'Hand in hand lopen durf ik nog steeds niet' Bestsellerauteur Carry Slee vertelt dat haar vriendin In de jaren 70 niet bij de bevalling van hun kind mocht zijn. Tim Oliehoek zegt dat homo-zijn in zijn hoofd botste met het imago van regisseur van actiefilms. En presentator Nicolaas Veul onder vond dat in de kast zitten een verdrietige overlevingsstrategie is. Het zijn drie van de twintig inter views die Robbert Blokland en Jessica van Geel optekenden in Als je maar gelukkig bent (Nijgh Van Ditmar, 20,99). Persoonlijke en ontroerende verhalen door de herkenbare twijfel, angst, moed en eerlijkheid. Kortom: ervaringen die henzelf houvast hadden gebo den toen zij uit de kast kwamen. Want die coming-out is voor velen nog steeds een drempel, zegt Blok land, die ondanks zijn gevoelens voor mannen worstelde met zijn geaardheid en eerst nog drie jaar een relatie met een dame had. De Hagenaar, inmiddels getrouwd met docent Martijn Wijchers: 'Ik was een laatbloeier. Het was eind jaren 80 toen ik voor het eerst op zoek ging, en er was nog geen internet, geen Expreszo-magazine en geen contactgroep als Jong&Out. Op tv had je Jos Brink en André van Duin.' Jessica, vrouw van caba retier Claudia de Breij: 'Ik wist het op mijn 17de zeker. Voor afwijzende reacties van mijn ouders was Ik niet bang, maar waar ik mee zat in het Tilburg van begin jaren 90 was: moet ik nu in dat keurslijf? Van kort haar, spijkerbroeken en alleen uitgaan in bepaalde tenten vol gelijkgestemden? Ik had graag eerder geweten dat er meer bestond dan die stereotyperingen. Natuur lijk waren er ook toen films en had je voorbeelden als Martina Navra- tilova. Maar het was een verade ming geweest als ik destijds van dichtbij had gezien dat je én tot de gay community kunt horen én je leven kunt leiden zoals jij wilt.' Aanleiding voor hun boek is het 20-jarig jubileum van het homo huwelijk, waarvan Nederland op 1 april 2001 de wereldprimeur had. 'We zijn nu juri disch gelijk aan hetero's en ook qua homo tolerantie blijken we een stuk verder. Maar we zijn er nog niet: kijk naar de anti-homo verklaring van onder wijsminister Arie Slob. Ook heel naar: de SGP die het homohuwelijk wil afschaffen. En dan is er nog de homo- moord, onlangs in een park in België,' zegt Blokland, die zelf ooit werd aangevallen in een tram in Rotterdam nadat hij zijn geliefde gedag zoende. 'Hand in hand lopen durven mijn man en ik nog steeds niet. Best ver velend voor zoiets simpels.' Jessica van Geel: 'Daar heb ik dan weer geen last van. Staan wij even te zoenen, dan roepen mannen: mogen wij meedoen? Er gebeuren in Nederland veel positieve din gen, maar er zijn nog altijd voor oordelen. Of zoals columnist Bas Heijne in ons boek zegt: het gaat echt nog een tijd duren voordat NRC een homoseksuele hoofd redacteur krijgt. En ik denk dat hetzelfde geldt voor een homo seksuele premier.' Met Als je maar gelukkig bent schreven journalisten ROBBERT BLOKLAND (45) en JESSICA VAN GEEL (47) het boek dat ze zelf hadden willen lezen toen ze uit de kast kwamen. MEZZA 47 MIJN BOEK ,j, £111» Lust. R"1*^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 127