10 NIEUWS Veertig jaar geleden zat Nederland voor de buis voor De Fabriek. Na al die jaren is de muziek die Ruud Bos voor de serie componeerde verschenen op cd én lp. Elke rit van Amsterdam naar Haar lem is het raak. Bij het zien van de voormalige CSM-suikerfabriek is het onmogelijk om niet los te bar sten in de herkenningstune van De Fabriek, de tv-serie uit de jaren 80: ta-taa, ta-taaa! Zouden meer men sen dat hebben? Ruud Bos (85) hoort het vaker: ,,Mensen verbin den het visuele met het auditieve. Ik kwam vroeger langs die fabriek als ik met vrienden van Amster dam naar Zandvoort fietste. Dan hebben we het over zeventig jaar geleden. Kun je nagaan hoelang dat gebouw er al staat.'' De Fabriek, met onder anderen Rudi Falkenhagen, Pleuni Touw en Jeroen Krabbé, was een groot succes in 1981 en 1982. Veel opna mes werden in een studio ge maakt, maar de CSM-suikerfa briek in Halfweg (tegenwoordig evenementengebouw Sugar City) was een belangrijke buitenlocatie. Ruud Bos componeerde de ope ningstune en alle andere muziek voor de Tros-serie. Producent Joop van den Ende verwachtte niet minder dan een hit van hem, mu ziek die alle kijkers zou grijpen. ,,Ik kwam tot twee thema's en kon maar geen keuze maken'', ver telt Bos. ,,Ik heb toen de familie rond de piano geroepen: zeggen jullie het maar. Ze kozen unaniem hetzelfde thema. Geen idee wat er met het andere is gebeurd.'' De herkenningstune van de se rie, Sugar, verscheen indertijd op single. Veertig jaar later komt ook de rest van de muziek op cd én lp. Dankzij het in historische opnames gespecialiseerde platen label 678 Records, dat zich eerder liefdevol boog over Bos' jazzver- leden en filmmuziek. Nederlandse Dallas Bos had zat in 1981 zelf ook voor de buis. ,,Omdat ik wilde weten hoe de regisseur van De Fabriek mijn muziek had gebruikt, maar ook omdat ik benieuwd was naar de serie zelf. Iedereen keek ernaar, Ik kan heel kritisch zijn op mijn eigen werk, maar hier ben ik wel tevreden mee het was een Nederlandse te genhanger van Dallas. Sinds dien had ik de muziek nooit meer gehoord. Ik had de banden wel thuis liggen, maar ik had geen apparatuur om ze op af te spelen.'' Hoe beviel de hernieuwde ken nismaking? ,,Ja, hartstikke leuk om weer te horen. Ik kan heel kritisch zijn op mijn eigen werk, maar hier r ben ik wel tevreden mee. De mu ziek voor De Fabriek toont een breed spectrum van mijn talenten, als ik dat zo mag uitdrukken. Je hoort ook veel verschillende in vloeden: er zit een beetje funk in, de muziek is ook jazzy of symfo nisch - ik durf het woord klassiek niet in de mond te nemen. Ik heb me als tv- en filmcomponist nooit willen beperken tot één stijl.'' Als het in Nederland over film muziek gaat, gaat het al snel over de in 1988 overleden Rogier van Otterloo, verantwoordelijk voor de muziek van onder meer Turks Fruit en Soldaat van Oranje. Maar Ruud Bos schreef nog meer film muziek dan hij en heeft bovendien een uitgebreider tv-oeuvre. De herkenningstunes van De Fabel tjeskrant, Zeg 'ns Aaa en Dagboek van een Herdershond: allemaal van Bos. En hij schreef de muziek van de klassieker Telkens weer, door Willeke Alberti gezongen in de film Rooie Sien. Londen De muziek voor De Fabriek nam Bos in slechts een dag op in de CTS Studios in Londen, waar bijvoorbeeld ook de James Bond- soundtracks tot stand kwamen. ,,Ik werkte in die tijd vaak in Lon den. Ik besprak van tevoren om wat voor stijl het ging en daar wer den dan muzikanten bij gezocht; mensen uit de pop of de jazz of juist klassiek geschoold. Het ging allemaal zo professioneel. Ik heb ook in Abbey Road gewerkt, daar Muziek schrijven is goed voor de mentale gezondheid, net als kruiswoordpuzzels en cryptogrammen hebben we de muziek voor André van Duins film Ik ben Joep Meloen opgenomen.'' Ruud Bos componeert nog altijd. ,,Tijdens de lockdown heb ik twee stukken voor een symfonie orkest geschreven en ook nog wat kwartetwerk. Maar het gaat wel moeilijker dan vroeger, het jeug dige elan is eraf. Schrijven voor film of tv gebeurde ook altijd onder grote tijdsdruk en dat stimuleerde me. Als ik niet in opdracht componeer, moet ik mezelf echt aan het werk zetten. Maar muziek schrijven is heel goed voor de mentale gezondheid, net als kruiswoordpuzzels en cryptogrammen maken.'' zaterdag 27 maart 2021 Rudi Falkenhagen (tweede van links) speelde Dries Rustenburg, de directeur van de suikerfabriek. foto anp JM#»ikL' 33 Ta-taa, De Fabriek nu op plaat Peter van Brummelen Amsterdam Ruud Bos componeerde de iconische muziek. foto anp Ruud Bos: De Fabriek, original soundtrack 1981 (678 Records). www.678records.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10