heb geen loopbaan op tv, ik heb een carrière als strafpleiter. Maar ik ben verslaafd aan actualiteiten, wilde vroeger óf journalist óf advocaat worden. Ik heb er ontzettend veel van geleerd. Dat ik achter de schermen meer in zou willen brengen, dat ik meer de diepte in wil. Nee, ik wil mezelf op geen enkele manier vergelijken met Sven Kockelmann, maar zoals hij interviewt...' Oftewel: de strafpleiter is niet afgeknapt op een tv-carrière. Sterker, er lopen gesprekken voor een nieuw programma. Maar daar kan ze nu nog niets over zeggen. Bij het grote publiek is ze nu nog vooral bekend als deskundige die aanschuift bij tal van praat programma's waaronder VI, dat onder vuur kwam te liggen na racistische uitspraken van Johan Derksen. Adverteerders haakten af, internationals waren boos, er moest een speciale uitzending over racisme komen, maar bijna niemand wilde aanschuiven. Natacha Harlequin wel. Ze ging rustig en afgewogen met Johan Derksen in gesprek, probeerde hem te verleiden zich in te leven in anderen. Zelf wil ze het er eigenlijk niet weer over hebben, maar vooruit: 'Ik heb geprobeerd de verbinding te zoeken, zoals altijd. Ik heb met Johan gesproken, hem zonder oordeel in de ogen gekeken.' Daarna hebben ze elkaar nooit meer gezien. Zelf groeide ze op zonder haar huidskleur te voelen. Ze bracht haar jeugd door in het witte Westland, waar haar moeder basisschoollera res was - de enige zwarte juf in het dorp. Die zette Natacha thuis voor een spiegel en ver telde haar hoe mooi haar ogen waren, haar haren ook. Zo groeide ze zelfverzekerd op, omarmd door de gemeenschap tussen de kassen die bekend staat als gesloten en stug. Ze leerde van haar eigen kracht uit te gaan. Dankzij haar vader maakte ze kennis met een andere wereld: die van justitie. Hij werkte in Suriname bij een bank, in Nederland bij een verzekeraar, en hij was vrijwilliger op het poli tiebureau. Hij liet haar met andere ogen kijken naar de advocatenserie die ze met zijn tweeën zagen. Toen hij haar vroeg wie aan de kant van een verdachte stond die iets vreselijks had gedaan, wist Natacha Harlequin dat zij die per soon wilde zijn. Haar ouders zijn inmiddels overleden, maar zij koestert wat ze haar meegaven. Net als haar toga, een cadeau van hen. 'Die zal ik altijd blijven dragen.' Door haar werk als advocaat weet zij dat veel kinderen anders opgroeien. Neem de Haagse Schil derswijk. Als strafpleiter kent ze de jongens, die zich meermalen per dag moeten identificeren. 'Terwijl de politie wéét dat ze op nummer 15 wonen en bij de fami lie Jansen horen' - alleen heet die familie dus geen Jansen. Ze weet dat donkere jongens het sneller aan de stok krijgen met de politie, sneller voor de rechter moeten verschijnen, met minder mede dogen worden behandeld. In de rechtbank wordt ze trouwens zelf weleens voor verdachte versleten. En ze weet dat haar zoon wordt aangezien voor een adoptiekind, 'uit Venezuela misschien?' als hij met zijn blonde vader op pad is. Dat ze op tv verschijnt komt door de nu 11-jarige jongen, die zich in 2017 afvroeg of er wel zwarte mensen in Hilversum werken, een enkele nieuwslezer daargelaten. Natacha Harlequin pakte de tele- 38 MEZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 118