Studenten teleurgesteld dat fysiek onderwijs tóch nog niet mag u Nog tot 20 april de tanden op elkaar II 5 woensdag 24 maart 2021 Ze vinden het frustrerend dat het wankele welzijn van veel studenten niet zwaar genoeg telt om het hoger onderwijs gedeeltelijk te heropenen. Tot eind vorige week leek het erop dat hogescholen en uni versiteiten weer studenten mochten ontvangen. Maar met het stijgende aantal coronabe smettingen kwam de herope ning toch onder druk. Studen- ten moeten zeker tot eind april wachten voordat er wellicht fy siek onderwijs mogelijk is. ,,We zijn het hier niet mee eens. Er is altijd gezegd dat het onderwijs prioriteit moet krij gen met versoepelingen, nu wordt eind april genoemd met allerlei mitsen en maren. Het duurt nu al veel te lang'', reageert Lyle Muns, voorzitter van de Landelijke Studenten vakbond (LSvb). Volgens de LSvb zijn sneltes- ten ook helemaal geen voor waarde om open te kunnen. In het najaar kregen studenten beperkt fysiek onderwijs. Ho gescholen en universiteiten weten hoe ze op 1,5 meter open kunnen, stelt Muns. ,,Er zijn toen helemaal geen brandhaar den op faculteiten geweest." Muns maakt zich grote zor gen over haar medestudenten. Een grote groep volgt al sinds vorig jaar maart thuis online onderwijs. Ze zijn eenzaam, somber en raken gedemoti veerd. Muns: ,,Dat is niet door slaggevend bij de keuzes die worden gemaakt. Jammer." Toch zien de ziekenhuizen moge lijkheden om de vaccinatiegraad sneller te verhogen. Zorgbaas Ernst Kuipers denkt dat dit kan door te focussen op de eerste prik zoals ze ook in Engeland doen. Bijna nie mand heeft daar nog een tweede prik. Zo'n 600.000 coronavaccins waren in Nederland nu een herha- lingsprik. „Terwijl mensen met één prik ook al een groot verschil kun nen maken voor de druk op de zie kenhuizen", zegt hij. Met één prik kunnen we een groot verschil maken voor de druk op de ziekenhuizen Volgens hem moet er ook beter gekeken worden naar de voorraden. Nu liggen er voor zeker twee weken vaccins op de plank. Het corona dashboard meldt dat het op dit mo ment om zo'n 600.000 stuks gaat. Ook dat kan veel minder, denkt hij, waarmee in korte tijd veel meer mensen worden gevaccineerd. Kuipers krijgt over dat laatste bij val van vaccinologen Gideon Ker sten en Ben van der Zeijst. Ook zij denken dat de huidige voorraad vaccins echt te veel is, zeker voor het vaccin van Pfizer, dat inmiddels heeft laten zien een betrouwbare leverancier te zijn. ,,Het liefst wil je helemaal geen voorraad hebben, maar elk vaccin zo snel mogelijk in de mensen krijgen. Dat is organisa torisch misschien lastig, maar een voorraad van enkele dagen is meer dan genoeg", zegt Gideon Kersten. Ook zou het slim kunnen zijn eerst voor één prik te kiezen. ,,We zien dat de bescherming tegen corona na één prik tussen de 50 en 70 procent ligt. Maar het voorkomt 85 procent van de ernstige klachten en dat betekent minder ziekenhuis opnames en overbelasting van de zorg. Er is dus wat voor te zeggen om de tweede prik zo lang mogelijk uit te stellen, maar de uitdaging is wel dat goed te onderbouwen. Dat is cruciaal voor het draagvlak", zegt vaccinoloog Ben van der Zeijst en vindt ook Kersten. Het ministerie van Volksgezond heid laat weten dat de voorraden van de vaccins binnenkort omlaag gaan. Dan worden er niet voor vijf, maar voor drie dagen vaccins op de plank gelegd van Pfizer. De huidige voorraad van 600.000 geeft volgens een woordvoerder een vertekend beeld. Door de plotselinge stop van het vaccinatieprogramma met AstraZeneca zijn er nu tijdelijk meer doses op voorraad. Die wor den komende dagen weggewerkt. De tweede prik uitstellen is op dit moment niet aan de orde. De Ge zondheidsraad adviseerde het kabi net hierover op 8 maart nog 'dat dit nog niet verstandig is'. zou het aantal besmettingen niet weer zo zijn gestegen. Die stijging is de reden waarom het kabinet de versoepelingen die het twee weken geleden in het vooruitzicht had gesteld, niet doorvoert, stelt hij. Geen terrasje met Pasen. Studenten blijven on line les krijgen. Geen vakantie in mei. En vooralsnog geen bezoek aan musea, dierentuinen of res taurants. Alle coronamaatregelen wor den tot minimaal 20 april ver lengd. Mocht het aantal besmet tingen voor die tijd nou onver hoopt wél dalen, dan mogen ter rassen heel misschien alsnog eer der open. Maar het kan ook dat het kabinet genoodzaakt is som mige regels juist weer aan te scherpen. Dat Rutte twee weken terug wellicht te voorbarig was met zijn Het is logisch dat we het zat zijn. We leven al zo lang met beperkingen Het eind is in zicht, maar de ko mende weken worden nog even taai. Met die woorden probeerde demissionair minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) de moed er bij Nederland nog maar even in te houden. Want moed inspreken, dat is wel nodig. Na dik een jaar coronamaatregelen is het draagvlak voor het beleid lager dan ooit. Uit een enquête van het RIVM blijkt dat nog maar een op de drie Nederlanders zijn handen vaak wast. Slechts 37,6 procent houdt zich aan de regel om thuis niet meer dan één bezoeker te ontvan gen. Meer dan drie op de tien gaat toch naar het werk, terwijl dat niet hoeft. Minder dan de helft van de mensen blijft thuis bij klachten. En hoewel Nederlanders zich nog wel vrij massaal aan de avondklok houden, is ook dat percentage ge daald tot 89 procent. „Ik wil niemand iets verwij ten", zei demissionair premier Mark Rutte. „Het is logisch dat we het zat zijn. We leven al zo lang met zo veel beperkingen en met de finish in zicht wordt het steeds zwaarder." 'Menselijk' Volgens de premier is het 'mense lijk' dat we steeds meer moeite hebben om ons aan de coronare- gels te houden. „Maar dat is ook de belangrijkste reden waarom de laatste meters zo ongelooflijk moeilijk zijn." Want als we ons wél aan de regels zouden houden, bespiegelingen over open terras sen met Pasen, werpt hij ver van zich. Niemand kan immers voor spellen hoe de epidemie zich ont wikkelt, zegt hij. Wel heeft Rutte inmiddels geleerd soms beter op zijn woord gebruik te letten. ,,In het begin riepen we mensen op hun han den stuk te wassen. Maar na klachten dat mensen met een ver standelijke beperking dat letter lijk namen, hebben we het sinds dien alleen nog maar over handen wassen.'' Ingeënt En het is ook niet alleen kommer en kwel, benadrukt De Jonge. Sinds de vaccinatiecampagne is begonnen, is het aantal mensen dat sterft aan corona zichtbaar ge daald. Vrijwel alle inwoners van verpleeghuizen zijn inmiddels ingeënt. En ook de rest van de campagne is volgens hem inmiddels op stoom. Voor de zomervakantie, begin juli, zijn in elk geval alle ou deren en mensen met een kwets bare gezondheid twee keer gevac cineerd. En tegen die tijd ook alle dertigers, veertigers, vijftigers en een deel van de twintigers. De Jonge: „Als de zomervakantie be gint, is twee derde van de mensen volledig gevaccineerd. Onderweg daar naartoe zullen we steeds kij ken of we de teugels al wat kun nen laten vieren." De vaccinatiecampagne is net te laat gekomen om de derde golf voor te zijn. Die is begonnen en daarom trapt het kabinet op de rem. „Maar als in mei ook alle zes tigers zijn ingeënt, staan we er echt al beter voor", belooft De Jonge. Mits alle bestelde vaccins ook echt geleverd wor den. Want ook daarbij houdt het kabinet nog een slag om de arm. GO UTRECHT Studenten zijn te leurgesteld dat hogescholen en universiteiten nog langer dicht blijven. —Ernst Kuipers, LNAZ ons niet Met zwaar gemoed vraagt het kabinet het land nog even vol te houden. En dat terwijl het draagvlak voor maatregelen om corona beheersbaar te houden, tanende is. Tobias den Hartog Hans van Soest Mark Rutte Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5