Tim Akkerman gaat avondje akoestisch knallen in De Stulp Af en toe boodschappen doen voor iemand met bijstandsuitkering mag Klimmen op grote hoogte aan het Veerse Meer 7 BewuSD is 'best tevreden' Marcel Modde Zierikzee De gemeenteraad schaarde zich donderdag achter een petitie van BewuSD die door ruim zevenhon derd mensen werd ondertekend. Daarin wordt gevraagd tot het uit roepen van de klimaatnoodtoe stand, in navolging van Amster dam, Utrecht, Haarlem en ruim tweeduizend andere regio's we reldwijd. Maar een noodtoestand uitroepen in een gebied waar de Watersnoodramp van 1953 nog vers in het geheugen ligt, gaat verschil lende fracties net even te ver. De betekenis achter die beladen term wordt wél omarmd. En dus erkent nu ook Schouwen-Duiveland dat 'het klimaat een kritieke situatie schept met hoge prioriteit' en er 'dringend bijkomende maatrege len moeten worden getroffen'. Watersnoodramp ,,Door de term noodtoestand zelf niet te hanteren, plaats je jezelf niet in die mondiale beweging. Dat vinden wij jammer. Toch een gemiste kans", zegt Bosma. ,,Je moet ook een voorbeeld durven stellen. Het had onze gemeente ten aanzien van deze wereldwijde problematiek steviger op de kaart kunnen zetten. Maar aan de andere kant geeft Schouwen-Duiveland ook wel aan dat het niet alleen bij symboolpolitiek moet blijven. Ze zijn bereid tot daadwerkelijke actie binnen dit vraagstuk. Dat is de winst." Onder meer het idee van coali tiepartij LSD om een klimaatregis seur aan te stellen, spreekt Bosma zeer aan. ,,Je praat vaak over hele complexe zaken die kunnen bij dragen aan het tegengaan van de klimaatverandering. Zo'n regis seur kan zorgen dat al die verschil lende lijnen bij elkaar worden ge bracht. Op andere plekken gebeurt dat al." Milieuwethouder Ankie Smit (GroenLinks) krijgt tot het najaar de tijd verschillende opties op een rij te zetten, om sturing te geven aan het eigen klimaatbeleid. Dan moet ook het kostenplaatje van deze extra inspanning duidelijk worden. Voor de uitvoering kun nen mogelijk fondsen in Den Haag en Brussel worden aangesproken. Videoclip BewuSD gaat ondertussen verder met het voorbereiden van nieuwe acties, teneinde zoveel mogelijk mensen te betrekken bij dit onder werp. In Zierikzee wordt in sep tember een videoclip opgenomen waaraan zo'n tweeduizend kinde ren en oudere inwoners van het ei land zullen deelnemen. De bedoe ling is deze 'klimaatanimatie' te vertonen op de internationale kli maattop in Glasgow in november. ,,We willen de wereld laten zien dat we ons vanuit Schouwen-Dui- veland ook bezig houden met het klimaat", zegt Bosma. ,,Dat wordt iets heel groots en visueel aantrek kelijk." Aan de clip doen ook Zeeuwse muzikanten mee. Zanger en gitarist Tim Akkerman komt vanavond Renesse in vuur en vlam zetten. Zijn akoestisch optreden in Bar De Stulp wordt live uitgezonden op StulpTV. De stream is gratis. ,,Er staat een heel gevarieerde set list met eigen werk, maar ook toffe covers klaar", meldt Tim Ak kerman. Kijkers en luisteraars kunnen inloggen op twitch.tv/stulptv. De uitzending begint om 20.00 met een uur lang muziek van Akkerman zelf. Hij is de oude leadzanger en gitarist van de Haagse band Di-rect en sinds maart 2009 soloartiest. Verzoeken Om ongeveer 21.00 uur begint er vanuit de Stulp een onlinequiz met dikke prijzen. Om 23.00 uur pakt Akkerman zijn gitaar weer op om verzoeken te spelen. Bar De Stulp in Renesse is geen onbe kende plek voor de muzikant. ,,Ik ken eigenaar Roy Lanser goed. Mijn ouders hebben een vakan tiehuisje in Burgh-Haamstede. Met mijn kinderen zit ik vaak in Zeeland. In mijn jeugd heb ik vele zomers doorgebracht bij mijn opa en oma in Westkapelle. In Zee land is er altijd dat vakantiege voel", aldus Akkerman. Geste Het optreden in De Stulp is een geste van de muzikant aan de ei genaren, maar ook praktisch in gegeven. ,,Livestreams verzorgen is een kostbaar dingetje om zelf te doen. Nu wordt het allemaal ge regeld. Ik zit straks lekker in de kroeg te pingelen, ben even weg uit mijn eigen Haagse omgeving en we bieden muziekliefhebbers gratis muziek aan. Wat wil je nog meer?" Marcel Modde Zierikzee De kwestie kwam eind vorig jaar aan het licht doordat een vrouw uit Wijdemeren te horen kreeg dat ze ruim 7000 euro moet terugbetalen, omdat haar moeder af en toe bood- schappen voor haar deed. De lande lijke verontwaardiging was groot, maar wettelijk was er volgens de ge meente geen andere keus. De Tweede Kamer besloot tot aanpas sing van de strenge regels. Steeds meer gemeenten scharen zich ach ter die versoepeling. Deze aanpassing geeft 'mensen de mogelijkheid om een familielid of vrienden financieel een steuntje in de rug te geven'. „Passend binnen een samenleving waarin we omkij ken naar elkaar", aldus SP-raadslid Reint Laan. ,,Hierdoor kan wellicht voorkomen worden dat inwoners dieper in de schulden komen." De motie maakt de weg vrij voor giften tot 100 euro per maand voor 'levens- middelen en gebruiksvoorwerpen'. De VVD stemde als enige tegen de oplossing. De weerstand van de fractie zit in de vraag of het geld ver antwoord wordt gebruikt, verklaart Margo Lemsom. ,,Het is een sympa thieke motie. Maar wanneer is iets verantwoord en wanneer niet? Als oma een keer een pak luiers of fles voeding geeft, omdat dochter die maand geen geld heeft om die te ko pen. Wat als die zelfde dochter geen geld meer heeft, omdat het is uitge geven aan alcohol of drugs. Is het dan nog steeds verantwoord? Gaan wij bepalen welke keuzes mensen maken en ofwij dat de juiste keuzes vinden? Dat kan toch niet onze be doeling zijn." boorden van het Veerse Meer kunnen waaghalzen zich bin nenkort op grote hoogte uitle ven. Bij Kanoa in Wolphaarts- dijk wordt momenteel een klimpark aangelegd. Een indrukwekkende toren van twintig meter hoog vormt straks de blikvanger van dat klimpark. Hij is deze week overeind gezet. De palen we gen tot wel 2700 kilo. De toren heeft verschillende platfor men en is straks het beginpunt van vier klimparcoursen die in hoogte variëren van vier tot twaalf meter. De routes lopen voor een deel door het bosge bied waaraan het recreatiecen trum ligt. ,,Maar mensen heb ben straks ook een prachtig uitzicht over het Veerse Meer'', zegt Sylvie van Loon van Ka- noa. De parcoursen zijn ruim hon derdvijftig meter lang en gaan als het ware van platform naar platform. Daartussen zitten al lerlei uitdagende hindernis sen. De echte waaghalzen kunnen vanaf de toren ook nog een vrije val van 18 meter maken. Twee lange tokkelba- nen over het water maken de attractie compleet. zaterdag 27 maart 2021 Raad belooft extra inzet voor klimaat Ook al noemen ze het nu dan niet letterlijk een noodtoestand op Schouwen-Duiveland, de ge meente heeft wél toegezegd extra maatregelen te zullen nemen tegen de klimaatveran dering. Dat op zich is al pure winst, vindt voorzitter René Bosma van stichting BewuSD. ,,De zeespiegelstijging staat hier nu hoe dan ook duidelijk op de politieke agenda. Dus al met al zijn we toch best tevreden." Gerrit van Loon Renesse Mensen met een bijstandsuitke ring van de gemeente Schou- wen-Duiveland hoeven niet lan ger bang te zijn dat ze worden gekort, omdat ze boodschappen hebben gekregen. De raad gaat mee met het initiatief van de SP- fractie in de Tweede Kamer om een totaalbedrag van 1200 euro aan giften toe te staan. WOLPHAARTSDIJK Aan de Renesse is voor zanger Tim Akkerman geen onbekende plek. foto melissa scharroo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 138