- JÊÊÊm m&mm EUWS 11 NL t INTERVIEW KORPSCHEF HENK VAN ESSEN De inzet van zo veel mensen, op deze manier, eist zijn tol. Daarvoor waarschuwt korpschef Henk van Essen nadat de politie week na week pleinen met betogers tegen de corona maatregelen heeft leeg geveegd. IL-BSSBË w^fafessw- ^Grahams ptUTlt m ÊËWm ■jdS^SBÊmmÊH ,!A :V' 'V- S> Jl Agenten die met een wapenstok op het hoofd slaan van een man. Een vrouw die wegrent van agenten in burger en dan wordt aangereden door een ME-bus. Vuur werk en stenen naar agenten. Bewa pende demonstranten die oprukken. Weekend na weekend is het raak, op pleinen waar betogers zich al dan niet legaal verzamelen om te protes teren tegen coronamaatregelen. Vaak loopt het uit de hand, terwijl smart- phones alles vastleggen. Het is misschien vaste prik, maar normaal is het niet, benadrukt korps chef Henk van Essen. ,,De politie die we willen zijn, die de verbinding zoekt, komt onder druk te staan.'' ,,Het maatschappelijk ongenoegen over maatregelen tegen corona neemt toe, de effecten van de maatregelen laten zich ook in steeds meer secto ren zien. Dat leidt tot veel protesten die ook nog verharden. De politie wordt gezien als het gezicht van maatregelen die we niet zelf heb ben bedacht. Onze mensen worden tijdens demonstraties aangesproken op het beleid. 'Kom naar onze kant', wordt ge zegd. Ook zoeken demonstran ten bewust de confrontatie op, met wapentuig. We willen bege leiden, tussen betogers staan, maar moeten steeds meer begren zen, waarbij we tegenover betogers komen te staan. En we zien ons vaker genoodzaakt geweld te gebruiken.'' ,,Als de politie zo moet ingrijpen, ziet dat er altijd naar uit. De vrouw die Als de politie zo moet optreden, ziet dat er altijd naar uit. De vrouw die werd aangereden, dat ging echt per ongeluk werd aangereden, dat ging echt per ongeluk. Zij is gebeld, er zijn excuses aangeboden. De man die werd gesla gen, dat waren ook geen mooie beel den. Maar als ze worden gemaakt, laat dan de context zien. Daar was aanleiding voor. Bovendien was er al een aantal keren opgeroepen om het veld te verlaten. In de hectiek kan er een klap te veel worden gegeven, maar van ons mag worden verwacht dat we altijd professioneel optreden, dat we verantwoorden wat we doen. Dat gebeurt ook.'' Dat politiemensen hun werk moeten doen terwijl wantrouwende ogen en camera's op ze zijn gericht, maakt het niet makkelijker. Op sociale media wordt opgeroepen politiemensen te filmen en uit te vinden wie ze zijn. Vooral de aanhoudingseenheden, de zogeheten Romeo's, liggen onder vuur. De politiemensen in burger zijn bedoeld om raddraaiers en onruststokers met een snelle actie uit de mensenmassa te halen, maar dat zorgt nu soms juist voor opstootjes. Vooral omdat sommigen geloven dat de politie de Romeo's juist inzet om de boel op te stoken. Van Essen: ,,Ik kan me tegen zulk Jake news moeilijk verweren, maar wat voor belang zouden wij daarbij hebben?'' Hij zal zijn mensen blijven inzet ten, om de 'rechtsstaat te handhaven' en in te grijpen als coronamaatrege len of afspraken over demonstraties worden geschonden. Aan de andere kant zijn de betogers niet van plan op te geven. Er is een patstelling, constateert Van Essen. ,,Ik wil daarom het bestuurlijk gezag oproepen om meer uitleg te geven over de maatregelen, en ervoor te zorgen dat de maatregelen ook zo veel mogelijk hetzelfde zijn. Dat zal het draagvlak vergroten en de hand having makkelijker maken. En tegen de betogers wil ik zeggen: demon streren is een grondrecht, maar lap dan niet alle regels aan je laars. In deze bijzondere tijd gelden bijzon dere maatregelen. En wij moeten begrenzen als de spelregels niet worden gevolgd, anders is het ook niet uit te leggen aan klimaat- of Black Lives Matter-demonstranten, die ook in kleinere groepen moeten protesteren.'' ,,Er worden op dit moment heel veel overuren gedraaid. Het afgelopen halfjaar waren er 2500 aangekondigde demonstraties. Het zijn vaak dezelfde collega's die weekend na weekend worden ingezet om dat in goede ba nen te leiden en te handhaven als dat nodig is, naast hun reguliere werk vol vaak pittige situaties. Dat doet iets met politiemensen, fysiek en men taal, ook met het thuisfront. Ik zie dat mijn mensen te lang 'aan' staan. Straks hebben ze een adempauze nodig. Die wil ik ze geven.'' ,,Wij zijn als Nederlandse politie zichtbaar in de wijk, hebben een netwerk dat we in moeilijke tijden kunnen benutten. Dat is uniek, maar dat komt nu onder druk te staan. Nee, het opladen van collega's kan niet ten koste gaan van de noodhulp. We doen er alles aan aanrijtijden te garanderen.'' ,,Ik vertrouw op hun professionali teit. Hiervoor zijn ze getraind. Ook om op te treden als ze zelf een andere mening hebben over de coronamaat regelen - dat debat speelt ook in onze organisatie. Maar ik ken geen voor beelden van collega's die daarom niet ingezet willen worden.'' Van Essen realiseert zich dat het al ruim een jaar zwaar is voor heel veel mensen in Nederland. Achter de schermen zegt hij tegen zijn eigen mensen: 'Hou nog even vol, het einde is in zicht.' En ondertussen beraadt hij zich op de vraag hoe het maat schappelijk ongenoegen een andere uitlaatklep kan krijgen, om de pat stelling te doorbreken. Straks heeft hij er een vergadering over met zijn politiechefs. ,,We hebben een advise rende rol, die willen we benutten.'' Maar uiteindelijk, beseft ook hij, ligt de echte oplossing in het vaccineren. (Advertentie) 'Ook klaar met hormoonzalf tegen eczeem?' £tgs Holland Barrett zaterdag 27 maart 2021 GO 'Onze mensen staan n u te lang aan' - r 'VV-C.\..r. -• - W"> 3! Ni V A, -i r.ïiak&JifJA* Carla van der Wal Den Haag Wat is er aan de hand? Is het noodzaak ie mand met een wapen stok op het hoofd te slaan of aan te rijden met een ME-busje? I >11*^1 S0i En als het zo doorgaat? Wat gebeurt straks niét vanwege de overuren? Als politiemensen op hun tandvlees lopen, halen ze dan ook sneller uit? Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème, C+ Crème, Psorias Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Crème, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' natural alternatives Grahams is onder andere verkrijgbaar bij:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11