Volop toekomstplannen voor Sirjansland 6 DRIE MAANDEN DICHT SPULLEN WACHTEN OP TWEEDE LEVEN Ruim drie maanden viel er niks te struinen, in te leveren of te kopen in de Ruil- en kringloopwinkels op Schouwen-Duiveland. Een groot gemis voor velen. Talloze artikelen wachten op een tweede leven. Klanten missen niet alleen hun adres voor goedkope aankopen, maar ook hun sociale contacten. Nu gaan de deuren weer open. Ali Pankow Zierikzee De heropening van ruil- en kringloop winkels na de ver plichte sluiting we gens corona gebeurt uiteraard onder strikte voorwaar den. Van 'volledig los gaan' is voorlopig geen sprake, maar de be trokkenen blijken blij met wat in elk geval weer wel kan. ,,Wij hebben steeds het rijksbe leid gevolgd, dus zijn we ook di rect vanaf 3 maart weer openge gaan toen niet-essentiële winkels wat verruiming kregen met het winkelen op afspraak", zegt woordvoerster Marjon Kooman van de Dorcas kringloopwinkel aan de Zandweg in Zierikzee. ,,Ook bij ons moeten de klanten een afspraak maken voor een be paald tijdstip. Ze mogen dan per persoon dertig minuten winkelen en we kunnen maximaal vijf men sen tegelijk toelaten", laat Kooman weten. Om zoveel mogelijk bezoekers een kans te bieden, heeft Dorcas gekozen voor meer spreiding en is de winkel nu drie in plaats van twee dagdelen geopend: maandag en dinsdagochtend en vrijdagmid dag. ,,En zodra we daar genoeg vrijwilligers voor hebben, gaan we ook op zaterdagochtend open." Grote schoonmaak Volgens Kooman is er geen opeen hoping van kleding of andere spullen ontstaan, omdat er de af gelopen maanden ook niets is in- Klanten krijgen een half uur de tijd om hier te winkelen genomen. ,,Voor het afgeven van goederen kunnen de mensen nu wel weer terecht tijdens de ope ningstijden en dat kan zonder af spraak", benadrukt Kooman. Zij laat weten dat de vrijwilli gers de gedwongen sluiting ge bruikt hebben om de winkel een grote schoonmaak- en onder houdsbeurt te geven. Afspraken bij de Dorcaswinkel kunnen tele fonisch gemaakt worden via 06 18924301. Grotere winkels De Ruilwinkel aan de Calandweg in Zierikzee gaat vanaf komende maandag weer open voor publiek. ,,Wij hebben eerst even de erva ringen met enige versoepeling bij de grotere winkels afgewacht, voordat we besloten tot herope ning", zegt coördinator Petra Rui tenbeek van Welzijnsorganisatie SMWO. Zij zet even de spelregels op een rijtje: ,,Onze Ruilwinkel is vanaf volgende week op maandag, dinsdag en woensdag van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Belangstellen den moeten minstens vier uur van tevoren een afspraak maken. De mensen kunnen dan met één per soon per huishouden één keer per week hier terecht. Ze krijgen een half uur de tijd om artikelen in te leveren en mee te nemen. Dat kunnen maximaal tien stuks zijn. Het dragen van een mondkapje is uiteraard verplicht." Voor bezoek aan de Ruilwinkel kunnen nu al afspraken worden gemaakt via 0111-728928. De kringloopwinkel van Woord en Daad aan de Deltaweg in Nieu- werkerk is tijdens de lockdown ac tief gebleven met online verkoop via Facebook, maar is sinds twee weken weer echt open. ,,We gaan de shopmomenten vanaf donder dag uitbreiden met een derde dag deel", zegt voorzitter Jetty van de Werken. ,,Per keer mogen hier dan tien klanten per half uur worden ingepland. Voorlopig nemen we even geen goederen in, want onze winkel stond propvol net voor de lockdown, dus we moeten eerst weer verkopen voor we ruimte hebben. Maar dat komt al aardig op gang." Marcel Modde Sirjansland Nieuwbouw van woningen geldt ook in Sirjansland als één van de belangrijkste voorwaarden om als dorp vooruit te kunnen, blijkt uit een inventarisatie van de uit inwo ners en ondernemers samenge stelde 'Commissie Dorpsplan'. De vergrijzing grijpt hard om zich heen, vooral ook sinds de basis school in 2016 z'n deuren sloot. De afgelopen vijftien jaar zijn er amper huizen bijgebouwd en daarnaast slinkt het aantal huurwoningen door verkoop. Starters een kans Om ook starters weer een kans te geven, wordt onder meer voorge steld kluswoningen of eenvoudige huurappartementen onder te bren gen in het voormalige schoolge bouw. Verder zouden vervallen be drijfspanden aan de rand van het dorp plaats moeten maken voor nieuwe huizen. De commissie pleit voor een combinatie van wonen met een eigen werkplaats voor kleine ondernemingen. ,,Wij vin den dat passen bij de schaal van Sir- jansland en het levert een bijdrage aan het dorp." Maar ook voor uitbreiding van de glastuinbouw is nog ruimte, wordt in het dorpsplan aangegeven. Het maximum van 52 hectare is nog niet geheel ingevuld. De commissie tekent daarbij wel aan dat de afspra ken die met de tuinbouwbedrijven zijn gemaakt over het goed inpas sen van de kassen in het open land schap, moeten worden nageleefd. De typerende donkere poldernacht is één van de kwaliteiten die Sir- jansland niet op het spel wil zetten. De littekens van de watersnood- ramp in 1953 spelen Sirjansland tot op de dag van vandaag parten. De oude dorpsmolen en de kerk in het hart van de bebouwing moesten Met nieuwe woningen op de juiste plek kan de uitstraling van het dorp worden verbeterd worden afgebroken. Daardoor mist Sirjansland een herkenbare dorps kern, signaleert de commissie, net als een aantrekkelijke ingang tot het dorp. Met nieuw te bouwen wonin gen op de juiste plek kan die uit- straling worden verbeterd, is het idee. De commissie wil dat aspect verder versterken door het gebied binnen de bebouwde kom volledig in te richten als woonerf. Binnen die zone zijn auto's slechts te gast (stapvoets rijdend) en zijn de stra ten voor voetgangers en spelende kinderen. Om de snelheid op de doorgaande wegen rond het dorp eruit te halen, worden optische wegversmallingen en de plaatsing van flitspalen voorgesteld. Van be lang is volgens de commissie tege lijkertijd dat die wegen goed be reikbaar blijven voor het land bouw- en vrachtverkeer. Het dorpsplan wordt vrij dag aan geboden aan burgemeester Jack van der Hoek en later besproken met de gemeenteraad. woensdag 24 maart 2021 Kringloopshopper is weer welkom Edith Bin (l) en Marjon Kooman in de kringloopwinkel van Dorcas. foto marieke mandemaker -Petra Ruitenbeek, coördinator Hoe zien de huidige inwoners van Sirjansland hun dorp over twintig jaar? Wat kunnen ze doen om een ideale leefomge ving te creëren, waar wonen, werken, ondernemen én recreë ren hand in hand gaan? In het rij tje van Renesse, Bruinisse, Scharendijke en Burgh-Haam- stede komt nu ook de krap drie honderd zielen tellende voorma lige polderheerlijkheid met een uitgebreid plan om de toekomst aan te kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49