II 12 NIEUWS RESTAURATIE KATHEDRAAL De Notre-Dame wordt herbouwd. Eén Fransman zoekt daarvoor tweeduizend bomen. Makkelijk? Nee. ,,We hebben 17 miljoen hectare aan bos in Frankrijk.'' Philippe Gourmain stapt uit zijn Volvo, trekt zijn tweedjasje en stropdas recht en doet de achter klep van zijn SUV open. Daar ligt een enorm stuk doorgezaagde boom. Hij trekt een overjas aan, verwisselt zijn nette schoenen voor groene laarzen - er zit al wat modder op - en stapt dan met ferme tred het bos in. In zijn hand houdt hij het wa pen van elke geoefende bosbe- heerder: de schuifmaat, maar dan wel maatje XXL. Om de diameter van eeuwenoude bomen te me ten. ,,Ik ben de afgelopen tijd langs alle belangrijke Franse bossen ge reisd. Ik denk dat ik tussen de 5000 en 8000 kilometer heb afge legd.'' Gourmain is officieel belast met de taak om bomen uit te zoeken voor de Notre-Dame. De kathe draal in Parijs brandde op 15 april 2019 voor een groot deel af. Ook de torenspits vloog in brand en stortte naar beneden. ,,Voor het herbouwen van de torenspits heb ben we duizend bomen nodig. En voor het herstel van het kerkschip zelf nog eens duizend bomen'', vertelt hij, wandelend door het domein van het beroemde kasteel van Chambord, vlak bij de Loire. Die tweeduizend bomen vinden is geen sinecure. ,,We hebben 17 miljoen hectare bos in Frankrijk!'' Dat is vier keer de totale opper vlakte van Nederland. Het bos van Chambord is 'maar' 5000 hectare. Gourmain zoekt een eik, want die zijn het sterkst. ,,Ik doe het niet helemaal zelf, hoor. Bosbeheerders in heel het land hebben lijsten gekregen van wat we zoeken. Met de lengte en de dikte.'' Notre-Dame-boom In Chambord heeft de lokale bos- beheerder op twee eiken een roze streep gezet. Die zijn potentieel geschikt. Gourmain bestudeert de eerste boom, voelt eraan met z'n handen en zet z'n schuifmaat erte gen. ,,Mwah'', klinkt het ontevre den. ,,Er zit een lichte bocht in de stam. Daar kun je dus geen rechte balk uit zagen met de lengte die we nodig hebben.'' Dus loopt hij door, naar de tweede geselecteerde boom. Dit is geen twijfelgeval, dit is een Notre- Dame-boom, dat ziet hij meteen. De schuifmaat gaat om de stam: ,,70 centimeter doorsnee.'' Hij kijkt naar boven. ,,Ik denk wel dat er een lengte in zit van 7 meter.'' Gourmain pakt zijn papieren er bij. Het zijn lange lijsten met alle lengtes en diktes van de bomen die nodig zijn. En bij elk type boom staat een nummer. Op een andere kaart is de torenspits tot in detail uitgetekend en daar staan de nummers bij met strepen en pij len: welk type balk wMr komt in de toren. 130 jaar oud De uitgekozen eik van 7 meter be landt met z'n beperkte lengte waarschijnlijk aan de voet van de torenspits. ,,Ik denk dat de boom zo'n 130 jaar oud is'', vertelt Gour- main, terwijl achter hem ketting zagen, hamerbijlen en een handje vol metalen wiggen worden klaar gelegd. ,,De oudste die we tot nu toe hebben omgezaagd voor de Notre-Dame was in het Bercé-bos, tussen Le Mans en Tours. Die boom was tussen de 220 en 240 jaar. Die is dus 'geboren' rond de Franse Revolutie. En de langste die we tot nu toe hebben gekapt was ongeveer 20 meter.'' Dat de nieuwe torenspits van hout gebouwd zou worden, was Mwah... Er zit een lichte bocht in de stam. Daar kun je dus geen rechte balk uit zagen met de lengte die we nodig hebben niet meteen een uitgemaakte zaak. Na de brand in de kathedraal, twee jaar geleden, zei president Emma nuel Macron: ,,Misschien kunnen we wel aan eigentijdse architec tuur denken.'' De Franse ontwerper Anthony Séjourné stelde voor de spits te vervangen door een lichtstraal tot in de wolken. Architect Alexandre Chassang presenteerde een bouw werk van glas dat leek op een wol kenkrabber én een ruimteschip. Op sociale media kwam het pu bliek met voorstellen voor wat er op het dak van de kerk moest ko men, variërend van een windmo len tot een taco-restaurant. Gratis In 2020 werd de knoop doorge hakt. Een nationale commissie toog aan het werk, een 'hoofdar chitect' schreef een rapport en president Macron ging akkoord. De toren moest precies worden zoals hij in de 19de eeuw was ge bouwd, met 500 ton aan hout en 250 ton aan lood. De Franse bosbranche kwam meteen in actie. Boseigenaren en overheden stelden voor om gratis alle tweeduizend benodigde bo men beschikbaar te stellen. ,,Er is veel hout nodig, maar het gaat echt maar om een fractie van wat jaar lijks wordt omgezaagd'', vertelt Gourmain in het bos van Cham- bord. Hij reageert op kritiek van onder meer milieuorganisaties. Een petitie tégen het kappen van bomen voor de kathedraal werd al door meer dan 40.000 Fransen on dertekend. ,,Dit is ecocide, een boom hoort bij ons erfgoed, onze aarde loopt gevaar'', schrijven ze. Gourmain betwist dat. ,,Nor- maal wordt in Frankrijk elk jaar 2,2 a 2,4 miljoen kuub aan eiken gekapt voor normaal gebruik. Voor de torenspits is 3000 kuub nodig: dat is 0,1 procent van het totaal. Het is verwaarloosbaar.'' Hij zet een paar stappen naar achteren, want twee boswachters zijn druk bezig. De één haalt een kettingzaag door de stam van de geselecteerde eik, de ander slaat de wiggen diep in de gezaagde ope ning. Het kraakt en beweegt en dan stort de eik met een enorm ka baal neer. ,,Die gaat naar een zage rij'', legt Gourmain uit. ,,Daarna moet de stam een jaar lang buiten liggen. Eind 2022 gaat het hout dan naar het timmerbedrijf. En dan kan in 2023 begonnen worden met de bouw van de toren.'' «iSii zaterdag 27 maart 2021 Gezocht: 2000 perfecte eiken voor herbouw Notre-Dame Frank Renout Chambord - Philippe Gourmain, bomenspeurneus 15 april 2019: een vuurzee verwoest de Notre-Dame met het indrukwekkende houtskelet. FOTO'S EPA, ANDIA/UNIVERSAL IMAGES GROUP In heel Frankrijk worden eiken beoordeeld op lengte en dikte. Zijn ze geschikt voor de herbouw van de afgebrande Notre-Dame, dan gaat de zaag erin. FOTO'S AFP *-r- N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12