlandse bedrijf beviel, want vier maanden De gloednieuwe fabriek van Halix in Leiden. foto xxx later sloten Halix en AstraZeneca een overeenkomst, waarbij Halix één van de twee plaatsen op het Eu ropese vaste land werd waar het vaccin zou worden geproduceerd. De deal met AstraZeneca is een groot succes voor het jonge bedrijf, dat volgend jaar pas tien jaar oud is. Halix werd in 2012 door HAL Al lergy opgericht, de van oorsprong Haarlemse ontwikkelaar van anti- allergiebehandelingen zag grote kansen in de productie van medi cijnen en vaccins. Die inschatting bleek juist, inmiddels telt Halix tachtig medewerkers en daar bleef het niet bij: in 2018 ging de spade de grond in voor een gloednieuwe fa briek van 6700 vierkante meter groot. Tot wel zes miljoen doses produ ceert Halix maandelijks aan de Tin- bergenweg op het Bio Science Park. Voor de duidelijkheid: Halix ontwikkelt het felbegeerde goedje dus niet zelf, zoals het op een steen worp gelegen Janssen Vaccines wél doet. Het maakt ze als subcontrac tor in opdracht voor farmaceuten, net zoals VDL in Born auto's maakt voor andere autofabrikanten. GO BERLIJN UTRECHT Duitsland stelt de Het UMC Utrecht verplichte corona- doet onderzoek testen voor alle in- naar een slimme komende vliegtuig- armband die in reizigers enkele ROME een vroeg stadium dagen uit. In plaats al een besmetting van morgen wordt met Covid-19 kan de maatregel pas signaleren. Het dinsdag ingevoerd, Het coronavirus gaat om de Ava- meldt gezond- heeft in Italië ge- armband, die nor- heidsminister Jens leid tot de grootste maal gesproken Spahn. De autori- sterfte sinds de wordt gebruikt teiten willen de Tweede Wereld door vrouwen om luchtvaartmaat- oorlog. Vorig jaar de vruchtbaarheid schappijen en an telde het land het te monitoren. De dere betrokkenen hoogste aantal armband meet meer tijd geven overledenen na continu tempera- voor de voorberei- 1945, met ruim tuur, hartslag en dingen. 100.000 doden. ademhaling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13