Kabaaldag met een tafeldiploma 4 Nederland hunkert naar versoepelingen zoals in Groot-Brittannië. De ziekenhuisopnames kelderen daar spectaculair nu een derde van de bevolking is gevaccineerd. Waarom prikken wij niet sneller?! CORONA VACCINEREN IN QUARANTAINE DAG 375 De kleinste had vanochtend te veel geluid. Dat hebben ze soms. Misschien te veel gedroomd. Te weinig kan ook. Je weet het niet. Het enige dat zeker is: het moet eruit. Dus bij het aankleden, tijdens het ontbijt, voor en na het tandenpoetsen, werd er voortdurend in een soort oerkreten gezongen. Gelukkig was ze er wel vro lijk onder. En wij dus ook. Want er is niets erger dan een chagrijnig kind in de ochtend. Nou ja, er is best veel erger. Maar in de kleine gehaaste biotoop van het ochtendlijk familiehuishouden is een chagrijnig kind een vervelend ding. Want het moet aangekleed, eten, ge wassen, getandenpoetst en dat alles gaat beter als ze een beetje goed in hun vel zitten. Maar vanochtend was dus een vrolijke dag. Want behalve dat de jongste te veel geluid had, oefent de oudste al dagen lang te pas en te onpas de handstand. Nou, van oefenen is eigenlijk geen sprake. Ze praktiseert 'm. Secondenlang, stokstijf. Benen in de lucht en huppa- kee. Voor en na het eten, een keertje tussendoor. Zoveel energie, die klein tjes. Vandaag was ze d'r trou wens ook ze nuwachtig bij. Want: het tafel diploma. Ja, dat bent u mis schien vergeten, maar op zeker moment moet je alle tafels tot 10 door elkaar kun nen. Vandaag was de dag. Op verzoek oefenden we nog een beetje met haar. U hebt het plaatje? De kleinste doet van 'oeaahaaanooeeoeoe' en wij daar tus sendoor tegen de oudste (in hand stand): 'Zes maal zeven?' 'Achtenveer- nee! tweeënveertig!' Enfin, op de fiets liepen we ook die van 9 nog even na. Ging uitstekend, we wisten zeker, dit werd de dag! Maar het hoogtepunt van de fietstocht naar school was een stel ontzettend lawaai ige eenden. Ze zaten precies op de hoek van een heel hoge dakrand met uitzicht over het enorme kruispunt dat wij moesten oversteken. ,,Kijk nou.'' Met z'n tweetjes, die dikke vette eenden, een kabaal. Wat was er aan de hand? ,,Ze protesteren'', zei de kleinste. Toen zag ik het. In de vijver waar ze gewoonlijk hun rondjes draaien, baggerde een werk- scheepje van de gemeente. Ze wilden hun plekkie terug. 'Protest-eenden', die zie je ook niet elke dag. Enfin, kinderen afgeleverd bij school en precies op tijd terug voor de eerste chaotische Zoommeting met collega's, waar op zeker moment iemand uitroept: ,,Niet allemaal door elkaar jongens!'' Ter wijl ik alleen maar denk: ha, rust! PS Gehaald, het tafeldiploma. De oudste oefent te pas en te onpas de handstand lke anderhalve seconde krijgt iemand een corona- prik in zijn arm, meldt de rijksoverheid trots op het coronadashboard. Per dag zijn dat zo'n 30.000 Nederlanders. Tot nu toe zijn zo'n anderhalf mil joen Nederlanders beschermd tegen corona via een vaccinatie, vooral 80-plussers en zorgmedewerkers. De vaccinatiecampagne lijkt daar mee goed op stoom, maar toch sloe gen de ziekenhuizen begin deze week alarm over het tempo waarin er in Nederland prikken worden gezet. Met nog steeds te hoge besmettings- cijfers - gisteren waren het er 5636 - lijkt een nieuwe piek in de zieken huizen eind april onvermijdelijk, waarschuwen ze. Artsen zien al dagen dat er meer coronapatiënten worden binnenge bracht. Gisteren stond de teller op 2198 bezette bedden. Daarmee zijn we terug op het niveau van begin fe bruari en vrezen de ziekenhuizen een herhaling van de situatie rond oud en nieuw. Toen moesten ze 2900 mensen met corona behandelen. Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ), kijkt jaloers naar zijn colle ga's uit Groot-Brittannië. Daar ligt bijna geen coronapatiënt meer in het hospitaal en krijgen de Britten lang zaam hun oude leven terug. Ruim een derde van de inwoners heeft daar ten minste één prik gehad. Het aantal nieuwe coronapatiënten in de zie kenhuizen kelderde aan de andere kant van de Noordzee spectaculair met bijna 90 procent. Nederland had vorige week 8 pro cent van de bevolking gevaccineerd. Na de late start doen we het met dit cijfer niet eens zo slecht meer in Eu- ropa. Het Verenigd Koninkrijk (37 procent), Malta (20 procent) en Servië (18 procent) zijn de grote uit schieters. Maar de meeste andere EU-landen hebben hun vaccinatie graad tussen 7 en 11 procent liggen. Die 8 procent in Nederland is al leen niet genoeg voor grote versoe pelingen. Pas als de meeste 60-plus- sers zijn gevaccineerd, komt die droom voor veel mensen uit, liet het kabinet eerder al weten. Half mei komt die mijlpaal in zicht, is nu de verwachting. Kan dat niet sneller? Waarom gaan we niet 24 uur per dag prikken? Het antwoord is ontnuchterend: er zijn simpelweg te weinig vaccins. Afgelo pen week zijn er iets meer dan 350.000 coronaprikken geleverd. Dat aantal loopt gestaag op. De GGD's is gevraagd om vanaf mei anderhalf miljoen prikken per week te zetten. Ze breiden de huidige 75 priklocaties uit tot 140 om dat te kunnen bolwer ken. De klok rond prikken is daar voor niet nodig. VACCINATIESCHEMA WACHTRUIMTE woensdag 24 maart 2021 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Britten na-apen lukt Raymond Boere Utrecht Premier Rutte en minister De Jonge gaven gisteravond meer details over het vacci natieschema (er wordt ge prikt van oud naar jong): Half april: meeste mensen met een hoog gezond heidsrisico en 80-plussers 1 Begin mei: alle mensen ouder dan 70 jaar. Half mei: alle mensen ouder dan 60 jaar. 1 Half juni: alle mensen ouder dan 50 jaar. 1 Na half juni: dertigers en veertigers. Eind juni, begin juli: twintigers. In aantallen prikken: begin april zijn 3 miljoen prikken gezet, half april 4 miljoen, begin mei 5 miljoen, begin juni zijn er 11 miljoen vaccinaties gezet. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4