Zeeuwse bewerking van de laatste woorden van Christus 9 VIJF VRAGEN AAN EDWIN HOFS woensdag 24 maart 2021 Sinds kort mogen de winkels op afspraak wel klanten ontvangen en wij niet De kanunnik van het Spaanse Cadiz vroeg Joseph Haydn in 1785 om instrumentale muziek te schrijven bij de zeven kruiswoorden van Christus. Kamerorkest TY brengt een eigentijdse interpretatie van het thema in het theaterconcert 7even Laatste Woorden. ,,We hebben Johan de Koning, van de organisatie stadspastoraat, ge vraagd de tekst te schrijven en Bram Kwekkeboom de voordracht. En waarom zou je dan, als je een moderne gloednieuwe tekst laat schrijven, ook geen eigentijdse muziek erbij laten componeren? Die opdracht hebben we gegeven aan de Zeeuwse componist Chris tian Blaha. Zo kreeg het project een eigen elan, helemaal anders en echt Zeeuws'', vertelt bestuurslid Tom Strating van TY. ,,We verzor gen deze theatrale en muzikale uitvoering tweemaal in de Nieuwe Kerk in Middelburg, op 27 en 28 maart. En we zijn van plan om in november de 7even Laatste Woor den te presenteren in verschil lende plaatsen in Zeeland, dan ho pelijk voor meer dan 30 mensen.'' Johan de Koning legt uit dat hij de hoop en de wanhoop van de laatste kruiswoorden als uitgangs punt nam voor zijn verhaal, dat speelt in Zuid-Afrika. ,,Het gaat over een zwerver die terug naar huis wil, omdat het hem niet ge lukt is in de stad een nieuw be staan op te bouwen. Hij loopt door een heet en verdord woestijnland schap naar de kust en hoopt op een lift. De brandende zon, de ein deloze tocht, de wanhoop en de hoop op hulp van anderen zijn stof voor vele emoties. Kwekkeboom vertelt het verhaal van deze zwer ver, die terugkijkt op deze tocht. Hij heeft het dus gered, maar hoe?'' De tekst bevat zeven delen, zoals in het werk van Haydn. Daarin werd na elk verhalend deel muziek gespeeld. In de Zeeuwse versie heeft de muziek van Blaha een ei gen functie. Basisemoties ,,Ik onderstreep met mijn muziek de basisemoties, in thema's zoals redding en paradijs. Soms springt er in het verhaal een woord uit en dan wordt die emotie, bijvoor beeld woede, meteen omgezet in muziek. Daarom is de muziek nu volledig verweven met de tekst. Geen muzikale tussendelen, maar muziek voor, na en tussen de tek sten. De emotionele onderlaag is duidelijk hoorbaar", vertelt de Zeeuwse componist. ,,Ik heb het geschreven voor strijkkwartet en klarinet. De toevoeging van de klarinet, waarvan ik het hele be- reik gebruik, geeft een menselijke, warme kleur aan het geheel. Het zijn emotionele, mooie teksten en ik kon dus echt mijn ei kwijt in deze compositie. Ik was echt blij met de opdracht, die kwam in deze voor musici moeilijke coro- natijd goed van pas.'' Het project 7even laatste Woorden wordt verzorgd door Kamerorkest TY: Arjan Kik (eerste viool), Mela- nie van Overbeke (tweede viool), Petra Flipse (altviool), Alejandro Sanches (cello) en Thea Tosmulder (klarinet) en acteur Bram Kwekke- boom. Tekst: Johan de Koning; muziek: Christian Blaha; beeld: Martien Luteyn. Edwin Hofs, voorzitter van de Zeeuwse markt kooplieden, mag nog steeds niet op de markt staan met zijn kleding. FOTO MARCELLE DAVIDSE 'Er wordt met twee maten gemeten' De Zeeuwse marktkooplieden slaan alarm. De collega's uit de non-foodsector mogen nog steeds niet op de markt staan. Terwijl de voedselkramen wel gewoon door draaien en gewone winkels ook al klanten mogen ontvangen op afspraak. ,,Er wordt met twee maten geme ten", stelt Edwin Hofs. Vijf vra gen aan de voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Am bulante Handel (CVAH), afdeling Zeeland. J Waarom trekt u aan de bel? ,,Nou kijk, je hebt warenmarkten I in heel de provincie. Daar mag sinds vorig jaar december alleen maar de food staan. De non-food, die er normaal ook altijd staat, mag dat niet. De regering zegt namelijk dat alleen de essentiële producten, de food dus, op de markt mogen staan. En er komen geen versoe pelingen aan, dus dat betekent dat wij al gauw vier maanden thuiszit ten." 2 En wat is de reden dat u nu juist alarm slaat? „Omdat sinds kort de winkels op afspraak wel klanten mogen ontvangen en wij niet. Terwijl wij ook heel veilig kunnen werken en inmiddels is bewezen dat bood schappen doen in de buitenlucht gewoon veilig is. Er wordt met twee maten gemeten en dat is enorm frustrerend. Wij hebben ook vaste klanten. Een collega heeft met zijn schoenenkraam zelfs heel veel vaste klanten in Goes en Zie- rikzee. Hij zou die prima op af spraak kunnen ontvangen. Maar dat mag dan weer niet." 3 Zou het volgens u dan wel veilig kunnen? ,,Wij kunnen heel veilig wer ken. Wij hanteren ook de anderhal- vemeterlijn, wij hebben ook poort jes staan en we hebben ook hand gel en er hangen ook posters om mensen op de veiligheid te wijzen. In de food gebeurt het ook zo. Als je bijvoorbeeld bij de nootjeskraam in Middelburg komt, dan staan daar pilonnen. Bij de viskraam ook. Zo werken wij ook. Sterker nog: zo hebben we het heel de zomer ge daan vorig jaar." 4 Over hoeveel non-food- marktkooplui hebben we het eigenlijk? ,,In Zeeland rond de 200. Landelijk gaat het zelfs over 5000 non-food ondernemers." 5 Wat kunnen jullie verder nog doen? ,,De CVAH, onze branche-or ganisatie, waarbij alle kooplieden zijn aangesloten, heeft een rechts zaak aangespannen tegen de Staat. Dat heeft de horeca ook al gedaan en die hebben destijds bakzeil gehaald. Maar we moeten iets doen. Die zaak loopt nog, dus dat wachten we af. Als Zeeuwse afdeling sturen wij alle gemeenten een brief om aandacht voor ons probleem te vragen. Burgemees ters hebben toch regelmatig con tact met hogere instanties, mis schien kunnen zij het hogerop be spreekbaar maken. De politieke partijen er nog eens op attenderen. Zij hebben toch wat meer invloed." Jeanette Vergouwen Middelburg Het optreden is zaterdag 27, zondag 28 maart om 15.30 uur in de Nieuwe Kerk, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41